Blue Air

Reklama

Najlepsze okazje linii Blue Air na eSky

Cena za 1 osobę dorosłą w obie strony

Reklama

Dowiedz się więcej o Blue Air

Blue Air

Blue Air to rumuńska tania linia lotnicza, która powstała w 2004 roku. Jest to obecnie największy przewoźnik na terenie Rumunii, obsługujący loty zarówno krajowe, jak i międzynarodowe.   Głównym portem lotniczym Blue Air jest lotnisko Bukareszt-Otopeni (Henri Coandă International Airport), znajdujące się 16,5 km od Bukaresztu. Zagraniczne huby Blue Air są zlokalizowane w Turynie, Liverpoolu oraz Larnace. Marka systematycznie zwiększa zasięg swoich usług, oferując loty do ponad 100 miejsc w Europie oraz na Bliskim Wschodzie (m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Grecji, Włoch czy Egiptu).  Blue Air realizuje także loty czarterowe.

W styczniu 2016 roku Blue Air została członkiem IATA, czyli Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, a kilka miesięcy wcześniej otrzymała certyfikat IOSA, potwierdzający stosowanie przez markę najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Bagaż

Niezależnie od wybranej klasy rezerwacyjnej pasażerowie Blue Air mogą wnieść na pokład samolotu jeden bagaż podręczny w cenie biletu. W bagażu kabinowym powinny znaleźć się cenne przedmioty, dokumenty oraz sprzęt elektroniczny, który mógłby ulec zniszczeniu w luku bagażowym samolotu. Torebka bądź torba na aparat/laptopa muszą znajdować się w bagażu podręcznym.

Zgodnie z przepisami firmy każdy pasażer może posiadać do 4 sztuk bagażu rejestrowanego. Jego dopuszczalna waga zależy od wybranej klasy rezerwacyjnej. Opłata za bagaż może się różnić w zależności od daty lotu (w sezonie ceny są zazwyczaj wyższe). Osobom wybierającym loty krajowe w Rumunii przysługuje jeden darmowy bagaż rejestrowany o najmniejszych dopuszczalnych przez przewoźnika  wymiarach i wadze.

Klasy rezerwacyjne

Blue Air oferuje 3 klasy rezerwacyjne: Light, Classic oraz Premium, we wszystkich przysługuje  darmowa odprawa. Klasa Light to gwarancja najniższych cen biletów oraz jednego bagażu podręcznego w cenie. Classic jest przeznaczona dla osób, które podróżują dodatkowo z małym bagażem rejestrowanym i chcą zarezerwować sobie miejsce w samolocie. Pasażerowie wybierający tę klasę otrzymują także zniżki na opłaty naliczane przy zmianie daty lub trasy podróży. W przypadku klasy Premium pasażerowie mogą zabrać ze sobą nieco cięższy bagaż rejestrowany, nie mają naliczanych opłat za zmiany w rezerwacji lotu, mogą zarezerwować miejsca z większą przestrzenią na nogi, a także (na większości trasach) otrzymują bezpłatny posiłek. Blue Air posiada także w swojej ofercie klasę Territorial Continuity na trasie Alghero-Rzym-Alghero (korzyści dla pasażerów to m.in. darmowe napoje, brak opłat za zmiany w rezerwacji, mały bagaż rejestrowany w cenie).

Odprawa online

Darmowa odprawa online jest możliwa na 30 dni przed wylotem, jednak należy pamiętać, aby wykonać ją najpóźniej na 12 godzin przez planowaną podróżą. W przypadku zmian w rezerwacji biletu należy także ponownie przeprowadzić odprawę. Odprawa online jest możliwa prawie na wszystkich trasach obsługiwanych przez Blue Air. Wyjątkiem są m.in. loty z Lizbony, Palma de Mallorca czy Tel Awiwu. Osoby, które wybierają osobistą odprawę, powinny stawić się na lotnisku na 2 godziny przed lotem.

Flota

W skład floty Blue Air wchodzi ok. 30 wąskokadłubowych samolotów pasażerskich Boeing 737 z serii 737-300, 737-400, 737-500, 737-700 oraz 737-800. Charakterystyczne biało-niebieskie maszyny liczą od 120 do 189 miejsc. W zależności od modelu samolotu jego prędkość przelotowa wynosi między 785 a 823 km/h.

W 2017 roku marka ogłosiła, że złożyła zamówienie na kilkanaście samolotów Boeing 737 MAX 8, które wejdą do floty w drugim kwartale 2019 roku.

Lotnisko Bukareszt-Otopeni w Otopeni

Główną siedzibą linii jest port lotniczy Bukareszt-Otopeni (Henri Coandă International Airport) w Otopeni. Jest to największe lotnisko w Rumunii, obsługujące loty krajowe oraz międzynarodowe.  Między terminalami kursują bezpłatne autobusy. Obiekt został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na terenie lotniska znajdują się liczne sklepy, kawiarnie, kafejki internetowe, a nawet kaplica. Wszelkie tablice informacyjne dla pasażerów są napisane w dwóch językach – rumuńskim oraz angielskim.

Odległość lotniska od Bukaresztu wynosi 16,5 km. Turyści mogą tę trasę pokonać koleją, autobusem (przystanek docelowy Gara de Nord), taksówką lub wypożyczonym na terenie lotniska samochodem (do Bukaresztu dojedziemy trasą międzynarodową DN1).

Posiłki

Blue Air oferuje swoim pasażerom słodycze, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, a także ciepłe i zimne dania. Oferta przewoźnika zależy od trasy lotu. Na niektórych z nich pasażerowie otrzymują darmowe przekąski i napoje. Większe posiłki są dostępne na dłuższych trasach, a także na lotach z/do Bukaresztu lub Sybina. Posiłki można zarezerwować zarówno na pokładzie samolotu, jak i wcześniej – podczas rezerwacji biletu na lot. Oferta gastronomiczna jest zróżnicowana, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowe atrakcje

Podczas podróży samolotem pasażerowie mogą oddać się lekturze czasopisma pokładowego  „beBlueAir”. Warto wiedzieć, że dla klientów Blue Air został przygotowany program lojalnościowy MyBlue, w którym pasażerowie otrzymują specjalne punkty za każdy przelot liniami przewoźnika. Punkty te można wykorzystać podczas zakupów kolejnych biletów lotniczych u Blue Air, dzięki czemu ich cena będzie niższa. Przewoźnik posiada także zintegrowany system rezerwacji biletów, który  umożliwia klientom jednoczesną rezerwację biletu na lot, jak i transportu u firmy partnerskiej Blue Air. Oferta ta obejmuje przewóz pasażerów z Konstancji lub Braszowa na lotnisko Bukareszt-Otopeni.