Czy lot samolotem w czasie pandemii jest bezpieczny?

Czy lot samolotem w czasie pandemii jest bezpieczny?

Czy podróże lotnicze w trakcie pandemii COVID-19 są bezpieczne? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie bez zbędnych emocji, w oparciu o fakty i badania naukowe. Wiosną 2020 roku samoloty były postrzegane jako niebezpieczny środek transportu, więc połączenia zostały zawieszone na długie tygodnie. Minęło jednak trochę czasu i wiemy już zdecydowanie więcej. Co wiadomo o bezpieczeństwie podróży samolotem w dobie pandemii?

Za nami wiosenny lockdown i powiązany z nim zakaz lotów zagranicznych. Czy takie ostre podejście było zasadne? Zdania są podzielone, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że jesienią 2020 zakażeń stwierdzono znacznie więcej, a jednak loty nadal się odbywają i nie zanosi się na wprowadzenie nowych zakazów. Dlatego przygotowaliśmy zbiór faktów o bezpieczeństwie podróży samolotem w trakcie pandemii.

Zanim przejdziecie do faktów na temat latania samolotem, zachęcamy do przeczytania artykułu na temat środków bezpieczeństwa na lotniskach w dobie pandemii. Bo przecież tam zaczyna się niemal każda zagraniczna podróż.

Co wiadomo o bezpieczeństwie podróży samolotem w trakcie pandemii?

Samolot jest najbezpieczniejszym środkiem transportu

fakt 1

Zgodnie z najnowszymi badaniami naukowymi, przeprowadzonymi przez Instytut Wirusologii przy Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, podróże samolotem są uznawane za jedną z najbardziej bezpiecznych form przemieszczania się, dzięki zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, który obowiązuje od początku pandemii. Pamiętajmy, że to właśnie w samolotach najbardziej przestrzega się zasad bezpieczeństwa. Zarówno w kwestii noszenia maseczek, jak i dezynfekcji pokładów samolotów.

Filtry HEPA w samolotach zatrzymują bakterie i wirusy

fakt 2

O tym fakcie nie wie zapewne zdecydowana większość osób, ale stosowane na pokładach samolotów filtry typu HEPA (High Efficiency Particulate-Air) zatrzymują nawet 99,99 proc. bakterii i wirusów. Co więcej, w samolotach istnieje zaawansowany system cyrkulacji powietrza, który pozwala jego wymianę co 2-3 minuty. Proces wygląda następująco:

  • Powietrze z kabiny trafia do systemu klimatyzacji i jest czyszczone poprzez filtry HEPA.
  • W międzyczasie, system cyrkulacji pobiera świeże powietrze z zewnątrz i miesza je z czystym powietrzem z klimatyzacji.
  • W efekcie czyste i świeże powietrze rozprowadzane jest w kabinie.

Zatem system cyrkulacji powietrza wraz z filtrami HEPA pozwala na zmniejszenie ryzyka zakażenia się koronawirusem do minimum. Warto również wiedzieć, że ten rodzaj filtrów nie jest stosowany, np. w pociągach czy autokarach.

Poniżej można zobaczyć, jak wygląda proces filtracji i cyrkulacji powietrza w samolocie:

filtry HEPA

Źródło: IATA (International Air Transport Association)

Karty lokalizacyjne pozwalają na szybkie odnalezienie zakażonych osób

Podróż samolotem wiąże się z obowiązkiem wypełnienia karty lokalizacyjnej. W jakim celu linie lotnicze zbierają te dane? Karty pozwalają na skuteczne zlokalizowane i powiadomienie osób, które mogły mieć bezpośredni kontakt na pokładzie samolotu z osobą zarażoną. Dzięki temu możliwe jest szybkie przeprowadzenie testów i ewentualne wykluczenie zachorowania.

fakt 3

Im krótsza podróż, tym mniejsza szansa zarażenia się COVID-19

Oprócz brania pod uwagę stricte naukowych dowodów, warto pamiętać też o tym, że samolot to najszybszy środek transportu. Lecąc z samolotem z punktu A do punktu B, skracamy czas podróży, co przekłada się na mniejsze prawdopodobieństwo kontaktu z osobami potencjalnie zarażonymi. Bo mamy po prostu mniej czasu na to! Zresztą, warto wiedzieć, że poruszanie się na pokładzie samolotu jest obecnie ograniczone do minimum. Czy tak jest w pociągach? Pozostawimy to pytanie bez odpowiedzi.

fakt 4

Przydatne porady: o czym pamiętać podczas podróży samolotem

Już wiemy, że podróż samolotem wygląda teraz nieco inaczej. Ale to nic straconego - nadal możemy podziwiać ładne widoki w oknie! Żeby jednak taka przyjemność nie została przerwana przez załogę samolotu, warto zaopatrzyć się w maseczki, żel antybakteryjny oraz długopis.Czemu akurat te przedmioty?

  • Maseczka - tutaj powód jest nam dobrze znany. Zasłanianie ust i nosa chroni nas i innych przed zarażeniem się. Warto pamiętać, że popularne maseczki chirurgiczne należy wymieniać co 3-4 godziny, więc jeśli wybieracie się w nieco dłuższą podróż, to najlepiej wziąć ze sobą kilka sztuk, żeby móc je wymienić w trakcie lotu.
  • Żel antybakteryjny - pomoże zdezynfekować nie tylko nasze ręce, ale także powierzchnie, które będziemy dotykać wielokrotnie podczas lotu, np. poręcze krzesła, stolik na jedzenie, czy pas bezpieczeństwa.
  • Długopis - dlaczego należy zabrać go na pokład samolotu? Odpowiedź jest prosta. Przyda się nam podczas wypełnienia karty lokalizacyjnej. Jak już wiemy pozwala ona zlokalizować osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną.

co zabrać do samolotu?

Jeśli chcesz poznać więcej faktów na temat podróżowania w dobie pandemii, sprawdź inne artykuły z cyklu „Bezpieczne podróże”.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!