Podróże z dziećmi w czasie pandemii

Podróże z dziećmi w czasie pandemii

Kontynuujemy omawianie najpopularniejszych mitów na temat podróżowania w pandemii. Jednym z pytań, które najczęściej pojawia się w przestrzeni publicznej, to czy warto podróżować z dziećmi w czasach pandemii. Odpowiemy na nie w tym artykule, a także przedstawiamy porady, które sprawią, że podróż będzie nie tylko bezpieczna, ale także spokojna i przyjemna.

Zanim jednak przejdziemy do przydatnych wskazówek na temat podróży z dziećmi w czasie pandemii, zachęcamy do przeczytania innych artykułów na temat podróży dobie pandemii z cyklu Bezpieczne podróże.

Pandemia wywróciła świat do góry nogami, ale jednej rzeczy jesteśmy pewni - podróże to część życia, z której nie da się zrezygnować. Podróże nie tylko poszerzają nasze horyzonty, ale także pozwalają na zdobywanie nowych doświadczeń. Co więcej, podróże z dziećmi mogą być nie tylko pełne miłych wspomnień, ale są także okazją do ich edukacji.

Czy dzieci muszą nosić maseczkę w samolocie?

Podróżując z dzieckiem w czasie pandemii najprawdopodobniej nie zauważycie większych zmian, bo tak naprawdę niewiele się zmieniło. Z pewnością wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy dzieci muszą nosić maseczki podczas podróży? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od wieku dziecka.

Zgodnie z zaleceniami Agencji UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego dzieci poniżej 6. roku życia są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek na pokładzie samolotu. Tę regułę przyjęła zdecydowana większość linii lotniczych. Ale są też miłe wyjątki - irlandzka linia lotnicza Ryanair pozwala na podróż samolotem bez maseczki dzieciom do 12. roku życia. Przed każdą podróżą lotniczą warto sprawdzić zasady wybranej linii lotniczej dotyczące obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Czy dziecko powinno mieć kartę lokalizacyjną?

Pytanie o maseczki uznajemy za zamknięte. Jakie jeszcze zmiany czekają na podróżujących z dziećmi? Jednym z nowych obowiązków jest konieczność wypełnienia karty lokalizacyjnej, o której opowiadamy w naszym artykule o bezpieczeństwie w samolotach. 

Ponownie nasuwa się pytanie, czy dziecko powinno posiadać wypełnioną kartę lokalizacyjną? Odpowiedź na to pytanie również jest niejednoznaczna. Większość linii lotniczych zobowiązana jest do stosowania się wytycznych poszczególnych krajów dotyczących kart lokalizacyjnych. 

W zdecydowanej większości państw, dzieci do 14. roku życia nie muszą mieć osobnej karty lokalizacyjnej, ponieważ powinny zostać wpisane do karty jednego z rodziców. Zdarzają się wyjątki od tej reguły, aczkolwiek podróżując w Europie raczej się na nie nie napotkamy.

Co zabrać ze sobą w podróż z dzieckiem w czasach pandemii?

Tak naprawdę lista znacząco się nie różni od tej sprzed pandemii, ale na pewno dojdą dwie rzeczy - maseczka (jeśli dziecko ma więcej niż 6 lat) i żel lub chusteczki antybakteryjny. Chusteczki mogą być lepszym rozwiązaniem dla dzieci, gdyż zawierają nie tylko środki antybakteryjne, ale także pielęgnują ich wrażliwą skórę. Warto też mieć dwa rodzaje chusteczek - jedne do rąk, a drugie do dezynfekcji powierzchni, których dziecko może dotykać.

Jak przygotować dziecko do podróży w czasie pandemii?

Podróż to zwykle frajda dla dziecka, ale warto też odpowiednio się do niej przygotować, by uniknąć nerwowych sytuacji.:

  1. Zaangażuj dziecko w planowanie - uczestnictwo w przygotowaniu wycieczki sprawi, że Twoje dziecko będzie obyte z tematem i nie będzie się stresować.
  2. Zainspiruj swoje dziecko - przed podróżą przypomnij dziecku bohaterów z różnych bajek, którzy musieli podróżować, żeby dotrzeć do celu. Ten zabieg będzie pretekstem do przygotowania dziecka do dłuższego czasu przebytego w środku transportu.
  3. Zadbaj o rozrywkę - niezależnie od tego, czy wybierasz się w dłuższą, czy krótszą podróż, zapewnienie dziecku rozrywki jest niezwykle ważne. Nic bardziej nie psuje humoru niż nuda. Wymyśl zabawne gry, które będą angażować dziecko do zwracania uwagi na rzeczy, które będą je otaczać w trakcie podróży. Na przykład, w podróży samolotem pokaż dziecku, jak wygląda niebo i chmury, które widzi na co dzień.
  4. Opowiedz o zasadach bezpieczeństwa - w interaktywny sposób opowiedz dziecku, jakie są nowe zasady podróżowania, czyli czemu nie może dotykać wszystkiego dookoła, czemu musi mieć maseczkę i dlaczego warto utrzymywać dystans społeczny. Jeśli nie masz pomysłu na wytłumaczenie nowych zasad, skorzystaj już z gotowych rozwiązań, czyli np. filmików, takich jak “Bajki z nowym morałem”

Jeśli chcesz poznać więcej faktów na temat podróżowania w dobie pandemii, sprawdź inne artykuły z cyklu „Bezpieczne podróże”. Pamiętaj także o zasadach podróżowania, które możesz sprawdzić tutaj.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!