Dokąd można wybrać się na urlop? Lista krajów, które odmroziły turystykę (COVID-19)

Dokąd można wybrać się na urlop? Lista krajów, które odmroziły turystykę (COVID-19)

Uwaga! Ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację, informacje zawarte w poniższym artykule mogą być nieaktualne. 

Kliknij, by sprawdzić aktualne informacje i ograniczenia w podróżowaniu

Od połowy maja 2020 roku kolejne kraje decydują się na stopniowe znoszenie ograniczeń w podróżowaniu. Odmrażanie turystyki z pewnością jest dobrą informacją dla wszystkich, którzy planują urlopy i zagraniczne wakacje. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was listę krajów, które zniosły lub wkrótce zniosą ograniczenia w podróżowaniu w celach turystycznych. Poniżej znajdziecie zebrane przez nas w jednym miejscu informacje, które z pewnością przydadzą się przy planowaniu wyjazdów.

Które kraje można odwiedzić?

Zniesienie ograniczeń odnosi się do umożliwienia wjazdu lub wyjazdu do danego kraju w celach turystycznych. Lista jest na bieżąco aktualizowana w oparciu o oficjalne komunikaty władz państwowych.

Uwaga! Część z państw, których nie ma na poniższej liście, zezwala na wjazd na swoje terytorium, ale jedynie w celach bytowych, służbowych oraz naukowych. Te państwa (np. Finlandia) nie wpuszczają na swoje terytorium osób, które przybywają jedynie w celach turystycznych.

Lista krajów, które oficjalnie potwierdziły otwarcie granic dla turystów i zniesienie obowiązkowej kwarantanny

Przed zaplanowaniem podróży rekomendujemy dokładne sprawdzenie oficjalnych informacji władz kraju, do którego się wybierasz.

Kraj Zniesienie ograniczenia dla turystów Dodatkowe informacje
Aruba Od 11 lipca granice otwarte dla zagranicznych turystów. -
Austria Od 15 czerwca otwarte granice z: Czechami, Liechtensteinem, Niemcami, Słowacją, Szwajcarią i Węgrami. -
Bahamy Od 1 lipca granice otwarte dla zagranicznych turystów. -
Belgia Od 15 czerwca otwarte granice dla obywateli państw członkowskich UE oraz Wielkiej Brytanii. -
Bermudy Od 1 lipca granice otwarte dla zagranicznych turystów. -
Bułgaria Od 22 maja granice otwarte dla obywateli krajów UE oraz strefy Schengen. -
Czechy Od 15 czerwca otwarte granice z Austrią i Niemcami. Do 25 maja Czech Airlines wznowi regularne połączenia lotnicze między Pragą a Amsterdamem, Bukaresztem, Frankfurtem, Kijowem, Odessą, Paryżem i Sztokholmem.
Czarnogóra Od 1 czerwca otwarte dla wymienionych krajów: Chorwacja, Słowenia, Austria, Niemcy, Polska, Czechy, Węgry, Albania i Grecja. W przypadku obywateli Polski wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Chorwacja Od 29 maja otwarte granice z 10 krajami: Czechy, Węgry, Austria, Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Słowenia, Niemcy i Słowacja. -
Cypr Od 9 czerwca otwarte granice dla 19 europejskich krajów, w tym Polski. Od 20 czerwca granice otwarte dla obywateli kolejnych 13 krajów. -
Dania Od 15 czerwca zostaną otwarte granice dla turystów z Niemiec, Norwegii oraz Islandii. -
Dominikana Od 1 lipca otwarte granice dla zagranicznych turystów. -
Egipt Od 1 lipca otwarcie granic dla zagranicznych turystów. Prawdopodobnie zostanie ogłoszona lista państw, których obywatele będą mogli przekroczyć granicę Egiptu.
Estonia Od 15 czerwca otwarte granice z Łotwą. -
Finlandia Od 13 lipca granice otwarte dla obywateli 18 krajów europejskich i 11 krajów spoza Europy. Granice nadal zamknięte dla obywateli RP.
Francja Od 15 czerwca otwarte granice z państwami cżłonkowskimi UE. -
Grecja Podróże krajowe bez ograniczeń. Od 15 czerwca zniesione ograniczenia dla podróży zagranicznych. Loty międzynarodowe wznowione od 1 lipca. Przywrócenie bezpośrednich połączeń z Wlk. Brytanią od 1 czerwca.
Grenada Od 1 sierpnia otwarte granice dla zagranicznych turystów. -
Gruzja Granice otwarte dla obywateli: Estonii, Francji, Litwy, Łotwy i Niemiec. Od sierpnia planowane otwarcie granic dla obywateli kolejnych krajów. 
Hiszpania Od 21 czerwca granice otwarte dla obywateli krajów strefu Schengen. Wjazd obywateli Portugalii na teren Hiszpanii możliwy od 1 lipca. -
Indonezja Wyspa Bali otwarta dla turystów od 11 września. -
Islandia Granice zostaną otwarte do 15 czerwca. -
Jordania Od sierpnia otwarte granice dla zagranicznych turystów. Na razie brak listy krajów, których obywatele będą mogli przekroczyć granice Jordanii.
Jamajka Od 15 czerwca otwarte granice dla zagranicznych turystów. Podróżni poddawani są na lotniskach kontroli stanu zdrowia. Nie ma konieczności przedstawiania negatywnego wyniku na obecność koronawirusa.
Kenia Od 1 sierpnia otwarte granice dla zagranicznych turystów. -
Kostaryka Od 1 sierpnia granice otwarte dla turystów z zagranicy. Na razie brak listy krajów, których obywatele będą mogli przekroczyć granice Kostaryki.
Litwa Od 1 czerwca otwarte granice z 27 krajami, w tym 24 bez kwarantanny. Obecnie lista obejmuje: Niemcy, Polskę, Francję, Włochy, Finlandię, Norwegię, Danię, Austrię, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Republikę Czeską, Estonię, Grecję, Węgry, Islandię, Łotwę, Liechtenstein, Luksemburg, Holandię, Rumunię, Słowację, Słowenię i Szwajcarię.
Łotwa Od 15 czerwca otwarte granice z Litwą i Estonią. -
Malediwy Od 1 lipca otwarte granice dla zagranicznych turystów. -
Malta Od 1 lipca otwarte granice dla obywateli Polski oraz: Austrii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Szwajcarii, Węgier, Włoch. Wyłączenia: mieszkańcy niektórych części Francji (region Île-de-France), Hiszpanii (regiony: Madryt, Katalonia, Kastylia-La Mancha, Kastylia i León) oraz Włoch (regiony: Emilia-Romania, Lombardia, Piemont).
Niemcy Od 15 czerwca otwarte granice dla obywateli krajów UE, Wielkiej Brytanii, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.  -
Norwegia Od 15 lipca otwarte granice dla krajów uznawanych za bezpieczne. Obywatele Polski nie muszą odbywać kwarantanny.
Polska Loty krajowe możliwe od 1 czerwca, a międzynarodowe od 16 czerwca. Granice z krajami UE otwarte od 13 czerwca. -
Portoryko Od 15 lipca otwarte granice dla zagranicznych turystów. Wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Portugalia Od 1 lipca regiony turystyczne (m.in. Madera i Porto Santo) otwarte dla zagraniczych gości. Duże prawdopodobieństwo otwarcia wszystkich granic w dniu 1 lipca.
Rumunia Od 7 lipca otwarte granice. -
Słowenia Granice otwarte od 15 maja. -
Serbia Od 1 czerwca otwarte granice z Bułgarią, Grecją i Rumunią. -
Sri Lanka Planowane zniesienie ograniczeń dla turystów. Wymagane będzie przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Szwajcaria Od 15 czerwca otwarte granice dla obywateli krajów UE, Wielkiej Brytanii, Islandii, Liechtensteinu i Norwegii. -
Tunezja Od 27 czerwca granice otwarte dla obcokrajowców. Wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Turcja Od 15 czerwca otwarte granice dla obywateli: Albanii, Białorusi, Jordanii, Maroko, Sudanu, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prawdopodobne otwarcie granic dla obywateli Polski w lipcu.
Węgry Od 15 czerwca otwarte granice dla obywateli krajów UE. -
Wielka Brytania Od 10 lipca zniesiony obowiązek odbywania obowiązkowej kwarantanny dla wybranych krajów. Obywatele Polski nie muszą odbywać kwarantanny.
Włochy Od 3 czerwca otwarte granice z krajami UE, Monako i Szwajcarią. -
Zjednoczone Emiraty Arabskie Od 7 lipca turyści mogą odwiedzać Dubaj. Pozostałe emiraty nadal nie zezwalają na wjazd zagranicznych turystów. Wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na COVID-19, wykonanego najpóźniej na 96 godzin przed wylotem oraz noszenie opaski elektronicznej, udostępniającej władzom informacje o położeniu.

Co z połączeniami lotniczymi?

Linie lotnicze podejmują decyzje o przywróceniu połączeń lotniczych indywidualnie, w oparciu o informacje od władz państwowych oraz zapotrzebowanie na loty. Oto potwierdzone informacje uzyskane od najpopularniejszych linii lotniczych.

Kiedy najpopularniejsze linie wracają na trasy?
Linia lotnicza Powrót na trasy Uwagi
Ryanair Planowany powrót: 1 lipca 2020 Powrót obejmie 40% lotów z planowanego rozkładu letniego. 
Wizz Air Powrót na trasy w maju 2020. Loty z i do Polski przywrócone 17 czerwca. Powrót obejmuje wszystkie bazy w Polsce. Zwiększenie liczby połączeń planowane na lipiec.
easyJet Sukcesywny powrót na trasy od 15 czerwca W pierwszej kolejności powrót na trasy krajowe w Wielkiej Brytanii. Nie dotyczy Polski.
LOT Powrót na trasy krajowe 1 czerwca 2020, a na międzynarodowe - 1 lipca 2020. -
Lufthansa Powrót na trasy 1 czerwca 2020 Powrót na 106 trasach. Nie dotyczy Polski.
Pozostałe linie lotnicze także sukcesywnie wracają na trasy. Jeśli chcesz sprawdzić dostępność połączeń, skorzystaj z wyszukiwarki lotów.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy na wybranej przez Ciebie trasie dostępne są już połączenia lotnicze, sprawdź naszą wyszukiwarkę lotów.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!