Niemowlę w samolocie. Od kiedy może podróżować?

Niemowlę w samolocie. Od kiedy może podróżować?

Noworodki nie mogą latać samolotem prze ukończeniem pierwszego tygodnia życia. Wynika to ze stopnia rozwoju ich organizmu – układ oddechowy i krążenia są jeszcze zbyt słabe, by poradzić sobie ze zmianami ciśnienia. Poza tym w praktyce zdobycie paszportu w tak krótkim czasie od urodzenia jest niemożliwe. Dobrze, jeśli podróżujące dziecko ma już ukończone trzy miesiące.

Bezpieczniej dla malucha unikać podróży samolotem – duże skupiska ludzi to mnóstwo bakterii i wirusów. W trakcie lotu przez kilka godzin dziecko będzie oddychać tym samym powietrzem, co inni pasażerowie. Nie oznacza to jednak, że niemowlęta nie mogą podróżować w ogóle samolotem. Przed podróżą należy jednak zasięgnąć porady pediatry. 

Do 2. roku życia taniej

Dzieci do drugiego roku życia przewożone są na kolanach opiekuna. Ich podróż jest z reguły bezpłatna albo znacznie tańsza. Należy jednak zwrócić uwagę, ze większość linii lotniczych w takim przypadku nie pozwala na zabranie dodatkowego bagażu dla dziecka lub znacznie ogranicza jego objętość.

Możemy natomiast zabrać wózek dziecięcy. Przeważnie podjedziemy nim do samolotu i dopiero wtedy oddamy obsłudze do luku. Należy jednak wcześniej upewnić się, czy przewoźnik nie stosuje innych zasad odnośnie dziecięcych wózków. Najłatwiej zrobić to kontaktując się z konsultantem naszego Telefonicznego Centrum Obsługi. Jeśli to możliwe, najlepiej wybrać lot z jak najmniejszą liczbą przesiadek.

O czym pamiętać, wybierając się w podróż samolotem z niemowlęciem?

  • ubierz dziecko wygodnie, zabierz ubranka na zmianę w razie ubrudzenia lub zmiany pogody,
  • zabierz jedzenie i picie (limity dotyczące przewozu płynów w bagażu podręcznym nie obejmują pokarmów dla niemowląt),
  • zabierz dziecięce sztućce (plastikowe) i butelkę lub ulubiony kubeczek,
  • zabierz ulubiony kocyk lub pieluszkę,
  • zabierz ulubioną maskotkę (małą),
  • zabierz nowe zabawki (zależnie od długości lotu); Pamiętaj, by nie były to zabawki emitujące dźwięki,
  • zabierz podstawowe leki, których może potrzebować dziecko (przeciw biegunce, gorączce, plastry), zapasowe pieluszki oraz mokre chusteczki.

Zapobieganie zatykaniu uszu u najmłodszych uzależnione jest od rozwoju dziecka. Można dać mu do ssania cukierek, lizaka, soczek do picia przez słomkę lub z butelki albo nakarmić piersią. Starsze dzieci można zachęcić do ziewania.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!