Podróż dziecka bez opiekuna w samolocie

Podróż dziecka bez opiekuna w samolocie

Większość regularnych linii dopuszcza możliwość podróżowania dziecka bez opieki dorosłych. Zasady, zgodnie z którymi taka podróż jest możliwa, uzależnione są przede wszystkim od wieku dziecka. Im młodsze, tym większą opiekę będzie miało zapewnioną.

 

Co trzeba wiedzieć, jeśli dziecko podróżuje samo?

Samodzielna podróż dziecka samolotem to nie lada wyzwanie, zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Dlatego każda z linii, która przyjmuje na pokład dzieci bez opieki dorosłych, ma wypracowane własny zasady postępowania z najmłodszymi. Do dyspozycji maluchów są zabawki, kredki, a niektóre linie proponują atrakcje wypełniające czas nawet nastolatkom. Dodatkowo można zamówić specjalny posiłek dla dziecka.

Sprawdź poniżej, jak samodzielna podróż dziecka wygląda w poszczególnych liniach:

LOT

Usługa podlega dodatkowej opłacie. Aby uzyskać informację o wysokości opłaty, skontaktuj się z naszym Telefonicznym Centrum Obsługi.

Do 4. roku życia włącznie Od 5 do 11 lat Od 12 do 17 lat
Podróż odbywa się przy asyście dedykowanej stewardessy, która towarzyszy dziecku od odprawy aż do momentu odebrania dziecka na lotnisku docelowym przez dorosłą, upoważnioną osobę Podróż wymaga specjalnej asysty, którą sprawuje członek załogi LOT-u oraz wyznaczeni pracownicy obsługi pasażerskiej Linie lotnicze zezwalają na podróż młodzieży bez opieki. Możliwe jest jednak zamówienie asysty, którą sprawuje członek personelu pokładowego

Lufthansa

Usługa opieki jest płatna dodatkowo. Za każdą trasę trzeba dopłacić 40 EUR (loty w obrębie Europy) lub 80 EUR (loty międzykontynentalne).

Do 4. roku życia włącznie Od 5 do 11 lat Od 12 do 17 lat
Dzieci podróżują tylko pod opieką dorosłych Dzieci mogą podróżować wyłącznie korzystając z serwisu opieki lub w towarzystwie osoby, która ukończyła 12 lat Nastolatki mogą podróżować samodzielnie lub skorzystać z serwisu opieki

Wizz Air

Dorosły opiekun (od 16 roku życia) musi posiadać wspólną rezerwację z dzieckiem. Jeśli rezerwacji dokonano oddzielnie, muszą być wystawione na to samo nazwisko i adres klienta.

Do 13. roku życia włącznie Od 14 do 15 lat Od 16 roku życia
Dzieci do 14 roku życia mogą podróżować wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła 16 lat i bierze za dziecko pełną odpowiedzialność Osoby w tym wieku mogą podróżować samodzielnie, ale nie mogą mieć pod opieką żadnego młodszego dziecka Nastolatki w tym wieku mogą podróżować samodzielnie, traktowane są jak dorośli. Na jednego opiekuna powyżej 16 roku życia może przypadać do 10 dzieci poniżej 14 roku życia

AirFrance

Dziecko może podróżować pod opieką osoby poniżej 18 roku życia pod warunkiem, że starsza osoba jest jego rodzicem lub prawnym opiekunem.

Do 4. roku życia włącznie Od 5 do 14 lat Od 15 do 17 lat
Dzieci mogą podróżować tylko pod opieką osoby dorosłej (poza sytuacją, gdy niepełnoletni jest rodzicem lub prawnym opiekunem) Usługą o nazwie Kids Solo obowiązkowo objęte są wszystkie dzieci w tym wieku podróżujące samodzielnie.
Wykupienie usługi opieki jest obowiązkowe. Zależnie od trasy koszt waha się od 50 do 100 EUR
Nastolatki mogą podróżować samodzielnie lub skorzystać z usługi Kids Solo.
Wykupienie opieki jest opcjonalne. Zależnie od trasy koszt waha się od 50 do 100 EUR

Ryanair

Ten przewoźnik nie oferuje usługi specjalnej opieki nad dziećmi w trakcie lotu.

Do 15. roku życia włącznie Od 16 do 17 lat
Młody pasażer musi podróżować razem z opiekunem, który ukończył 16 rok życia Nastolatki mogą podróżować samodzielnie (poza osobami mieszkającymi w Hiszpanii i Portugalii – nieletni musza posiadać pisemną zgodę rodziców na podróżowanie)

KLM

Cena za skorzystanie z usługi opieki uzależniona jest od trasy. Kosztuje 50 lub 65 EUR na trasach europejskich i 75 lub 90 EUR na trasach międzykontynentalnych.

Do 4. roku życia włącznie Od 5 do 14 lat Od 15 do 17 lat
Dziecko może podróżować wyłącznie pod opieką osoby dorosłej Dziecko może podróżować samodzielnie pod warunkiem wykupienia usługi opieki Nastolatki mogą podróżować samodzielnie lub skorzystać z dodatkowej usługi opieki

SAS

Online można wykupić usługę opieki nad dzieckiem wyłącznie na trasach skandynawskich. W przypadku innych lotów skontaktuj się z naszym Telefonicznym Centrum Obsługi.

Do 4. roku życia włącznie Od 5 do 11 lat Od 12 do 15 lat Od 16 do 17 lat
Dzieci mogą podróżować wyłącznie pod opieką osoby dorosłej Dzieci mogą podróżować pod opieką osoby powyżej 16 roku życia lub samodzielnie. W drugim przypadku należy wykupić usługę dodatkowej opieki  Dzieci w tym wieku mogą podróżować samodzielnie lub skorzystać z usługi dodatkowej opieki Nastolatki traktowane są jak dorośli

Czech Airlines

Cena usługi opieki nad dziećmi uzależniona jest od długości trasy. Do 3500 km kosztuje 50 EUR, powyżej 3500 km – 75 EUR.

Do 4. roku życia włącznie Od 5 do 11 lat Od 12 do 17 lat
Dzieci mogą podróżować wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dzieci mogą podróżować samodzielnie wyłącznie pod warunkiem wykupienia dodatkowej usługi opieki Nastolatki mogą podróżować samodzielnie lub skorzystać z dodatkowej opieki

easyJet

Przewoźnik nie oferuje specjalnej usługi opieki nad dziećmi.

Do 2. roku życia włącznie Od 3 do 15 lat włącznie Od 16 roku życia
Dzieci do 2. roku życia mogą podróżować wyłącznie pod opieką osoby, która ukończyła 16 lat i bierze za dziecko pełną odpowiedzialność. Noworodki, które nie ukończyły 2 tygodni nie mogą podróżować liniami easyJet.

Osoby w wieku do 16 lat nie mogą samodzielnie podróżować samolotem. Podczas podróży muszą znajdować się pod opieką osoby dorosłej.

Dzieci w wieku 14-15 lat, które miały zarezerwowane bilety do 5 kwietnia 2019 roku (na loty do 27 października 2019), mogą podróżować bez opieki osoby dorosłej.

Nastolatki w tym wieku mogą podróżować samodzielnie, traktowane są jak dorośli. Na jednego opiekuna powyżej 16. roku życia może przypadać do 10 dzieci poniżej 16. roku życia

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!