Kto wynalazł samolot?

Kto wynalazł samolot?

Ludzie marzyli o lataniu, od kiedy zobaczyli ptaki. Każdy pewnie pamięta z mitologii historię o Dedalu i Ikarze, którzy z piór próbowali stworzyć pierwsze skrzydła.

Za pierwszą próbę stworzenia lotni można uznać projekty geniusza Leonarda da Vinci z przełomu XV i XVI wieku.

Kto wynalazł samolot?

Dopiero jednak w XIX wieku Niemcy podjęli pierwsze udane próby wzniesienia człowieka w powietrze. Wśród pionierów był m.in. Otto Lilienthal, który zginął w wypadku lotniczym, upadając z wysokości 15 metrów i łamiąc kręgosłup (ok. 5. piętro wieżowca). Latał na lotni przypominającej ptasie skrzydła.

W 1903 roku dwaj amerykanie, bracia Wright – Orville i Wilbur, wznieśli się w powietrze skonstruowaną przez siebie maszyną napędzaną silnikiem spalinowym. Wydarzenie uznawane jest za pierwszy w  historii ludzkości lot samolotem. Lot trwał 12 sekund.

Na początku wieku Henri Coandă rozpoczął prace nad budową silnika odrzutowego. W 1910 roku rumuński inżynier zaprezentował samolot odrzutowy, ale podczas oblatywania doszło do katastrofy. Coandă zarzucił pomysł. Pierwszą działającą tego typu maszyną był niemiecki Heinkel He 178, który testowano już w 1939 roku. Wkrótce później swoje maszyny zaczęli produkować Amerykanie i Brytyjczycy. 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!