One World (sojusz lotniczy)

One World (sojusz lotniczy)

One World działający pod nazwą oneworld to jeden z największych sojuszy lotniczych na świecie. Jego członkami-założycielami są najznamienitsze linie lotnicze świata takie jak American Airlines czy British Airways. Przewoźnicy zrzeszeni w oneworld obsługują ponad 750 portów lotniczych i 10,000 lotów dziennie.

Historia

Sojusz oneworld został założony przez American Airlines, British Airways, Cathay Pacific oraz Qantas w 1998 roku. Od tego czasu grono sojuszników powiększyło się o takie linie jak np. Finnair, Iberia czy Japan Airlines. Alians jest zdobywcą licznych prestiżowych nagród. W 2010 roku zdobył tytuł „World’s Best Airline Alliance 2010” przyznawany przez znaną firmę konsultingową Skytrax. Kilkakrotnie był też uznany najlepszych sojuszem lotniczym na świecie przez ponad 180,000 firm turystycznych. Obecnie sojusz zrzesza 12 linii lotniczych.

Jak to działa?

Aby zostać członkiem programu gromadzenia mil oneworld, należy zaaplikować o członkostwo na indywidualnej stronie danych linii lotniczych. Wiele linii lotniczych będących członkiem sojuszu posiada własne nazwy swoich programów gromadzenia mil. Np. fińskie linie lotnicze Finnair oferują swoim pasażerom program o nazwie Finnair Plus, który jest całkowicie zintegrowany z sojuszem oneworld, co oznacza, że podróżni gromadzą mile, nie tylko korzystając z lotów fińskich linii, ale także każdej linii zrzeszonej w aliansie.  

Mile gromadzone są za każdy przelot linii sojuszu, a także linii, które posiadają porozumienia lotnicze typy codeshare z przewoźnikami sojuszu. Zgromadzone mile można wymienić na lot, podwyższenie klasy rezerwacyjnej, dodatkowy bagaż; możne je też wykorzystać do zakupów w sklepach zrzeszonych z oneworld.

Członkowie oneworld

American Airlines, British Airways, Cathay Pacific, Finnair, Iberia, Japan Airlines (JAL), LAN, Mexicana, Qantas, Royal Jordanian, S7 Airlines. 

Czytaj więcej o programach lojalnościowych i sojuszach lotniczych.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!