Strefa bezcłowa: Co to jest? Jakie ceny?

Strefa bezcłowa: Co to jest? Jakie ceny?

Strefa bezcłowa, inaczej strefa wolnocłowa, duty free. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej podczas każdej zagranicznej podróży można było zrobić tanie zakupy w strefie bezcłowej. Dzisiaj trzeba wybrać się trochę dalej.

 

Strefa bezcłowa. Co to jest?

Strefa wolnocłowa znajduje się na każdym lotnisku, które obsługuje loty międzynarodowe. Jest to przestrzeń, w której pasażerowie po przejściu odprawy czekają na informację o gotowości samolotu do przyjęcia podróżnych. W sklepach można kupić przeróżne towary – od perfum, przez ubrania, biżuterię, po alkohole.

Jakie są ceny w strefie bezcłowej?

Ceny w sklepach w strefie bezcłowej mogą być niższe, ponieważ są sprzedawane bez nałożonego lokalnie podatku od produktów importowanych oraz nie jest do nich doliczany obowiązujący w Unii Europejskiej VAT. Niższa cena dotyczy jednak osób podróżujących na określonych trasach. Np. podróżując w granicach Unii Europejskiej należy zwrócić uwagę na „wyższe” ceny -  te z doliczonym cłem. Mniej zapłacą tylko osoby lecące z lub do kraju spoza Unii.

Dawniej zakupy w strefie wolnocłowej były celem samym w sobie dla niektórych podróżnych. Nie tylko ze względu na niższe ceny, ale także z powodu dostępności produktów, których nie można było znaleźć w polskich sklepach. 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!