Opóźniony lot: Posiłek czy odszkodowanie?

Opóźniony lot: Posiłek czy odszkodowanie?

Przyjeżdżasz na lotnisko, oddajesz bagaż, przechodzisz przez stanowisko kontroli, siadasz w hali odlotów i czekasz. Wpatrujesz się w tablice czekając na informację o Twoim locie. Okazuje się, że jest znacznie opóźniony. Co teraz?

Jak duże może być opóźnienie?

Kilku- czy kilkunastominutowe opóźnienia startu zdarzają się dość często. Może to wynikać z wielu czynników. Tego typu opóźnienia nie są podstawą do domagania się odszkodowania.

Do czego masz prawo?

Odszkodowanie przysługuje za opóźnienia większe niż 3 godziny w stosunku do zaplanowanej godziny lądowania. W takie sytuacji, zależnie od długości trasy, pasażer ma prawo do odszkodowania w wysokości od 250 do 600 €.

Jeśli lot jest opóźniony więcej niż 5 godzin, pasażerowie mają prawo do zwrotu pieniędzy za bilet.

Natomiast jeśli opóźnienie jest tak duże, że konieczny jest nocleg w hotelu, linie powinny pokryć koszt wynajęcia pokoju oraz zapewnić transport pomiędzy hotelem a lotniskiem.

Ponadto w przypadku każdego opóźnienia przewoźnik musi zapewnić pasażerom bezpłatne napoje i posiłki. Ich ilość uzależniona jest od czasu oczekiwania na podróż.

Zbieraj paragony

Bez względu na to, jak duże opóźnienie jest zapowiadane, warto się zabezpieczyć. Zawsze jest ryzyko, że opóźnienie się zwiększy. Dlatego najlepiej zbierać wszystkie rachunki za rzeczy, które musieliśmy kupić z powodu opóźnienia (np. jedzenie czy środki higieniczne). Paragony mogą pomóc podczas reklamacji.

Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Najszybszym i najpewniejszym sposobem sprawdzenia, czy kwalifikujesz się do uzyskania odszkodowania, a następnie pieniędzy za opóźniony lot jest skorzystanie ze specjalnego formularza. Wystarczy, że podasz dane lotu, by otrzymać informacje, czy należy ci się odszkodowanie, a po potwierdzeniu - pieniądze.

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania?

Linie lotnicze są zobowiązane zapewnić opiekę i wypłacić odszkodowanie pasażerom, jeśli opóźnienie powstało z ich winy (np. awaria samolotu). Linie nie odpowiadają w sytuacji m.in. nagłej zmiany pogody, wybuchu wulkanu czy strajku.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!