Kiełbasa w bagażu podręcznym. Można zabrać do samolotu?

Kiełbasa w bagażu podręcznym. Można zabrać do samolotu?

Odpowiedź na pytanie, czy kiełbasa w bagażu podręcznym nie wzbudzi zainteresowania celnikow, nie jest wbrew pozorom prosta. Wszystko zależy od ilości przewożonych specjałów i trasy lotu samolotu.

Czy można zabrać kiełbasę do bagażu podręcznego?

Ilość kiełbasy, jaką można przewieźć na terenie Unii Europejskiej i w krajach strefy Schengen, nie jest konkretnie określona żadnymi przepisami. Dopóki jest to 1 kg kiełbasy, żaden celnik nie zainteresuje się naszym pakunkiem. Problem może pojawić się, gdy będziemy chcieli przewieźć np. 10 kg. Chodzi o umowny „prywatny użytek”. Od celnika zależy, jaką ilość przewożonej kiełbasy uzna za przeznaczoną na handel. I dotyczy to zarówno produktów przewożonych w bagażu podręcznym, jak i rejestrowanym.

Druga sprawa to sposób zapakowania – podróż z aromatyczną swojską kiełbasą w bagażu podręcznym może być trudna do zniesienia dla innych pasażerów, dlatego oprócz papieru należy zapakować ją w nieprzepuszczający zapachów worek foliowy (a najlepiej wybrać hermetycznie pakowaną) lub plastikowy pojemnik.

Jeśli natomiast podróżujemy poza strefę Schengen, musimy się obejść smakiem. Na mocy przepisów związanych z przewozem produktów pochodzenia zwierzęcego przewożenie kiełbasy i podobnych wyrobów jest zabronione. Egzekwowanie przepisów zależy oczywiście od kraju, w którym jesteśmy kontrolowani i samego celnika, ale w praktyce mało komu udaje się przewieźć toruńską podsuszaną.

Jak długa może być kiełbasa w bagażu podręcznym?

Nie dłuższa niż bagaż podręczny, który zabierasz ze soba na pokład. Sprawdź dopuszczalne wymiary i wagę bagażu w poszczególnych liniach lotniczych.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!