Pierwszy lot samolotem. Krok po kroku

Pierwszy lot samolotem. Krok po kroku

W hali odlotów na tablicach wyświetlane są kolejne numery lotów wraz z bramkami (gate). Pierwszeństwo wejścia na pokład mają osoby, które wykupiły taką usługę, podróżują klasą, która daje taki przywilej lub z innego powodu są wpuszczane jako pierwsze (np. rodziny z dziećmi).

Przy bramce ponownie należy pokazać kartę pokładową i dokument. Następnie, zależnie od lotniska, przechodzimy specjalnym rękawem prosto do samolotu lub wsiadamy do podstawionego autobusu, który podwiezie nas do maszyny.

Wejście na pokład samolotu
Przy wejściu na pokład załoga wskazuje odpowiednie miejsca (jeśli są wybrane) lub podpowiada, gdzie usiąść. Pasażerowie preferują siedzenia przy oknie (najlepszy widok, najwięcej prywatności) lub blisko przejścia (większa swoboda przy wstawaniu, większa możliwość rozprostowania nóg, łatwiejszy dostęp do toalety).

Usługi na pokładzie samolotu
Gdy pasażerowie umieszczą swój bagaż podręczny we wskazanych miejscach i zajmą miejsca, załoga prezentuje, jak zapiąć pasy, jak użyć maski tlenowej, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne itp. Następnie pasażerowie proszenie są o zapięcie pasów i odsłonięcie okien. Po osiągnięciu przez maszynę określonej wysokości, okna można zasłonić, a pasy odpiąć. Często w tym momencie kapitan przez głośniki wita się z pasażerami i podaje podstawowe parametry lotu – czas lotu, wysokość, warunki atmosferyczne.

W tanich liniach lotniczych z reguły można poczytać darmowy magazyn znajdujący się w kieszeniach foteli oraz zrobić zakupy w barku lub sklepiku. W praktyce sprzedaż odbywa się z wózka prowadzonego przez stewardessy. W razie potrzeby można skorzystać z toalety lub rozprostować się podczas krótkiego spaceru wzdłuż kabiny. 

Podczas lotów rejsowymi liniami w trakcie lotu, zależnie od klasy rezerwacyjnej, otrzymujemy posiłek i napoje na pokładzie. Do dyspozycji pasażerów są z reguły filmy, programy TV, muzyka, gry, a w niektórych maszynach również darmowe wi-fi.

Lądowanie 
Gdy samolot zbliża się do lądowania, pasażerowie ponownie są proszeni o zapięcie pasów. Po wyhamowaniu drzwi są otwieranie, a pasażerowie mogą opuścić pokład. I znowu, zależnie od lotniska, wejdziemy do budynku przez rękaw lub przejdziemy do autobusu. Następnie przechodzimy kontrolę paszportową i opuszczamy teren lotniska. 


Zobacz film

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!