Malaria i denga: Objawy, leczenie, profilaktyka

Malaria i denga: Objawy, leczenie, profilaktyka

Malaria

Malaria to poważna i często śmiertelna choroba, dlatego przed wyjazdem na wczasy w tropiki warto sprawdzić, czy w kraju, do jakiego planujemy wyjazd występuje ryzyko tej choroby oraz w jaki sposób jej zapobiegać.

Malaria wywoływana jest przez jeden lub więcej z czterech gatunków zarodźca malarii, przenoszonego przez komary. Według Światowej Organizacji Zdrowia choroba ta występuje w 109 krajach – w Azji Południowo-Wschodniej, Afryce Środkowej i Południowej oraz Ameryce Południowej (części tropikalnej).

W Polsce odnotowuje się około 40 przypadków malarii importowanej rocznie.

Objawy malarii
Objawy są podobne do grypowych – wysoka temperatura, bóle stawowo-mięśniowe, dreszcze, nadmierna potliwość, rzadziej wymioty i nudności. W razie ich wystąpienia należy natychmiast udać się do lekarza.

Leczenie malarii
Do tej pory nie odkryto szczepionki na malarię, dlatego jedynymi metodami zapobiegania zachorowaniu jest stosowanie leków antymalarycznych oraz właściwa ochrona przed ukąszeniami komarów.

Do najskuteczniejszych leków zalicza się połączenie atowakwonu z prokwanilem ( preparat Malarone), który w mniejszych dawkach może być zażywany także przez dzieci. Malarone może być stosowany w większości krajów, gdzie występuje malaria, a dodatkowo jego stosowanie wiąże się z mniejszą ilością działań niepożądanych niż w przypadku innych leków przeciwmalarycznych (chlorochina, meflochina). Stosowanie tych leków nie gwarantuje 100% ochrony przed zachorowaniem, jednak znacznie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby i śmierci.

Każda osoba podróżująca do krajów tropikalnych, gdzie występuje malaria, powinna przed wyjazdem udać się do lekarza, który pomoże dobrać odpowiedni lek, w zależności od kraju, do którego się jedzie.

Denga

To choroba również przenoszona przez komary, występująca w Azji Południowo- Wschodniej, Afryce Środkowej i Południowej, Ameryce Łacińskiej oraz w części tropikalnej Ameryki Południowej.

Objawy dengi
Do symptomów dengi zalicza się wysoką gorączkę, bóle głowy oraz bóle stawowo-mięśniowe, a także wysypka i wymioty.

Leczenie dengi
Niestety do tej pory nie odkryto szczepionki przeciw dendze; nie istnieją również żadne leki, które mogłyby zapobiegać tej chorobie. Jedyną ochroną przed dengą jest stosowanie środków ostrożności i zapobieganie ukąszeniom.

W razie wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza. W celu zmniejszenie objawów można przyjąć paracetamol. Uwaga! Nie należy stosować aspiryny!

Profilaktyka malarii i dengi: Jak się chronić przed ukąszeniem

  • zawsze stosuj środki odstraszające komary na nieosłonięte części ciała,
  • odpowiednio się ubieraj (długie rękawy, spodnie, grube skarpetki) szczególnie w godzinach wieczornych oraz podczas wypraw do dżungli, buszu itp.,
  • ubranie spryskaj permetryną – taki środek znajdziesz w aptece lub możesz go kupić przez Internet,
  • zawsze śpij pod moskitierą, którą również można spryskać permetryną,
  • wybieraj zabezpieczone miejsca noclegowe – klimatyzowane lub z siatkami w oknach i drzwiach wejściowych. Dodatkowo w pomieszczeniach możesz stosować rożnego rodzaju rozpylacze antykomarowe czy elektrofumigatory,
  • podczas planowania wakacji unikaj wyjazdu do egzotycznych państw w porach deszczowych, która sprzyja wylęgowi komarów.

Przed wyjazdem w tropiki zaopatrz się w polisę ubezpieczeniową. Ubezpieczenie podróżne gwarantuje pomoc w przypadkach zachorowań i innych nagłych sytuacjach.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!