Jak przygotować zwierzę do podróży samolotem?

Jak przygotować zwierzę do podróży samolotem?

Niektóre tanie linie lotnicze oraz większość rejsowych linii lotniczych zezwalają na przewóz zwierząt (przede wszystkim psów i kotów). Sprawdź, która linia zezwala na przewóz zwierząt samolotem.

O chęci przewiezienia zwierzęcia należy poinformować linie lotnicze odpowiednio wcześniej, najlepiej już podczas rezerwacji lotu. W tym celu prosimy o kontakt –konsultanci naszego Telefonicznego Centrum Obsługi pomogą ustalić wysokość opłat oraz szczegółowe warunki przewozu zwierzęcia.

 

Jak przewieźć zwierzę w samolocie?

1. Dokumenty i formalności

Na terenie Unii Europejskiej obowiązują jednolite zasady przewozu zwierząt.

Przed wyjazdem upewnij się, że posiadasz odpowiednie dokumenty, a Twój zwierzak spełnia wymagania konieczne do odbycia podróży:

Mikroczip
Psy, koty oraz fretki muszą mieć wszczepiony specjalny mikroczip. Przed podróżą samolotem zabierz swojego pupila do weterynarza, który wszczepi zwierzeciu czip, a jego numer wpisze do paszportu.

Do 3 lipca  2011 roku czworonogi tatuowano. Jeśli Twój zwierzak ma tatuaż wpisany do paszportu przed tą datą, nie musi być czipowany. Na pokład samolotu w całej Unii Europejskiej wpuszczane są tylko zwierzęta posiadające czip lub tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011 roku.

Szczepienie
Psy, koty oraz fretki muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Więcej informacji o szczepieniach można uzyskać na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii. Pamiętaj, że data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.

Paszport
Zwierzęta muszą posiadać paszport wystawiony przez lekarza weterynarii, który poświadcza ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie. Lista lekarzy uprawnionych do wydawania paszportu dla zwierzęcia znajduje się na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Uwaga! 
Każdy kraj może indywidualnie ustalać warunki wwozu zwierząt na swoje terytorium, dlatego przed podróżą warto zapoznać się z regulacjami danego państwa. Zazwyczaj takie informacje można znaleźć na stronach internetowych władz weterynaryjnych.

Podróż do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii oraz na Maltę: dodatkowo, psy muszą przejść profilaktykę przeciwko tasiemcom (Echinococcus multilocularis), którą należy przeprowadzić w okresie nie dłuższym niż 120 godzin, i nie krótszym niż 24 godziny przed planowaną datą podróży.  

2. Sprawdź warunki przewozu oraz tabelę opłat linii lotniczych

Warunki przewozu ujęte są w regulaminach linii lotniczych. Podróżujący na czas przelotu musi zapewnić swojemu zwierzęciu odpowiedni pojemnik lub klatkę dostosowaną do wymogów przewoźnika.

Linie lotnicze zezwalają na przewóz ograniczonej liczby zwierząt na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym, dlatego zamiar przewiezienia zwierzęcia należy zgłosić telefonicznie jak najszybciej, najlepiej już podczas rezerwacji lotu. Uzyskanie zgody linii lotniczej na przewóz zwierzęcia wymaga określonego czasu oczekiwania. Ponadto, linie lotnicze mają prawo odmowy przewozu zwierzęcia.

3. Przygotuj zwierzę do podróży

Zazwyczaj małe zwierzęta przewożone są na pokładzie samolotu w specjalnym pojemniku, który wraz z zwierzęciem nie może przekraczać wagi 6 kg lub 8 kg (w zależności od linii lotniczej). Pojemnik musi być odpowiednio duży, tak aby zwierzę mogło się w nim swobodnie zmieścić, wstać, położyć się i obrócić.

Pojemniki muszą być szczelnie zamknięte, tak aby zwierzę nie mogło wydostać się na zewnątrz, ale muszą zapewniać swobodną cyrkulację powietrza. Zazwyczaj linie lotnicze zezwalają na przewóz jednego zwierzęcia przez jednego pasażera. Pojemnika nie można umieszczać na fotelu pasażerskim, nawet jeśli pasażer wykupił dodatkowe miejsce siedzące. W czasie lotu zwierzę nie może zostać wyjęte z pojemnika.

Pojemnik warto zakupić odpowiednio wcześnie przed wylotem i stopniowo przyzwyczajać zwierzę do przebywania w nim.


Pies przewodnik

Wszystkie linie lotnicze, zarówno tanie, jak i rejsowe zezwalają na podróż osób niepełnosprawnych, niewidomych czy niedowidzących z psem przewodnikiem. Pies przewodnik jest przewożony bezpłatnie. Pasażer musi poinformować linie lotnicze odpowiednio wcześnie o podróży z psem, najlepiej podczas rezerwacji lotu. 

Pies przewodnik musi posiadać wszystkie niezbędne dokumenty. Niektóre linie lotnicze nie zezwalają na przewóz psów przewodników na określonych trasach – w celu zapoznania się z warunkami przewoźników należy skontaktować się z Telefonicznym Centrum Obsługi lub sprawdzić warunki przewozu w regulaminie przewoźnika.

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!