Jet Airways zawiesza działalność

Jet Airways zawiesza działalność

Druga co do wielkości indyjska linia lotnicza Jet Airways zawiesiła swoją działalność. 17 kwietnia br. samoloty przewoźnika z siedzibą w Bombaju nie wyleciały na żadną z obsługiwanych tras. To oznacza, że prawdopodobnie już więcej nie zobaczymy na niebie samolotów w granatowo-pomarańczowych barwach.

Upadek Jet Airways

Tego samego dnia – 17 kwietnia br. Narodowy Bank Indii, większościowy udziałowiec Jet Airways oraz instytucja kredytująca zadłużonego przewoźnika ogłosił, że nie jest w stanie w dalszym ciągu finansować bieżącej działalności linii. W związku z tym rada dyrektorów Jet Airways ogłosiła, że jest zmuszona zawiesić wszystkie operacje linii ze skutkiem natychmiastowym. W czerwcu 2018 roku zadłużenie Jet Airways wynosiło aż 73,6 mld rupii indyjskich, co w przeliczeniu daje kolosalną sumę 3,9 mld złotych. W samym I kwartale 2018 roku linia straciła niemal 200 milionów dolarów.

Jet Airways współpracowało z Etihad

Linia Jet Airways zaczynała w 18993 roku jako przewoźnik świadczący usługi tzw. air taxi. Pełną działalność zainaugurowała w 1995 roku, a od 2004 latała także na trasach międzynarodowych. W latach 2010-12 była największą pod względem liczby pasażerów linią lotniczą w Indiach. Od 2013 roku 24% akcji indyjskiego przewoźnika znajdowało się w rękach Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Jet Airways od 2013 roku przeżywało problemy związane z wojną cenową z liniami IndiGo oraz SpiceJet, oferującymi tanie loty. W jej wyniku kierownictwo zmuszone było obniżyć ceny biletów, co odbiło się na wynikach finansowych i zagroziło utrzymaniu płynności finansowej. Problemy pogłębiały się też ze względu na duże wahania kursu rupii do dolara amerykańskiego oraz lawinowo rosnące koszty zakupu paliwa lotniczego. W marcu br. jedna czwarta samolotów Jet Airways została uziemiona z powodu niespłacania rat leasingu. Pojawiły się również problemy z wypłacaniem pensji dla pracowników oraz płatnościami za paliwo. 12 kwietnia zawieszono wszystkie loty międzynarodowe, 17 kwietnia br. instytucje finansowe zależne od Narodowego Banku Indii odmówiły dalszego kredytowania linii.

Udział Jet Airways w rynku przewozów lotniczych w Indiach wynosił 17%, a flota w marcu 2019 roku składała się ze 115 maszyn.  

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!