Norwegian i WOW Air tną połączenia. Kłopoty finansowe tanich linii

Norwegian i WOW Air tną połączenia. Kłopoty finansowe tanich linii

Norweskie tanie linie lotnicze Norwegian ogłosiły zamknięcie aż 5 swoich baz i kilkunastu połączeń. Podobnie wygląda sytuacja w WOW Air. Islandczycy mocno ograniczą swoją obecność m.in. na lotniskach w Ameryce.

Kłopoty linii Norwegian

Jak donosi agencja Reuters, Norwegowie już wkrótce, bo w kwietniu zamkną swoje bazy na popularnych turystycznych wyspach w Hiszpanii (Majorka, Gran Canaria i Teneryfa), a także w Stanach Zjednoczonych (Providence i Stewart). Ponadto zmniejszona zostanie baza działająca na lotnisku Fiumicino w Rzymie. Ograniczenie liczby stacjonujących samolotów norweskiego low costa na pewno odbije się na siatce połączeń, na razie nie wiadomo jednak, z których tras wycofa się Norwegian.

Cięcia są elementem planu restrukturyzacji firmy, która pod koniec zeszłego roku znalazła się w poważnych kłopotach finansowych. Norwegowie poprzez ograniczanie kosztów operacyjnych szukają możliwości przetrwania okresu bessy. Według informacji ten ruch ma przynieść tanim liniom lotniczym z Norwegii ponad 230 mln dolarów oszczędności. 

WOW Air też tnie połączenia

Podobnie wygląda sytuacja linii WOW Air. Islandzki tani przewoźnik zasłynął oferowaniem bardzo tanich biletów na loty transatlantyckie. Teraz wyspiarze mocno ograniczą swoją obecność na tych trasach. Od lata, kiedy wejdzie nowy rozkład linii, samoloty WOW Air będą latały jedynie do 4 miast w Stanach: Baltimore, Bostonu, Detroit i Newark/Nowego Jorku. Zapowiadane jest też mocne ograniczenie działalności na trasach w Europie.

 • Chicago (IL)
  Wylot z Warszawy
  od 1387 PLN
  Nowy Jork (NY)
  Wylot z Warszawy
  od 2232 PLN

Islandzkie tanie linie lotnicze WOW Air popadły w bardzo duże długi, co wyszło na jaw w listopadzie zeszłego roku. Sytuację Islandczyków porównywano nawet do historii upadku Air Berlin. W grudniu pojawiły się informacje o możliwym pozyskaniu inwestora w postaci Indigo Partners, co jest już niemal pewne – 9 stycznia br. CEO linii Skuli Mogensen poinformował o tym w liście wysłanym do akcjonariuszy. Warunkiem uzyskania funduszy jest jednak mocne zaciskanie pasa przez islandzki low cost.

Indigo Partners to amerykański fundusz, prowadzący działalność w branży lotniczej. Znany jest m.in. z długoletniej inwestycji w węgierskie tanie linie lotnicze Wizz Air.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!