Iran zawiesza wydawanie wiz obywatelom Polski

Iran zawiesza wydawanie wiz obywatelom Polski

Ambasada Iranu w Warszawie zawiesiła wydawanie wiz obywatelom Polski. Dotyczy to zarówno wniosków elektronicznych z odbiorem dokumentu w ambasadzie, jak i z odbiorem na lotnisku. Sytuacja jest efektem ochłodzenia stosunków na linii Polska – Iran w wyniku organizacji przez nasz kraj konferencji poświęconej bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie.

Zawieszenie wydawania wiz przez Iran

Przedstawiciele ambasady irańskiej w Warszawie potwierdzają, że obywatele RP, planujący podróż do Iranu powinni przez najbliższe kilka tygodni wstrzymać się z aplikowaniem o wydanie wiz. Wnioski w tym okresie najprawdopodobniej nie będą rozpatrywane.

Sytuacja jest pokłosiem organizacji przez Polskę tzw. szczytu bliskowschodniego, który ma się odbyć w dniach 13-14 lutego 2019 w Warszawie. Po upublicznieniu tej informacji w dniu 11.01 br., natychmiastowo zareagowało irańskie MSZ, które wezwało do złożenia wyjaśnień szefa polskiej misji dyplomatycznej w Teheranie, a także irańska gazeta „Teheran Times” nazwała ten ruch „zdradą, która nigdy nie zostanie zapomniana”.

Wizy elektroniczne zawieszone, wizy „on arrival” nadal wydawane

Zawieszenie wydawania wiz dotyczy jednak „tylko” wiz wydawanych na podstawie złożonego wcześniej wniosku elektronicznego. Wizy „on arrival”, które można otrzymać na lotnisku wydawane są jednak na podstawie okazania dodatkowych dokumentów: biletu powrotnego, potwierdzenia rezerwacji hotelu i zakupu ubezpieczenia turystycznego. Dodatkowo należy posiadać paszport z terminem ważności co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Decyzja o przyznaniu wizy „on arrival” zawsze należy do urzędnika i jest wydawana na miejscu.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!