Lotnisko w Modlinie dokapitalizowane. Będzie rozbudowa?

Lotnisko w Modlinie dokapitalizowane. Będzie rozbudowa?

Na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu wspólników MPL Warszawa – Modlin, które miało miejsce 12.03 br. zdecydowano o dokapitalizowaniu spółki prowadzącej lotnisko kwotą 50 mln zł. Środki wniesie największy udziałowiec portu lotniczego w Modlinie – samorząd województwa mazowieckiego.

Dokapitalizowanie ratunkiem dla Modlina

Dokapitalizowanie spółki prowadzącej Mazowiecki Port Lotniczy pozwala na zmniejszenie wysokiego wskaźnika jej zadłużenia i zabezpiecza środki na realizację planów inwestycyjnych. Zdaniem kierownictwa, lotnisko Warszawa Modlin potrzebuje pilnej rozbudowy infrastruktury, w tym terminala pasażerskiego oraz płyty postojowej dla samolotów.

W ostatnich miesiącach głośno było o narastającym konflikcie między udziałowcami Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa – Modlin. Samorząd województwa mazowieckiego planuje rozwój portu, podczas gdy PP Porty Lotnicze stawia pod znakiem zapytania dalszą działalność lotniska w Modlinie. Z tego też powodu, państwowe przedsiębiorstwo blokuje decyzje o poczynieniu kolejnych inwestycji w infrastrukturę lotniskową. Po ostatnich zmianach województwo posiada 42,3% udziałów, a PPL 25,2% (innym dużym udziałowcem jest Agencja Mienia Wojskowego – 28,5%). Umowa spółki zakłada jednak, że decyzje o przeznaczeniu środków na inwestycje mogą być podejmowane tylko jednomyślnie, co w rezultacie oznacza, że zmiany w strukturze własnościowej spółki niewiele wnoszą do przyszłości funkcjonowania lotniska w Modlinie.

Obecnie trwa proces przeprowadzania analizy due diligence przez firmę doradczą EY, jej efektem ma być kompleksowa ocena możliwości rozwoju spółki, celowości podejmowania kolejnych inwestycji oraz zasadności istnienia lotniska. Władze PPL zarzucają obecnemu zarządowi spółki prowadzącej port lotniczy uzależnienie działalności obiektu od obecności Ryanaira i niekorzystne dla samorządu umowy na utrzymanie połączeń irlandzkiego przewoźnika.

Trudna historia lotniska w Modlinie

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin powstał w 2012 roku na terenie dawnego lotniska wojskowego, które działało do 2000 roku. Początkowo uruchomienie połączeń z położonego ok. 35 kilometrów od Warszawy Modlina zapowiedziały dwie tanie linie lotnicze – Ryanair i Wizz Air, ale tuż przed uruchomieniem działalności operacyjnej, stwierdzono ubytki w powierzchni pasa startowego, więc Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego cofnął pozwolenie na użytkownie lotniska.

Dopiero po dokonaniu niezbędnych napraw i poprawek, port lotniczy otwarty został 30 września 2013 roku. Po ponownym uruchomieniu działalności na lotnisko wrócił jedynie Ryanair i do dziś jest to jedyna linia, która korzysta z MPL. Modlin obsługuje rocznie niecałe 3 miliony pasażerów.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!