Pekin: otwarto jedno z największych lotnisk na świecie

Pekin: otwarto jedno z największych lotnisk na świecie

Budowa Beijing Daxing International Airport (PKX), jednego z największych lotnisk świata, została zakończona. Oficjalne otwarcie portu lotniczego odbyło się 25 września br., a jednym z gości uroczystości był przywódca Chin Xi Jinping. Loty pasażerskie z lotniska są realizowane od 26 września.

Pekin Daxing głównym lotniskiem północnych Chin

Lotnisko Pekin-Daxing to drugie międzynarodowe lotnisko w Pekinie. Jest ono zlokalizowane na granicy Pekinu i miasta Langfang, 46 km od Placu Tiananmen. Port lotniczy ma pełnić funkcję głównego międzynarodowego lotniska przesiadkowego w północnych Chinach, aby odciążyć dotychczasowe lotnisko w Pekinie – Beijing Capital Airport (PEK). Budowa Pekin-Daxing rozpoczęła się w 2014 roku, a całość inwestycji jest szacowana na ponad 11 mln USD. Port lotniczy liczy 4 pasy startowe (docelowo ma być ich 7), a za projekt terminalu w kształcie sześcioramiennej gwiazdy o powierzchni 700 000 m2 odpowiada brytyjska architektka Zaha Hadid.

Loty z Polski na Pekin Daxing

Szacuje się, że do 2025 roku lotnisko Pekin-Daxing będzie obsługiwać 75 mln pasażerów i przewozić 20 mln ton cargo rocznie. Docelowo liczba pasażerów ma wynosić 100 mln rocznie. Z portu lotniczego mają korzystać przede wszystkim linie lotnicze należące do sojuszu SkyTeam oraz niektórzy członkowie Oneworld, z kolei loty członków Star Alliance mają być wciąż obsługiwane przez Beijing Capital Airport. Według zapowiedzi PLL LOT już końcem października br. zostaną uruchomione bezpośrednie rejsy z Warszawy na lotnisko Pekin-Daxing, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych połączeń na drugie z lotnisk w Pekinie. Lot na trasie Warszawa-Pekin-Daxing ma trwać 8,4h.

Do tej pory tytuł największego portu lotniczego na świecie należy do lotniska Hartsfield-Jackson w Atlancie, które obsługuje 107 mln pasażerów rocznie.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!