Przestrzeń powietrzna Pakistanu i części Indii zamknięta

Przestrzeń powietrzna Pakistanu i części Indii zamknięta

W związku z niestabilną sytuacją polityczną 27 lutego zamknięta została przestrzeń powietrzna nad Pakistanem i północno-zachodnią częścią Indii. Oznacza to, że wszelkie loty komercyjne do lotnisk położonych w tym regionie zostały albo odwołane, albo skierowane na innych portów lotniczych.

Odwołane loty do Pakistanu i zachodnich Indii

27 lutego pakistański Urząd Lotnictwa Cywilnego podjął decyzję o całkowitym zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Pakistanem dla lotów komercyjnych. Także jego indyjski odpowiednik podjął podobną decyzję dotyczącą jednak tylko części kraju – regionów Gudźarat i Radżastan. Wszystkie planowane loty do Pakistanu i północno-zachodnich Indii zostały odwołane lub skierowano je na lotniska w innych krajach.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Pakistanem dotknęło także pasażerów lotów z Azji Południowo-Wschodniej do Europy. W samej Tajlandii utknęło około 5 tysięcy turystów, którzy mieli m.in. wracać z urlopów. Część tras samolotów została zmodyfikowana, by ominąć zamkniętą przestrzeń. Po południu 28 lutego przestrzeń powietrzna Pakistanu została częściowo otwarta, by umożliwić wylot z lotnisk samolotom zagranicznych linii, które dzień wcześniej utknęły w pakistańskich portach.  

Napięcie na linii Indie-Pakistan

Zamknięcie przestrzeni powietrznej jest wynikiem eskalacji długoletniego konfliktu między obiema krajami o prowincję Dżammu i Kaszmir. 26 lutego indyjska armia przeprowadziła lotniczy atak na znajdujące się na terenie Pakistanu bazy separatystów, dążących do oderwania tej prowincji od Indii. Armia Pakistanu przeprowadziła kontraktak na terytorium Indii i strąciła dwa indyjskie odrzutowce. Incydent spowodował, że oba kraje stanęły na granicy wojny. Zarówno Indie, jak i Pakistan posiadają w swych arsenałach broń nuklearną.  

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!