Zniesienie wiz do USA [FAKTY]

Zniesienie wiz do USA [FAKTY]

4 października 2019 roku amerykańskie władze ogłosiły, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał dokument o zniesieniu reżimu wizowego dla Polaków. 12 listopada br. był z kolei pierwszym dniem, w którym obywatele RP nie musieli starać się o wizę amerykańską. Co to oznacza w praktyce? Wbrew powszechnemu mniemaniu, posiadanie biletu lotniczego i paszportu nie zapewni nam zgody na wjazd na teren USA. Zniesienie wiz nie oznacza też, że obywatele polscy mogą bez przeszkód osiedlać się i podejmować pracę w Stanach. Udający się do USA nadal muszą załatwić kilka formalności, a ich pobyt za Oceanem może trwać co najwyżej 90 dni i mieć charakter turystyczny lub biznesowy.

Co oznacza zniesienie wiz do USA dla Polaków?

Zniesienie wiz dla obywateli Polski jest równoznaczne z przystąpieniem RP do programu „Visa Waiver” (czyli programu ruchu bezwizowego). Tym samym Polska dołączyła do grona krajów, których obywatele nie muszą starać się o amerykańską wizę przed podróżą do Stanów Zjednoczonych. Dotychczas osoby planujące podróż za Ocean, musiały złożyć odpowiedni wniosek, a także stawić się osobiście w konsulacie amerykańskim i odbyć rozmowę, w trakcie której pracownicy konsularni dopytywali o cel pobytu na terenie USA. Oprócz tego, starający się o wizę turystyczną lub służbową musieli za nią zapłacić. I to niemało, bo aż 160 dolarów.

Dołączenie Polski do programu ruchu bezwizowego sprawiło, że nie trzeba pojawiać się w konsulacie ani wnosić wysokiej opłaty za samo rozpatrzenie wniosku. Zatem jakie formalności trzeba załatwić i jakie dokumenty posiadać, by uzyskać zgodę na wjazd na terytorium USA?

Co trzeba będzie zrobić, by móc polecieć do USA?

Aby polecieć do USA po dołączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego, należy spełnić kilka warunków.

 • Uzyskanie autoryzacji podróży w elektronicznym systemie ESTA. Każdy przybywający do Stanów Zjednoczonych drogą morską lub powietrzną powinien przynajmniej na 72 godziny przez planowanym rozpoczęciem podróży złożyć przez internet wniosek w ESTA. W jego trakcie należy wypełnić formularz i dokonać opłaty w wysokości 14 dolarów. Autoryzacja podróży uzyskana przez ESTA jest ważna 2 lata lub do momentu utraty ważności przez paszport, jeśli nastąpi to przed upływem 2 lat.
 • Posiadanie paszportu biometrycznego. Wszystkie ważne paszporty posiadane przez obywateli RP są paszportami biometrycznymi (wprowadzone zostały w 2006 roku).
 • Posiadanie biletu powrotnego lub biletu ze wskazaną datą wylotu z USA, który należy okazać urzędnikowi imigracyjnemu.

Należy przy tym pamiętać, że ostateczną zgodę na wjazd do Stanów Zjednoczonych wydaje urzędnik imigracyjny na lotnisku przylotu. Osoby korzystające z programu ruchu bezwizowego mogą udać się do Stanów Zjednoczonych nie dłużej niż na 90 dni oraz jedynie w celach turystycznych lub biznesowych. W przypadku osób planujących dłuższy pobyt lub podjęcie pracy w USA, nadal będzie istniał wymóg posiadania odpowiedniej wizy.

Osoby, które posiadają już ważną wizę amerykańską, po dołączeniu Polski do programu ruchu bezwizowego nie muszą składać wniosku o uzyskanie autoryzacji podróży za pomocą ESTA.

Lecimy do USA bez wizy

Podpisanie dokumentów przez Donalda Trumpa było pierwszym etapem procesu zniesienia wiz dla Polaków udających się do Stanów Zjednoczonych. Dokumenty w sprawie dołączenia Polski do programu „Visa Waiver” trafiły do rządowych agencji, które przeprowadzają standardowe w tym przypadku procedury administracyjne. Po ich zakończeniu, amerykańskie władze ogłosiły 12 listopada br., że obywatele RP moglą latać do Ameryki bez wiz.

 • Chicago (IL)
  Wylot z Warszawy
  od 1387 PLN
  Nowy Jork (NY)
  Wylot z Warszawy
  od 2232 PLN

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!