Jak szukać tanich połączeń kolejowych?

Jak szukać tanich połączeń kolejowych?

Na cenę biletu kolejowego wpływają trzy czynniki: data rezerwacji, taryfa oraz klasa rezerwacyjna.

Data rezerwacji

Im wcześniejsza rezerwacja, tym tańszy bilet – to podstawowa zasada dotycząca rezerwacji biletów kolejowych na większość przejazdów europejskich.

Dla przykładu bilet na połączenie pociągiem Eurostar relacji Londyn - Paryż zakupiony na dzień przed wyjazdem może być aż o 70% droższy niż bilet zakupiony z 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

Taryfa

Kolejny aspekt wypływający na cenę biletu to taryfa. Większość szybkich pociągów daje pasażerom możliwość zakupu biletu w czterech do pięciu rodzajach taryf.

Najniższa z nich – tzw. best second class lub best first class nie zezwala na zwrot niewykorzystanego biletu oraz na jakąkolwiek zmianę w bilecie. Kolejna – flexible second class lub flexible first class gwarantuje pasażerom zwrot kosztów – w zależności od rodzaju pociągu może to być np. 50% ceny biletu czy określona kwota. Zazwyczaj bilet należy zwrócić na kilka dni przed wyjazdem. Na niektórych trasach dostępna jest także taryfa business class, która zapewnia całkowity zwrot kosztów nawet do 60 dni po planowanym terminie podróży.   

Klasa rezerwacyjna

Ostatnim czynnikiem wpływającym na cenę biletu jest klasa rezerwacyjna. Większość pociągów europejskich oferuje dwie klasy – 1 oraz 2. Ceny w klasie pierwszej mogą być wyższe nawet o 100% w porównaniu do klasy niższej.  

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!