Podróż na Maltę – nowe zasady podróżowania

Podróż na Maltę – nowe zasady podróżowania

Malownicza Malta to idealne miejsce na wypoczynek zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla singli. Ponownie otwarcie branży turystycznej na wyspie i zyskanie przez mieszkańców Malty odporności na COVID-19 sprawia, że wielu Polaków planuje urlop właśnie w tej części Europy. Na jakie zmiany w zasadach podróżowania muszą przygotować się turyści, którzy chcą spędzić wakacje na Malcie?

Luzowanie obostrzeń na Malcie

Władze Malty, ze względu na dobrą sytuację epidemiologiczną, zadecydowały o stopniowym luzowaniu obostrzeń, jak i zezwoliły na ponownie otwarcie branży turystycznej od 1 czerwca. Noszenie maseczek w miejscach publicznych oraz środkach transportu publicznego wciąż jest obowiązkowe, jednak w przypadku pobytu na basenie lub na plaży już jedynie zalecane. Obiekty gastronomiczne działają w reżimie sanitarnym, ale zwiększony limit gości i przedłużone godziny otwarcia lokali pozwalają na swobodne skosztowanie przysmaków kuchni maltańskiej. Czerwiec to także czas wznowienia działalności kin czy teatrów.

Jeśli chodzi o turystykę, to zgodę na przylot lub przypłynięcie na Maltę mają osoby z krajów, które rząd maltański umieścił na liście zielonej (green) lub bursztynowej (amber). Aktualne listy na bieżąco publikuje oficjalna strona Maltańskiej Organizacji Turystycznej VisitMalta. Turyści z krajów wymienionych na liście zielonej będą poddawani kontroli temperatury na lotnisku, bez konieczności wykonywania testów na koronawirusa. Obowiązkiem podróżujących będzie także wypełnienie formularza, w którym wskażą m.in. miejsca pobytu w ostatnich 30 dniach. Turyści z krajów znajdujących się na liście bursztynowej muszą liczyć się z większymi obostrzeniami.

Test PCR przed lotem na Maltę

Czy test na COVID-19 jest obowiązkowy przed lotem na Maltę? Turyści przyzwyczaili się, że mogli swobodnie podróżować na wyspę, a obowiązkowe testy wykonać dopiero po przylocie na miejsce. Co więcej, koszt badań pokrywał rząd maltański. Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady. Każdy turysta powyżej 5 roku życia, z kraju znajdującego się na liście bursztynowej, musi przed wejściem na pokład samolotu lub statku przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonanego na 72h przed podróżą. Kolejnym wymaganym dokumentem jest wypełniony formularz lokalizacji pasażera (Passenger Locator Form).

Turyści, którzy nie okażą negatywnego wyniku testu PCR, po przylocie na wyspę muszą obowiązkowo poddać się temu badaniu oraz samodzielnie pokryć jego koszty i/lub udać się na kwarantannę. Do czasu otrzymania wyniku testu podróżujący przebywają na odpłatnej kwarantannie w miejscu wskazanym przez władze Malty. W przypadku pozytywnego wyniku testu dana osoba odbywa kwarantannę na takich samych zasadach.

Certyfikat zaszczepienia a podróż na Maltę

Zgodnie z zapowiedziami władz maltańskich zarówno ozdrowieńcy, jak i osoby, które przyjęły pełną dawkę szczepionki na COVID-19, będą mogli liczyć na zwolnienie z wykonywania testów PCR. Warto jednak podkreślić, że aby tak się stało, musi zostać spełnionych kilka warunków. Świadectwo szczepienia będzie akceptowane tylko wtedy, gdy: UE wprowadzi cyfrowy paszport szczepień przeciwko Covid-19 oraz zostaną podpisane dwustronne umowy o wzajemnej akceptacji świadczeń pomiędzy Maltą a krajem przylotu. Póki to nie nastąpi wykazanie negatywnego wyniku testu na COVID-19 przed podróżą na Maltę jest obowiązkowe.

Należy pamiętać, że sytuacja zmienia się dynamicznie. Przed podróżą na bieżąco sprawdzaj informacje na temat aktualnych obostrzeń i zaleceń dla podróżujących.

Artykuł powstał we współpracy z Maltańską Organizacją Turystyczną VisitMalta.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!