Pora sucha i deszczowa w Tajlandii

Pora sucha i deszczowa w Tajlandii

Nieprzerwanie od kilku lat Tajlandia jest jednym z najbardziej popularnych kierunków turystycznych. Wabi egzotyką, niesamowitymi zabytkami i bliskością tropikalnej przyrody. Klimat Tajlandii jest zróżnicowany, dlatego planując wakacje w tej części Azji, w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę warunki pogodowe panujące w danym miejscu.

Pora sucha, czyli okres, w którym miesięczna suma opadów deszczu nie przekracza 60 mm trwa od listopada do maja. Temperatura w tych miesiącach waha się od 25 do ponad 40 stopni Celsjusza. W Tajlandii jest to tzw. sezon wysoki, co oznacza, że w tym czasie spotkamy tu najwięcej turystów.

W połowie maja rozpoczyna się pora deszczowa, która trwa do końca października. Popularne tajskie kurorty są wówczas wyludnione, jednak z pewnymi wyjątkami. Podczas gdy nad Phuket i Krabi wiszą deszczowe chmury, mieszkańcy wyspy Ko Samui (wybrzeże Zatoki Tajlandzkiej) mogą cieszyć się dużo ładniejszą pogodą. Większe opady zdarzają się tu bardzo rzadko. Właściwie przez cały rok możemy zażywać kąpieli słonecznych i wylegiwać się w gorącym piasku.

Co warto zwiedzić w porze deszczowej?

Wspomniana wyspa Ko Samui z niesamowitymi wodospadami Namuang i formacjami skalnymi to pierwsza z propozycji, ale nie jedyna. Jeśli chcemy na spokojnie poznać atrakcje Bangkoku - bez przedzierania się przez tłumy turystów - wybierzmy się do stolicy Tajlandii w okresie od maja do października. Nawet jeżeli trafimy na gorszą pogodę, nie przeszkodzi nam to w zwiedzeniu flagowych zabytków Bangkoku - Wielkiego Pałacu Królewskiego, Świątyni Wat Arun czy Leżącego Buddy.

Pora deszczowa to również idealny czas na aktywny wypoczynek w Chiang Mai i okolicach. „Róża Północy” słynie z zabytków, choćby świątyni Wat Chedi Luang czy Wat Ku Tao. Co roku – niekoniecznie w sezonie – zjeżdżają się tu miłośnicy trekkingu oraz wypoczynku na świeżym powietrzu. W prowincji Chiang Mai znajdziemy liczne rezerwaty przyrody, starożytne obiekty sakralne, a także targowiska z różnościami, na których można spróbować lokalnych przysmaków.

Pora deszczowa w Tajlandii - jakich miejsc unikać?

W porze deszczowej raczej nie sprawdzą się wakacje w okolicach najpopularniejszych kurortów, takich jak Krabi czy Phuket. Obfite deszcze – zwłaszcza we wrześniu i październiku – utrudniają spokojny wypoczynek oraz zwiedzanie okolicznych wysp. Może się zdarzyć, że niesprzyjająca pogoda zamknie nam możliwość eksplorowania pobliskich wysepek drogą morską, a i podróż drogą lądowa może być utrudniona.

Przyroda w rozkwicie

Wakacje w Tajlandii w porze deszczowej mają wiele zalet: jest taniej, mniej tłoczno, nie tak gorąco. Pada co prawda więcej, ale wybierając odpowiednie miejsce na spędzenie czasu w Tajlandii, wcale tego nie odczujemy.

Co więcej, ostatnie miesiące pory deszczowej, czyli wrzesień i październik, to okres, w którym możemy podziwiać bujną tajską roślinność w całej okazałości. Aby napawać się widokiem soczystej, budzącej się do życia zieleni, majestatycznych rzek i wodospadów, wystarczy odwiedzić Tajlandię właśnie wtedy.

Materiał powstał we współpracy z Tourism Authority of Thailand.

Amazing Thailand

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!