Jak podróżować do i po Grecji w czasie pandemii?

Jak podróżować do i po Grecji w czasie pandemii?

Grecja to od kilku lat jeden z głównych i ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Przepiękne plaże, historyczne miasteczka, antyczne zabytki i wszechobecny spokój co roku przyciągają masy urlopowiczów. Pandemia koronawirusa wprowadziła turystykę i podróżowanie w nową rzeczywistość ale już od połowy czerwca na turystów stopniowo otwierają się kolejne kierunki. Popyt na wakacje poza granicami kraju w ostatnim miesiącu drgnął dość mocno, szczególnie w odniesieniu do państw, które z wirusem poradziły sobie stosunkowo dobrze – jak Grecja, która odnotowała do tej pory tylko nieco ponad 4000 przypadków zachorowań.

Władze Grecji zdecydowały o otwarciu granic dla Polaków 1 lipca, pozwalając turystom na pobyt bez obowiązku odbycia kwarantanny. W kraju powszechne są dobrze wszystkim znane zasady - dystans społeczny, maseczki, dezynfekowanie rąk. Co prawda przed wyjazdem do Grecji każdy podróżny musi wypełnić specjalny formularz, jednak cała procedura dostępna jest online i nie jest zbyt skomplikowana. Jak przygotować się do wakacji w Grecji, żeby cała podróż odbyła się bez problemów i czego można się spodziewać na miejscu?

Koronawirus a wjazd na terytorium Grecji

Można powiedzieć, że obecnie Grecja jest całkowicie otwarta na podróżnych. Do kraju można dostać się zarówno samolotem, statkiem jak i transportem kołowym. Ze względu na większą wygodę procedur wielu turystów wybiera tę pierwszą opcję, a więc coraz liczniej dostępne już połączenia lotnicze.

  • Podróż samolotem

Od 1 lipca rząd Grecji zadecydował o otwarciu wszystkich krajowych lotnisk międzynarodowych. Loty możliwe są z niemal wszystkich europejskich portów, do 15 lipca zakazane były bezpośrednie loty z Wielkiej Brytanii, a do 22 lipca ze Szwecji, na zniesienie zakazów lotów nadal czeka Turcja.  Do kraju, bez obowiązku odbycia kwarantanny, podróżować mogą obywatele krajów strefy Schengen (w tym oczywiście Polski) a także wybranych krajów trzecich.

  • Podróż statkiem

Obecnie otwarte dla turystów są porty - Patra, Korfu i Igoumenitsa. Restrykcje nie dotyczą jachtów, dozwolone jest także poruszanie się promami pomiędzy wyspami oraz ruch statków wycieczkowych (dokowanie możliwe w wybranych portach).

  • Granica lądowa

Wjazd do Grecji drogą lądową jest w tej chwili możliwy tylko na przejściu w Promachonas na granicy z Bułgarią. Zamknięte dla turystów pozostają granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Turcją

Dokumenty wymagane przez władze Grecji od podróżujących

Jednym ze sposobów greckiego rządu na uratowanie sezonu i kontrolowanie przepływu podróżnych, jest wprowadzenie przynajmniej do 31 sierpnia 2020 powszechnej i obowiązkowej rejestracji wjazdu do kraju

Każdy, kto przekracza granicę Grecji, musi wypełnić tak zwany PLF (Passenger Location Form). W formularzu trzeba podać między innymi dane osobowe, rodzaj transportu, miejsce przekraczania granicy, poprzednio odwiedzane kraje, adres pobytu w Grecji. PLF należy wypełnić najpóźniej na 24 godziny przed planowanym wjazdem na terytorium Grecji (formularz dostępny tutaj). Po wypełnieniu formularza otrzymujemy kod QR, który należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, tak aby można było go okazać służbom granicznym przy wjeździe do Grecji. Brak dokumentu skutkować może karą grzywny w wysokości 500 euro.

Warto pamiętać także o tym, że nieważne w jaki sposób przekracza się granice, rząd grecki zastrzegł sobie prawo do przeprowadzenia losowych testów na COVID-19, wśród wszystkich podróżujących. Turyści, którzy zostaną przetestowani, mają obowiązek poddania się samoizolacji na 24 godziny, do czasu, kiedy dostępne będą wyniki. Jeżeli wynik testu jest pozytywny – obowiązuje 14 dniowa kwarantanna we wskazanych przez rząd lokalizacjach. Co jednak istotne, w przypadku zarażenia, rząd grecki zobowiązał się, do poniesienia kosztów hospitalizacji przyjezdnych.

Jak poruszać się po Grecji?

Oprócz obostrzeń, co do samego przyjazdu do kraju, władze musiały wprowadzić w życie nowe zasady poruszania się i przebywania w Grecji - procedury dotyczące podróżowania po kraju, zwiedzania, czy noclegów niezbędne w czasach pandemii koronawirusa.

Podróżowanie wszelkimi środkami komunikacji po Grecji (pociąg, samolot, autobus, statek) jest obecnie możliwe, obowiązują tutaj jednak znane już wszystkim środki bezpieczeństwa. Pasażerowie proszeni są o korzystanie z odprawy online, obowiązkowe jest zachowanie odpowiedniego dystansu oraz noszenie maseczek ochronnych. Ograniczona jest także pojemność poszczególnych środków transportu:

  • Samoloty - do 50%
  • Autobusy, pociągi, taksówki - do 65%
  • Statki z kabinami - do 65%, statki/promy bez kabin - do 60%

Pasażerowie statków przed wycieczką muszą także wypełnić odpowiedni kwestionariusz oraz poddać się pomiarowi temperatury ciała.

Greckie restauracje wróciły do działania już 25 maja. Wtedy jednak mogły przyjmować swoich gości jedynie na zewnątrz, od 6 czerwca stołować można się także wewnątrz, a od 8 czerwca otwarte są kluby nocne. Wymagane jest oczywiście odpowiednie ustawienie stolików, tak aby klienci zachowali dystans społeczny,a  obsługa ma obowiązek noszenia maseczek ochronnych. 

Od 15 czerwca ponownie otwarte dla zwiedzających są muzea, obszary historyczne oraz inne zabytki, w każdym z nich obowiązuje ograniczona liczba zwiedzających, utrzymywanie dystansu społecznego, obowiązkowa maseczka oraz dezynfekcja rąk. Te same zasady dotyczą zwiedzania kościołów i monastyrów, z których przecież Grecja słynie. Dla turystów dostępne są już także kina plenerowe, centra handlowe, parki, zoo, czy ogrody – wszystkie oczywiście z zachowaniem odpowiednich zasad, zapobiegającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Co bardzo ważne w trakcie urlopu, Grecja nie wprowadziła zbyt wielu restrykcji dotyczących przebywania na plaży, czy korzystania z kąpieli morskich. Wejście na plaże nie jest limitowane, oczekiwane od wypoczywających jest jedynie utrzymanie społecznego dystansu, a leżaki oraz parasole ustawione są w odpowiedniej od siebie odległości.

Jak działają hotele w Grecji?

Hotele w Grecji stosunkowo szybko powróciły do działalności. Te całoroczne otwarto już 1 czerwca, hotele sezonowe oraz ośrodki wypoczynkowe ruszyły dwa tygodnie później. Pandemia COVID-19 wymagała wprowadzenia szczegółowych procedur i planów ochronnych właśnie dla miejsc noclegowych.

Hotele musiały wprowadzić obowiązkowy plan przeciwdziałania wirusowi i pozostają w bieżącym kontakcie z grecką organizacją zdrowia publicznego. Władze greckie chcą mieć pewność, że zostaną podjęte wszelkie środki, które pozwolą na spokojny i bezpieczny wypoczynek gości.

Hotelowe restauracje, place zabaw, czy salony spa działają na takich samych zasadach jak w całym kraju – wymagany jest dystans pomiędzy gośćmi a w przypadku spa umawianie indywidualnych spotkań. Zamknięte pozostają hotelowe baseny wewnętrzne, dozwolone jest jednak korzystanie z basenów zewnętrznych, oczywiście z zachowaniem odpowiednich reguł bezpieczeństwa.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!