Jak podróżować po Izraelu?

Jak podróżować po Izraelu?

Gdy bilety na samolot do Izraela są już kupione, dobrze jest zaznajomić się z zasadami podróżowania po kraju. Informacje o transporcie pomogą nam sprawnie przedostać się z lotniska do miasta i dobrze zorganizować przejazdy w trakcie pobytu. Jak działają wypożyczalnie samochodów, loty krajowe i komunikacja publiczna w Izraelu? Jak podróżować po kraju w trakcie szabatu?

Ogólne zasady podróżowania po Izraelu

Izrael może pochwalić się nowoczesną siecią dróg oraz bardzo dobrymi połączeniami kolejowymi i autobusowymi między głównymi miastami. Turyści mogą korzystać ze stosunkowo niedrogich taksówek oraz ogromnej oferty prywatnych przejazdów. Organizacja transportu podczas pobytu w kraju nie powinna być problemem, o ile uwzględnimy miejscowe zwyczaje związane z szabatem. Warto wiedzieć, że najwięcej turystów odwiedza Izrael w październiku i sierpniu. Spory ruch panuje też w okolicach ważnych świąt, takich jak Pascha czy judaistyczne święto Nowego Roku obchodzone w ostatnich dniach września.

 

Komunikacja publiczna

W całym Izraelu istnieje ponad 1000 tras autobusowych. W większości są obsługiwane charakterystycznymi pojazdami firmy Egged – drugiego co do wielkości operatora autobusowego na świecie. Autobusy kursują zarówno między większymi miastami, jak i na terenach podmiejskich. Są dużo bardziej komfortowe niż te, które znamy z polskich dróg – wyposażone w wygodne siedzenia i klimatyzację. Kierowcy jeżdżący na głównych trasach zazwyczaj potrafią mówić po angielsku. Ceny są nieco wyższe w porównaniu z polskimi, ale podobne do cen przejazdów kolejowych. Co ważne, izraelskie autobusy nie kursują w soboty, czyli dni szabatu.

Połączenia kolejowe w Izraelu umożliwiają przede wszystkim dobrą komunikację pomiędzy dużymi miastami i lotniskami, szczególnie w Hajfie i Tel Awiwie. Niektóre z nich działają 24 godziny na dobę. Składy są bardzo wygodne, a stacje działają na podobnej zasadzie jak przystanki metra – przed wejściem należy skasować bilet na bramkach. Może się zdarzyć, że podczas kasowania biletu zostaniemy przeszukani, więc lepiej nie przychodzić na dworzec na ostatnią chwilę. Stacje nie zawsze znajdują się w centrum i warto o tym pamiętać. W dni szabatu pociągi nie kursują, a w pozostałe święta jeżdżą krócej.

Oprócz kolei i autobusów do przemieszczania się w kraju można wykorzystać też taksówki, przewozy prywatne i tzw. szerut, czyli taksówki wieloosobowe. Są one tańsze i szybsze niż pociągi i autobusy, a dodatkowo dowiozą nas dokładnie na wskazane miejsce.

 

Loty krajowe

W Izraelu działają 2 główne linie lotnicze obsługujące połączenia krajowe: Arkia Israel Airlines oraz Israir Israeli Airlines. Oferują one przeloty na trasie Tel Awiw – Ejlat – Hajfa. Każda z nich zapewnia inny standard przelotu oraz nieco inne ceny, dlatego dobrze jest zapoznać się ze szczegółową ofertą przed rezerwacją biletu. Okazuje się, że najlepszymi dniami na zakup biletów są wtorek, środa i sobota. Warto nauczyć się korzystać z okazji, by w miarę możliwości przemieszczać się między głównymi miastami najszybciej i najwygodniej.

Wypożyczalnie samochodów

Samochód z wypożyczalni to dobry i łatwy sposób podróżowania szczególnie podczas wycieczek objazdowych. Możemy dojechać nim gdzie chcemy i kiedy chcemy, za odgórnie ustaloną opłatą. Nowoczesna sieć dróg sprawia, że po Izraelu jeździ się bardzo dobrze. Wypożyczalnie znajdziemy w każdym większym mieście. Działają tu zarówno duże krajowe firmy, jak i mniejsze – lokalne. Podobnie jak w przypadku busów i pociągów, korzystanie z wypożyczalni samochodów w czasie szabatu jest utrudnione, ponieważ zazwyczaj są one zamknięte. Wypożyczony samochód musimy więc zwrócić albo w piątek, albo w niedzielę. Nie zmienia to faktu, że auto może posłużyć nam jako środek transportu w każdą sobotę, jeśli wypożyczymy go wcześniej, a zwrócimy dopiero po szabacie.

 

Podróżowanie w czasie szabatu

Szabat w Izraelu zaczyna się w piątek po południu, a kończy w sobotę wieczorem. Korzystanie z usług transportowych w tym czasie jest dużo trudniejsze niż w tygodniu, a czasem nawet niemożliwe. Tylko kilka z ponad 1000 autobusów kursuje, i to według ograniczonego rozkładu. Pociągi nie jeżdżą wcale. Nawet główna izraelska linia lotnicza nie obsługuje lotów w soboty i inne święta religijne. Turystom, którzy chcą przemieścić się z miejsca na miejsce, pozostają do dyspozycji taksówki, miejscowe przewozy prywatne oraz samochody z wypożyczalni. Wszystko wraca do normy w niedzielę, która jest dla tu początkiem tygodnia pracy.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!