Kraina zamków i wina – wakacyjna przygoda w Niemczech

Kraina zamków i wina – wakacyjna przygoda w Niemczech

Klimatyczne zamki, niepowtarzalne widoki i niezwykle popularne tutaj winnice, tworzą raj dla wielbicieli spacerów, wycieczek rowerowych i dla tych, którzy lubią delektować się znakomitą kuchnią i lokalnym, słynnym na całą Europę, winem. Niemcy mają do zaoferowania co najmniej kilka obszarów, gdzie atrakcji wystarczy na dobrych parę dni zwiedzania.

Nadrenia-Palatynat - zabytki, natura, lokalność

Jednym z takich regionów jest z pewnością kraj związkowy Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz), położony w południowo-zachodniej części Niemiec, i graniczący bezpośrednio z Belgią, Francją i Luksemburgiem. Ten przepiękny land, ze stolicą w Moguncji (Mainz), słynie z malowniczej doliny rzeki Ren i bajkowego otoczenia rzeki Mozeli, niezliczonej ilości zamków, czy zabytkowych historycznych miasteczek, w tym Trewiru, który pretenduje do miana najstarszego niemieckiego miasta

Obowiązkowymi punktami wyprawy w te rejony Niemiec, są położony w Dolinie Środkowego Renu Zamek Marksburg, górujący nad rzeką Mozelą Zamek Cochem oraz degustacje lokalnie produkowanego wina.

Dolina Środkowego Renu

Dolina Środkowego Renu to przepełniona naturą i licznymi zabytkami średniowiecznymi kraina geograficzna, rozciągająca się pomiędzy Bingen i Rüdesheim am Rhein na południu a Bonn-Bad Godesberg i Bonn-Oberkassel na północy. Jej 65 kilometrowy odcinek od Bingen do Koblencji, nazywany Górną Doliną Środkowego Renu, w 2002 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, bo oprócz fascynującej natury, na tym odcinku średnio co 2,5 kilometra można zobaczyć jeden z ponad 40 zamków. 

Wśród nich wyróżnia się kilka szczególnych zabytków, położony na wyspie Zamek Pfalzgrafenstein, ruiny obronnej twierdzy Rheinfels, czy Zamek Marksburg, który w pełni zachował swój średniowieczny charakter.

Zamek Marksburg – wyjątkowy i niezniszczalny

Najwcześniejsze źródła wspominające o tym wyjątkowym zamku pochodzą z roku 1231, przez kolejne lata twierdza miała chronić pobliskie kopalnie złota i srebra i była domem dla rodzin Eppstein, Katzenelnbogen oraz książąt dynastii Nassau. 

Zapewne ze względu na łut szczęścia oraz wyjątkowe położenie, jest jedynym położonym na wzgórzu nadreńskim zamkiem, który nigdy nie został mocno zniszczony (a co za tym idzie, gruntownie przebudowany), zapewniając dziś tym samym niezwykłą podróż do oryginalnych czasów średniowiecza

Zamek interesujący jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Oprócz pomieszczeń codziennego użytku, piwnic na wino, czy warowni z imponującą kolekcją zbroi i broni, nie można przegapić okazji obejrzenia zachowanych średniowiecznych murów obronnych, bram a także wspaniałego ogrodu, w którym rośnie ponad 150 gatunków ziół i roślin. 

Informacje dotyczące zwiedzania zamku Marksburg

 • Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem i trwa około 50 minut.
 • Oprowadzenie odbywa się zazwyczaj w języku niemieckim, jednak można pobrać ulotkę dostępną w kilku językach.
 • Zamek nie jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 • Dojechać można praktycznie pod sam zamek, gdzie znajduje się rozległy parking.

Uwaga! W związku z pandemią koronawirusa zwiedzanie odbywa się w mniejszych grupach, i nie ma możliwości zarezerwowania biletu wcześniej. Podczas zwiedzania obowiązkowa jest maseczka ochronna i utrzymanie dystansu 1,5 metra.

Godziny otwarcia:

 • sezon letni 2020 (od 21 marca do  1 listopada): 10:00 – 17:00, zwiedzanie z przewodnikiem zaczyna się co 15 minut, zwiedzanie w języku angielskim o godzinie 13:00 i 16:00.
 • sezon zimowy 2020 (od 2 listopada do 19 marca): 11:00 – 16:00, zwiedzanie z przewodnikiem zaczyna się o każdej pełnej godzinie.

Zamek jest zamknięty 24 i 25 grudnia.

Ceny biletów:

 • bilet normalny – 8 euro,
 • bilet studencki – 7 euro,
 • bilet szkolny – 6 euro,
 • dzieci do lat 6 – bezpłatnie.

Zamek Cochem – odrodzone piękno

Godzinę jazdy na zachód od Marksburga, w dolnym biegu rzeki Mozeli, znajduje się przepięknie położony Zamek Cochem. Przyjmuje się, że zamek został wybudowany około 1000 roku przez palatyńskiego hrabiego Ezzo, syna i następcę hrabiego Hermanna Pusiliusa. Jako lenno cesarskie, zamek został ufortyfikowany i rozbudowany, i przetrwał aż do najazdu wojsk francuskich w XVII wieku. W 1689 roku, oddziały króla Ludwika XIV, niemal całkowicie zniszczyły miasto Cochem, podpalając i wysadzając również górującą nad nim twierdzę. Zamek pozostawał w ruinie aż do 1868 roku, kiedy to berliński biznesmen – Luis Ravene, wykupił tereny zamku i rozpoczął jego odbudowę. Cochem zrekonstruowano w stylu neogotyckim, a rodzina Ravene wykorzystywała zamek jako swoją letnią rezydencję. Od 1978 roku, zamek jest własnością miasta Cochem – pięknie położony na wzgórzu, ponad 100 metrów nad rzeką Mozelą, oferujący zwiedzającym przepiękne sale i komnaty z oryginalnymi renesansowymi i barokowymi meblami, stanowi jedną z głównych atrakcji okolicy.

Informacje dotyczące zwiedzania zamku Cochem

 • Do samego zamku nie można dojechać samochodem, jednak co kilkanaście minut z miasteczka kursują specjalne busy.
 • Oprowadzenie odbywa się w języku niemieckim, przewodnik rozdaje jednak transkrypcję dostępną w kilku językach.
 • Dziedzińce wewnętrzne można zwiedzać bez przewodnika.

Godziny otwarcia:

 • od poniedziałku do niedzieli: od 10:00 do 17:00, zwiedzanie z przewodnikiem zaczyna się mniej więcej co 15 minut.

Ceny biletów:

 • opcja z przewodnikiem, zwiedzanie wnętrza zamku: bilet normalny – 7 euro, dzieci i młodzież do lat 17 – 3,50 euro,
 • zwiedzanie samych dziedzińców bez przewodnika: bilet normalny – 3,50 euro, dzieci i młodzież do lat 17 - bezpłatnie. 

Królestwo Rieslinga

Będąc w okolicy, trzeba definitywnie spróbować sławnego na cały świat niemieckiego wina. Charakterystyczne ukształtowanie tutejszego terenu, wąskie rzeczne doliny i ich strome klify, wymusiły budowę tarasów, na których już od VIII wieku uprawiano winorośl. Nadrenia-Palatynat, promowana jako królestwo wina, składa się z 6 słynnych regionów winiarskich, gdzie produkuje się ponad 70% niemieckich win i win musujących. Wśród nich należy wyróżnić region Palatynat, znany z największego na świecie święta wina, odbywającego się w Bad Dürkheim oraz pierwszego szlaku winnego – Deutsche Weinstraße (Niemiecki Szlak Winny). Szlak ten łączy na długości 85 kilometrów, 130 miejscowości winiarskich Palatynatu położonych pomiędzy Bockenheim a Schweigen aż po granicę Alzacji. Palatynat z powierzchnią winnic obejmującą 23 tysiące hektarów jest drugim co do wielkości regionem uprawy winorośli w Niemczech. Najpopularniejszym winem jest Riesling, którego uprawia się na ponad 5 tysiącach hektarach. Winnice, położone na kumulujących ciepło kamienistych stokach w dolinie rzeki, tworzą optymalne warunki do uprawy tego właśnie gatunku winorośli. 

Podróż w czasach pandemii

Obecnie wjazd z Polski do Niemiec (oraz z Niemiec do Polski) nie podlega żadnym ograniczeniom, a przekraczający granicę nie podlegają kwarantannie. W miejscach publicznych powszechne jest używanie maseczek ochronnych, utrzymanie dystansu społecznego oraz dezynfekcja rąk. Na tę chwilę nie ma ograniczeń w poruszaniu się po Niemczech. Należy jednak pamiętać, że Niemcy są krajem związkowym i każdy z 16 landów, niezależnie od władz ogólnokrajowych, może wprowadzać indywidualne obostrzenia. Przed wyjazdem warto sprawdzić informacje dotyczące konkretnego landu, do którego planujemy się wybrać. 

Na zdjęciu głównym: Panorama Cochem © DZT/Francesco Carovillano

Więcej informacji na temat atrakcji w Niemczech na stronie internetowej Niemieckiej Centrali Turystyki.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!