Skopelos - bujna roślinność z hollywoodzkim sznytem

Skopelos - bujna roślinność z hollywoodzkim sznytem

Przyciągające wzrok krajobrazy lazurowych wód na złotych wybrzeżach, a także tradycyjna architektura Pelion - surowe pomniki przyrody i sielska atmosfera stanowią istotne elementy obrazu tej najbardziej zielonej wyspy w Grecji, której ponad połowa terytorium pokryta jest dziewiczym lasem sosnowym. Skopelos należy do grupy wysp Sporad Północnych i posiada trzy główne porty: Skopelos, Agnontas i Glossa.

Stolicą wyspy jest położone na północnym wybrzeżu miasto Chora. Jego starożytna nazwa Peparithos pochodzi od syna boga Dionizosa i Ariadny, który był pierwszym mieszkańcem wyspy. Chora jest dogodnie zlokalizowana na wzgórzu i rozciąga się wokół zamku. Średniowieczny zamek z rozległymi widokami na Morze Egejskie, kamienne domy z malowniczymi dziedzińcami, wąskie, brukowane uliczki i liczne bizantyjskie kościoły – tak właśnie wygląda typowe greckie miasteczko na wyspie. Wybierz się w podróż po bogatej historii tej okolicy, odwiedzając Muzeum Folkloru, mieszczące się w odrestaurowanej rezydencji wybudowanej w poprzednim wieku, gdzie można podziwiać bogatą kolekcję eksponatów związanych z folklorem.

Skopelos, Grecja
Skopelos, Grecja (c) Costas Andreou / GNTO

Odkryj inne miasteczka - Glossa, Palio Klima i Neo Klima/Ilios

• Glossa, drugie co do wielkości miasteczko na wyspie, znajduje się 25 km na północ od Chory. Według Papadiamantisa „Wysoka Wioska” wyróżnia się tradycyjnym, szlachetnym charakterem oraz ruinami starożytnych wież i budynków, które odkryto w okolicy.

• Palio Klima to malownicze miasteczko w pobliżu Glossy, które bardzo ucierpiało podczas trzęsienia ziemi w 1965 roku.

• Neo Klima/Ilios, położona 18 km od Chory, poniżej lasu Vathias na wysokości 688 m, to dość młode miasteczko, zbudowane w 1981 roku. Znajduje się bardzo blisko pięknej plaży Hovolos. Wszystkie miasteczka na wyspie posiadają doskonałe zaplecze turystyczne, z hotelami, pokojami do wynajęcia, restauracjami i barami, które zaspokoją wszystkie Twoje potrzeby podczas wakacji.

Skopelos, Grecja
Skopelos, Grecja / GNTO

Będąc na wyspie koniecznie odwiedź poniższe zabytki:

• Imponujące klasztory bizantyjskie, takie jak Evangelistría i Timiou Prodrómou, wzniesione w idyllicznych lokalizacjach. Stary klasztor Evangelistria znajdujący się na wschód od Chory, został odrestaurowany w 1712 roku i jest znany za sprawą fortecy i zapierającego dech w piersiach widoku na Port i Chorę.

• Według legendy 800 lat temu postrach mieszkańców budził smok, który zabijał ich i niszczył wyspę. Podczas gdy Agios Riyinos, patron wyspy, ścigał smoka, w pewnym momencie w zboczu góry pojawiła się szczelina. Smok wpadł w otchłań i umarł. Klif ten nazwano „Drakonstosxisma”, co oznacza smoczą szczelinę. W tym miejscu ziemia rzeczywiście tonie, tworząc głęboką szczelinę. W rzeczywistości jest to stromy wąwóz otoczony morzem, pod kościołem zbudowanym prawie na skraju urwiska. Strome skały, sosny „wiszące” nad skałami i turkusowa woda tworzą obraz tak piękny, że próżno szukać go gdzie indziej. Kieruj się znakami na drodze ze Stafylos do Amarantos, aby do niego dotrzeć (jedź polną drogą, skręć w lewo i na pierwszym skrzyżowaniu skręć ponownie w lewo).

• Groby piratów w Sendoukia (starożytne groby wykute w skale).

Skopelos, Grecja
Skopelos, Grecja / GNTO

• Episcope, wenecki budynek, który miał służyć za siedzibę biskupa Skopelos, ale nie został ukończony z powodu inwazji pirata Barbarossy w 1538 roku.

• Aϊ Yiannis w Kastri, kaplica wzniesiona na szczycie stromej skały. Wejdź po schodach wykutych w skale i podziwiaj wspaniały widok archipelagu! Kaplica stała się znana na całym świecie, gdyż to właśnie tu kręcono scenę ślubu z filmu „Mamma Mia”. Od tego czasu kaplica jest bardzo często wybieranym miejscem przez młode pary planujące ślub.

Odkryj wspaniałe, zalane słońcem plaże ciągnące się nieprzerwanie wzdłuż porośniętego sosnami wybrzeża wyspy:

• Milia (25 km na południowy zachód od Hóry) - plaża pokryta lśniącymi białymi kamykami,  otoczona lasem sosnowym, uważana jest za jedną z najlepszych na wyspie.

• Piaszczysto-żwirowa plaża Panormos, położona 15 km na zachód od Hóry i Stafylos - kolejna żwirowa plaża z udogodnieniami dla turystów, tylko 4 km od Hóry, to jedna z najbardziej znanych plaż na wyspie. Trasa do Stafylos przez gęste sosnowe lasy to istna magia... Nieważne, którą plażę wybierzesz, krystalicznie czysta woda i zielone otoczenie zaprą dech w piersiach!

Skopelos, Grecja
Skopelos, Grecja (c) Costas Andreou / GNTO

Podczas wizyty w Skopelos nie obejdzie się bez spróbowania tradycyjnego ciasta serowego Skópelos - przepysznego przysmaku z chrupiącego ciasta w kształcie spirali i lokalnego sera koziego. Jeśli masz czas, odwiedź pobliską, niezwykle popularną wśród młodych ludzi wyspę Skiáthos, lub Alónissos - piękną wyspę, gdzie widokiem na porządku dziennym jest foka Monachus Monachus! Na wyspy bardzo łatwo się dostać, ponieważ do Skópelos często kursują promy lub łodzie motorowe

Więcej inspiracji na stronie Visit Greece - All you want is Greece.

Tekst powstał we współpracy z Greek National Tourism Organization (źródło: visitgreece.gr).

Visit Greece

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!