Tajlandia – 5 najciekawszych atrakcji

Tajlandia – 5 najciekawszych atrakcji

Tajlandię co roku odwiedzają miliony turystów. Cenią sobie ciepły klimat tego kraju, jego niebiańskie plaże i turkusową wodę, doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, smaczną kuchnię i egzotyczne owoce. Planując termin wyjazdu do Tajlandii warto wziąć pod uwagę tutejsze pory roku. Od marca do maja panuje pora gorąca, natomiast od czerwca do października pora deszczowa, kiedy nadal jest gorąco, ale prawie codziennie występują opady deszczu. Okres od listopada do lutego jest porą chłodną z niewielkimi opadami deszczu i nieco niższymi temperaturami.  Jest to najlepszy klimatycznie czas na przyjazd do tego kraju. Zaś atutem okresu od maja do października jest mniejsza ilość turystów i niższe ceny hoteli. Przed wyjazdem poznaj TOP 5 atrakcji w Tajlandii.

Ayutthaja

W położonej ok. 80 km na północ od Bangkoku historycznej stolicy kraju Ayutthaja poczujesz ducha dawnego królestwa. Położone w centrum miasta ruiny budowli pałacowych i świątynnych nie tylko świadczą o jego potędze, ale wywierają ogromne wrażenie. 

Warto tu przyjechać i zobaczyć wznoszące się ku niebu wspaniałe khmerskie wieże. Ruiny khmerskich budowli zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To romantyczne miasto opływają liczne rzeki co dodaje mu niezaprzeczalnego uroku. 

Wat Rong Khun

Niedaleko Birmy i Laosu, w prowincji Chiang Rai, stoi pokryta mieniącą się w słońcu mozaiką luster Biała Świątynia. Jej śnieżnobiały kolor jest symbolem buddyjskiej czystości. Do budynku wiedzie mostek, który zaczyna się w piekle. Wyciągnięte z niego powykręcane ręce i dłonie odnoszą się do udręczonych dusz, które chciałyby się z piekła wydostać. 

Wewnątrz świątyni uwagę przyciągają murale będące z kolei symbolami naszych czasów. Przedstawiają m.in. Michaela Jacksona, Bin Ladena, Batmana, uderzające w WTC samoloty i sceny przedstawiające kataklizm unicestwienia planety. Nad budowaną od 1997 r. Świątynią prace nadal trwają. Jest ona własnością tajskiego malarza Chalermchaia Kositpipata, który sfinansował projekt. 

Wielki Pałac

Ten najbardziej rozpoznawalny symbol Bangkoku wybudowany został 235 lat temu. W swej historii był miejscem zamieszkania rodziny królewskiej, siedzibą rządu i sądu najwyższego. Dziś jest atrakcją turystyczną, której grzechem byłoby nie zobaczyć. To właśnie w obrębie tego pałacu znajduje się Świątynia Szmaragdowego Buddy. Znajdujący się w niej posąg Buddy jest narodowym skarbem Tajlandii, a pochodzi z 1434 r. 

Przepiękny architektonicznie kompleks świątynny skrywa niesamowite zdobnictwa, zachwyca przepychem, malowidłami, freskami i mozaikami. Wart uwagi jest też Królewski Panteon, który chronią ogromne posągi mitycznych strażników. Odwiedzając Wielki Pałac należy być odpowiednio ubranym: długie spodnie lub spódnice, zakryte ramiona, oraz zakryte stopy.

Wodospad Thi Lo Su

Niekoniecznie znany, ale z pewnością warty zobaczenia jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wodospad Thi Lo Su w rezerwacie Umphang. Ten najpiękniejszy wodospad Tajlandii jest największym w kraju i szóstym na świecie. Rozciąga się wzdłuż wapiennych klifów na długości 450 m i ma 250 m wysokości. 

Za wodospadem znajduje się jaskinia, jest też kilka basenów, w których można się wykąpać. Wodospad i rezerwat można zwiedzać od listopada do kwietnia. Dociera się do nich etapowo, z miasta Tak do Umphang samochodem, a następnie ok. 2 km wędruje się na własnych nogach przez dziewiczy las. 

Wyspa Jamesa Bonda

Znajdująca się w pobliżu wysp Phuket i Phi Phi zatoka Phan Nga nad Morzem Andamańskim była przez kilka dni 1974 r. planem filmowym powieści szpiegowskiej o Agencie 007 z Rogerem Moorem w roli głównej. Film „Człowiek ze złotym pistoletem” przysłużył się rozwojowi turystyki w tej części świata. Od tamtej pory hitem wakacji w Tajlandii stały się rejsy po zatoce, połączone ze zwiedzaniem zbudowanej w jaskini świątyni Wat Suwannakhua z ogromną, złotą figurą Buddy. 

Atrakcją rejsu po zatoce są niezapomniane krajobrazy niezwykłych formacji skalnych, grota Tham Lord i wyspa Khao Phing Kan. Górzyste formy wysepek w Zatoce Phang Nga osiągają wysokość do 275 m n.p.m. Ten rejs to niezapomniane doznania wzrokowe.

zdjęcia: Tourism Authority of Thailand

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!