TOP 10 hoteli w zamkach w Polsce

TOP 10 hoteli w zamkach w Polsce

Wiecie o tym, że w Polsce jest całkiem sporo zamków, pałaców, dworów, które zostały przekształcone na hotele? Można przenocować w komnatach, skorzystać ze spa, skosztować tradycyjnej kuchni… Takie miejsca można znaleźć w każdym województwie.

Zamek Podewils Krąg

W województwie zachodnio-pomorskim jest piękny Zamek Podewils, zbudowano go wśród lasów, między dwoma jeziorami, w roku 1414. I choć obecnie ponad 600 lat, a z jego pierwotnego kształtu niewiele zostało, to budowla ta jest imponująca, położona w ogromnym parku. Przy odrobinie szczęścia można trafić na tradycyjną ucztę rycerską organizowaną w zamkowych piwnicach.

Zamek Ryn

 

Na Mazurach można odwiedzić Zamek Ryn, również położony nad jeziorem. Na wzgórzu, góruje nad miejscowością o tej samej nazwie. Spa, basen, kręgle w dawnej zbrojowni. Czy któraś z tych atrakcji zachęca Was do wizyty w tym miejscu? Przy świetle księżyca po zamku błąka się czasem duch księżnej litewskiej Anny.  

Jej mąż, książę Witold, miał sprzymierzyć się z Krzyżakami i zdradzić króla Jagiełłę przed bitwą Grunwaldzką, licząc, że zwycięstwo krzyżowców zagwarantuje mu litewską koronę. Jako że nie dopuścił się zdrady, jego żonę i dzieci zamurowano w zamkowych piwnicach. To oczywiście legenda, ale dzięki niej zamek w Rynie ma dziś swoją zjawę.

Zamek w Krokowej

To dawna siedziba jednego z najstarszych rodów pomorskich. Obecny kształt zamek w Krokowej zyskał w  XVIII w., ale z wcześniejszego okresu pochodzi chociażby częściowo zachowana fosa. Po II wojnie światowej jego właściciele musieli uciekać, więc, jak większość dóbr, został znacjonalizowany i stopniowo popadał w ruinę. Szczęśliwie udało się go ocalić i obecnie jest to pięknie położony – w sercu Kaszub – hotel, znajdujący się niedaleko plaży. 

Zamek w Krasiczynie

Jak nie morze, to może góry? Co powiecie na pobyt na Podkarpaciu w zamku w Krasiczynie? Gościli tu kiedyś królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz i August II, zatem pobyt w tym miejscu to coś naprawdę wyjątkowego. Zwłaszcza, że obiekt zachował praktycznie niezmienioną sylwetkę, jaką nadano mu na początku XVII wieku i uchodzi za jedną z perełek polskiego renesansu.

Zamek na Skale

 

Położony w samym sercu malowniczej Kotliny Kłodzkiej, otoczony parkiem, przez który płynie rzeka… Wszystko to sprawia, że w Zamku na Skale naprawdę można się wyciszyć. Dodajcie do tego zabiegi w spa dla dwojga czy relaks na zamkowym basenie i zapomnicie o świecie dookoła. Warto skorzystać z możliwości zwiedzania zamku, ponieważ ma on niezwykłą historię. Aż trudno uwierzyć, że tym obiektem władały najwspanialsze rody słowiańskie, pruskie, walijskie i francuskie.

Zamek w Pułtusku

W Pultusku, który słynie z tego, że ma najdłuższy rynek w Europie, tuż nad brzegiem rzeki Narwi, stoi zamek. Jak wiele szanujących się zamków, tak i zamek w Pułtusku posiada własnego ducha. Sądząc po jego wyglądzie – szwedzkiego rataja ubranego na czarno, z białym kryzowym kołnierzem, w kapeluszu z fajką w dłoni – jest on „pozostałością” po spustoszeniu miasta przez korpus Adolfa Jana podczas potopu szwedzkiego. Jednak dręczące go najprawdopodobniej wyrzuty sumienia powodują, że nikogo nie straszy, a jedynie zdarza mu się spacerować po zamkowych komnatach.

Zamek w Rydzynie

   

Zbudowano go pod koniec XVII wieku na murach dawnego zamku gotyckiego. Pierwszymi właścicielami zamku w Rydzynie byli Leszczyńscy. Co to oznacza? W latach 1705-1709 była to rezydencja króla Polski, Stanisława Leszczyńskiego. Zatem kolejne miejsce, w którym można poczuć się iście po królewsku. Pobyt w hotelu mogą umilić tradycyjne dania z Restauracji u króla Stanisława czy relaks w saunie.

Zamek Joannitów

W województwie lubuskim stoi Zamek Joannitów. Zbudowany między dwoma jeziorami, na wzgórzu otoczonym parkiem. Nad zamkiem góruje potężna wieża warowna, która jest widoczna z odległości kilku kilometrów. Widok z niej jest niesamowity! Pokoje stylizowane na dawne komnaty pozwalają przenieść się w czasie o kilka wieków.

Zamek Kliczków

 

Jego historia sięga aż XIII wieku. Zamek Kliczków swojego ducha, który jest tu z powodu nieszczęśliwej historii miłosnej. Pewien znany rycerz przed wyprawą powierzył swoje dobra i żonę swemu zaufanemu dowódcy. Ten nieszczęśnik zakochał się w swej pani, przekonał biskupa wrocławskiego, że jej mąż zginął w wojennej posłudze i uzyskał pozwolenie na ślub z „wdową”. 

Powracającego z wojny rycerza schwytał i uwięził. Ten jednak oswobodził się i wtrącił do więzienia żonę i jej kochanka, karmiąc ich raz na trzy dni. Po pewnym czasie zdrajca odmówił przyjmowania posiłków i zmarł. Dziś zdarza mu się straszyć zamkowych gości.

Zamek Książ

Wciąż żywa jest historia ostatniej właścicielki Zamku Książ, Księżnej Daisy – angielskiej księżniczki, która przez małżeństwo z księciem pszczyńskim Hansem Heinrichem XV Hochbergiem trafiła na obecnie polskie ziemie. 

Ciepła, dobra i mądra księżna wcale nie miała łatwego życia, ale opiekowała się zamkiem i jego mieszkańcami. Gdy w 1941 roku władze III Rzeszy podjęły decyzję o skonfiskowaniu posiadłości, Daisy musiała opuścić zamek. Gdy wynoszono ją na noszach do ambulansu, służba utworzyła szpaler, a dzieci obdarowywały ją kwiatami. Dziś zdarza się, że jej biała postać jest widywana w zamkowych ogrodach i spacerująca po tarasach. Zawsze jest szansa na zobaczenie jej podczas nocnego zwiedzania zamku.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!