TOP 10 miast we Francji. Gdzie warto się wybrać?

TOP 10 miast we Francji. Gdzie warto się wybrać?

Francja pełnia jest niezwykłych miast i miasteczek, które chciałoby się zwiedzać o każdej porze roku. Wybraliśmy dla Was dziesięć najciekawszych, naszym zdaniem, miejscowości we Francji, które warto odwiedzić. Z oczywistych względów pominęliśmy obowiązkowe punkty na mapie każdego turysty, jak Paryż, Tuluza czy Lyon.

Annecy

Na wzgórzu w centrum miasta znajduje się XII-wieczny zamek, z którego widać całą okolicę. Miasteczko nazywane jest alpejską Wenecja ze względu na liczne kanały i mosty znajdujące się na rzece Thiou. Pierwsza wzmianka o mieście pojawia się w dokumencie z 1107 roku, ale wiadomo, że już w czasach starożytnych istniała tu osada Annesium. Do XV wieku w Annency mieszkali hrabiowie oddalonej o 40 km Genewy. Dopiero 1444 roku miasteczko stało się stolicą Sabaudii. Od 1860 roku region ten należy do Francji.

Antibes

Miasto portowe założone przez starożytnych Greków. Później przejęli je Rzymianie, nadal wykorzystując świetne położenie handlowe. W czasach ludwika XIV port został przebudowany, do dziś zachowały się fragmenty muru obronnego otaczającego starówkę. W połowie XIX wieku Lazurowe Wybrzeże stało się popularnym kierunkiem podróży artystów różnych sztuk. Tworzyli tu m.in. Hemingway, Monet czy Picasso. Na cześć tego ostatniego w byłym zamku Grimaldich miasto stworzyło muzeum. Nieprzypadkowo – w latach 40. Picasso miał tu pracownię, malował nawet na ścianach.

Awinion

W czasach starożytnych Rzymian istniała tu osada o nazwie Avenio. W średniowieczu Awinion był ważnym ośrodkiem handlowym Prowansji. W 1309 roku miasto słało się siedzibą papieży i aż do Rewolucji Francuskiej należało do papiestwa. Nic dziwnego, że najważniejszym zabytkiem Awinionu jest Pałac Papieży zbudowany w XIV wieku, będący jednocześnie największą gotycką budowlą. Ciekawy jest również XII-wieczny most nad Rodanem, z którego, z powodu licznych powodzi, zostały tylko cztery przęsła i kaplica.

Biarritz

Dawniej wypoczywała tu europejska arystokracja, dzisiaj jest jednym z najdroższych kurortów na kontynencie, można tu spotkać milionerów, celebrytów i sławnych sportowców. Dziś Biarritz uchodzi za europejską stolicę surfingu. Pomimo niesamowitego, perłowego piasku i krystalicznie czystej wody, wstęp na plaże jest bezpłatny. Będąc tu warto zajrzeć do Muzeum Morza, gdzie w ogromnych basenach pływają rekiny i foki.

Bonifacio

Miejscowość dzieli się na dwie części – Górne Bonifacio i Dolne Bonifacio. Starsza jest górna część, znajdują się tu mała forteca obronna, cmentarz z czasów napoleońskich oraz kościół św. Dominika, jedyna gotycka świątynia na wyspie. Na miejscu warto spróbować korsykańskiego piwa, które produkowane jest z… kasztanów. W tawernach serwowane jest tradycyjna korsykańska kuchnia. W sezonie trzeba rezerwować stolik z wyprzedzeniem.

Carcassonne

Pierwsza osada istniała tu prawdopodobnie już ok. 3500 lat p.n.e. Wiadomo, że ok. 800 roku p.n.e. był tu ważny ośrodek handlu. Ok. 700 lat później Rzymianie ufortyfikowali wzgórze, a następnie ustanowili je stolicą kolonii Julia Carasco. Z tego okresu pochodzi główna część północnych wałów obronnych. Jednak to średniowieczne zabudowania są najczęściej kojarzone z Carcassonne. Część obiektów ma status pomników historii. 

Chamonix

Kilometry tras zjazdowych w okolicy to nie jedyny atut miejscowości. Chamonix pełne jest uroku górskiej miejscowości, z XIX-wiecznymi domami na tle potężnych gór. To właśnie tu w 1924 roku odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Oprócz zimowych sportów dolina oferuje wizytę w muzeum alpinistycznym, podróże kolejkami linowymi oraz niesamowite widoki, jak ten na Mont Blanc, który rozciąga się z tarasu widokowego restauracji na szczycie Le Brevent.

Collioure

Lazurowe morze i kamienice budowane z lokalnego kamienia tworzą wspaniały kontrast, który swoim pięknem przyciągał malarzy – Henriego Matisse’a, Marca Chagalla, czy Pabla Picassa. Wzdłuż ciasnych uliczek Collioure i promenady znajduje się ok. 30 dawnych pracowni malarzy i rzeźbiarzy. Najstarszym zabytkiem jest XIII-wieczny zamek wybudowany w porcie. Gotycka budowla stała się później letnią rezydencją władców Królestwa Majorki.

Eze

Ta średniowieczna wioska nazywana jest orlim gniazdem. Zamek wzniesiono na szczycie wzgórza. Dziś można zwiedzać runy budowli, bogato porośnięte kwiatami i spacerować wąskimi uliczkami, pełnymi sklepików, restauracji, kawiarni, galerii i warsztatów rzemieślniczych. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę. Jednym z gości miasteczka był Walt Disney, który zatrzymał się w hotelu Château de la Chèvre d’Or, czyli Pałacu Złotej Kozy.

Montpellier

Chociaż to jedno z niewielu francuskich miast, które nie posiada rzymskich korzeni, ma czym ugościć turystów. Warto skosztować lokalnej kuchni – świeżego dorsza lub małży z czosnkiem i bazylią. Tu również powstaje najlepszy francuski likier anyżowy. Ponadto to właśnie w Montpellier znajduje się XVI-wieczny, najstarszy ogród botaniczny w kraju, który powstał z inicjatywy Henryka IV. Warto zajrzeć również do gotyckiej katedry św. Piotra, która wyróżnia się pośród pobliskich budynków charakterystyczną strzelistością i łukami.

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!