TOP 10 miejsc w Wiedniu, które warto zobaczyć

TOP 10 miejsc w Wiedniu, które warto zobaczyć

Pałac Schöbrunn

Nie ma możliwości, by odwiedzać Wiedeń i nie zobaczyć osady pałacowej Schöbrunn. Zwiedzającym udostępniono 45 z 1441 komnat. Utrzymane w stylu rokoko wnętrza zachwycają złotymi sztukateriami, pięknymi lustrami i fajansowymi kafelkami. Obecny wygląd pałac w dużej mierze zawdzięcza Marii Teresie, to ona po 1743 roku zarządziła przebudowę budynku, który powstał po oblężeniu tureckim. Pałac otoczony jest pięknym założeniem parkowym, w jego sąsiedztwie znajduje się Palmiarnia, Glorietta i najstarszy działający ogród zoologiczny.

Biblioteka Narodowa

Miłośnicy książek muszą odwiedzić to miejsce. Zgromadzony tam księgozbiór obejmuje ponad 10 milionów woluminów. Główną siedzibą biblioteki jest cesarski pałac Hofburg. Początek Austriackiej Bibliotece Narodowej dał późnośredniowieczny księgozbiór zgromadzony przez Habsburgów.

 

Dzielnica Muzeów

Jeden z największych na świecie – ma 60 tys. m kw. – kompleksów muzealnych. Przestrzeń łącząca styl postmodernistyczny – budynki Muzeum Sztuki Współczesnej czy Leopold Museum i architekturę barokową – Kunsthalle Wien, umiejscowiony w zaadaptowanych budynkach stajni królewskich. Cały kompleks to muzea, galerie, restauracje, kawiarnie i sklepy.

Katedra św. Szczepana

Najważniejsza austriacka świątynia, zbudowana w stylu późnoromańskim i przebudowana w gotyckim – w tej formie znamy ją dziś. Jest to jedna z największych świątyń europejskich – jej długość wynosi 107 metrów, a szerokość 34 metry. Jej najwyższa wieża, mierząca 136,4 m, potocznie nazywana jest Steffl, czyli tak samo, jak jedno z austriackich piw. To tu odbył się ślub i pogrzeb Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Albertina

Miejsce, które pokochają miłośnicy sztuki. W zbiorach tego muzeum, założonego w 1768 roku przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego i jego żonę arcyksiężnę Marię Krystynę – znajduje się około 50 tysięcy grafik. Można tu zobaczyć prace artystów największego światowego formatu: Rafaela, Rembrandta, Dürera, Leonadra da Vinci, Michała Anioła, Rubensa, Boscha, Bruegela, Cezanna, Picassa, Matissa, Klimta i Kokoschki.

Hundertwasserhaus

Kompleks mieszkalny, który zgodnie z myślą architektoniczną miał umożliwić nawiązanie dialogu między człowiekiem a przyrodą. Dlatego też na licznych tarasach i balkonach budynku posadzono rośliny, w sumie ok. 250 drzew i krzewów. Twórca kompleksu, Friedensreich Hundertwasser, nie przyjął zapłaty za projekt, uznał, że wystarczającą nagrodą jest to, że w tym miejscu nie powstanie nic, co by mu się nie podobało.

Prater

Najpiękniejszy park Wiednia! Położony między Dunajem a Kanałem Dunajskim. Swego czasu były to tereny łowieckie Habsburgów, jednak cesarz Józef II udostępnił je publiczności w 1776 roku. Wiele osób przyciąga znajdujący się tu park rozrywki z karuzelą łańcuchową o wysokości 177 metrów i ogromnym diabelskim młynem, z którego wagoników można podziwiać piękną panoramę miasta.

Third Man Museum

Muzeum, które docenią fani kina i miłośnicy historii. Zgromadzone tu eksponaty odnoszą się do filmu „Trzeci człowiek“, który pokazuje historię powojennego Wiednia. Muzealna kolekcja to filmowe pamiątki z kilkunastu krajów – w sumie ponad dwa tysiące różnego rodzaju eksponatów zaprezentowanych w trzynastu salach. Co ciekawe, jest to muzeum prywatne, a powstanie tego miejsca Wiedeń zawdzięcza dwojgu entuzjastów – Gerhard Strassgschwandtner i Karin Höfler przez wiele lat pracowali samodzielnie, by przygotować to miejsce dla zwiedzających.

Kawiarnie

Być w Wiedniu i nie napić się kawy? Niemożliwe! Kawiarnie są jednymi z ikon tego miasta, jest ich tu ponad dwa tysiące! Według legendy pierwszą kawiarnię w stolicy Austrii otworzył Jerzy Franciszek Kulczycki, polski szlachcic walczący w bitwie pod Wiedniem, który w swym lokalu parzył kawę pozostawioną przez uciekających z miasta Turków. Obecnie chcąc dowiedzieć się, czym jest tradycyjna wiedeńska kawiarnia, należy odwiedzić „Central“, „Griensteidl“, „Landtmann“, „Museum“ czy „Demel“. Nie można też zapomnieć o miejscu, w którym serwowany jest oryginalny Tort Sachera – kawiarni w Hotelu Sacher.

Wiedeńskie wina

Wiedeńskie wino to jeden z najważniejszych smaków miasta – zwłaszcza tutejsza specjalność „Wiener Gemischte Satz”, której najlepiej skosztować w tradycyjnej tawernie zwanej Heuriger. Chcąc poznać winiarską historię miasta, należy odwiedzić jego dzielnicę Grinzing, która słynie z uprawy winorośli i z klimatycznych winiarni.

 

Wszystkie zdjęcia Wiednia pochodzą z internetowej bazy zdjęć WienTourismus.

Jak dobrze znasz Wiedeń? [QUIZ]

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!