TOP 10 najciekawszych parków narodowych świata

TOP 10 najciekawszych parków narodowych świata

Parki Narodowe powstały w celu zachowania cennych obszarów, które posiadają szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową. Pierwszym oficjalnym parkiem narodowym został w 1872 roku Park Narodowy Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Główną ideą, która przyświecała twórcom pierwszego parku, brzmiała „For the Benefit and Enjoyment to the People” (Dla korzyści i przyjemności ludzi). 

I tak oto przygotowaliśmy dla was 10 najciekawszych parków narodowych na świecie, które, naszym zdaniem, warto zobaczyć chociaż raz w życiu.

1. Park Narodowy Yellowstone, USA

Naszą dziesiątkę otwiera najstarszy Park Narodowy na świecie. Yellowstone położony jest na terenie trzech stanów – Wyoming, Montana i Idaho, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Swoją nazwę (żółty kamień), zawdzięcza żółtym skałom, które można podziwiać miedzy innymi w Wielkim Kanionie rzeki Yellowstone. W parku możemy zobaczyć gejzery (największe na świecie), kolorowe gorące źródła, kaniony, wodospady, jeziora, rzeki, dziką roślinność i zwierzęta oraz przepiękne widoki niemalże w każdym miejscu parku. 

Wszystkie formy geologiczne oraz hydrogeologiczne, które możemy podziwiać na powierzchni parku, zawdzięczamy superwulkanowi, który znajduje się 7-10 kilometrów pod powierzchnią ziemi. Kaldera Yellowstone, bo tak poprawnie nazywa się superwulkan znajdujący się pod parkiem, jest obecnie największym uśpionym wulkanem na świecie. Przejawy jego działalności składają się z erupcji gejzerów, występowania gorących źródeł oraz trzęsień ziemi. Ostatni potężny wybuch wulkanu Yellowstone miał miejsce ponad 640 tys. lat temu.

Obecnie, dzięki najnowocześniejszym urządzeniom, służba parku stale monitoruje zachowania kaldery. Szacuje się, że gdyby kolejna erupcja superwulkanu spod Yellowstone miała miejsce w dzisiejszych czasach, to Stany Zjednoczone przestałyby istnieć. 

2. Park Narodowy Iguazu, Brazylia/Argentyna

W przypadku Parku Narodowego Iguazu zrobiliśmy wyjątek, prezentując dwa parki o tej samej nazwie. Dlaczego? Dlatego, że oba parki, nie dość, że ze sobą sąsiadują, łaczy je wspólny cel – zachowanie tego samego, naturalnego charakteru lasów deszczowych otaczających wodospad Iguazu. Park znajdujący się po argentyńskiej stronie jest starszy od swojego brazylijskiego odpowiednika o 5 lat, powstał w 1934 roku. 

Park Narodowy Iguazu utworzony został po obu stronach granicy argentyńsko-brazylijskiej, w miejscu, gdzie na rzece Iquazu znajduje się wodospad o tej samej nazwie. Wodospad Iguazu składa się tak naprawdę z ok. 270 kaskad, a jego szerokość dochodzi do 2500 m. Największą kaskadę tworzy tzw. „Diabelska Gardziel” (hiszp. Garganta del Diablo), z której woda spada aż z 82 m. 

Poza ochroną unikatowego wodospadu Iquazu, park ma za zadanie ochronę zagrożonych gatunków roślin i zwierząt występujących w tej części świata. Do unikatowej fauny parku możemy zaliczyć między innymi tracza brazylijskiego, kusacza samotnego, mrówkojada wielkiego czy największego przedstawiciela wielkich kotów w obu amerykach, jaguara.  

3. Park Narodowy Torres del Paine, Chile

Park Narodowy Torres del Paine jest uważany przez wielu turystów za najpiękniejszy park narodowy Ameryki Południowej. Położony jest w południowej części Chile, tuż przy granicy z Argentyną. 

Nazwa parku pochodzi od nazwy masywu składającego się z trzech skalnych wież, Torres del Paine (Wieże bólu). Dlaczego bólu? Właściwie to nie wiadomo, ale bardzo możliwe, że chodzi o ból mięśni, który towarzyszy przy zdobywaniu tych trudnodostępnych szczytów. Poza urokliwymi szczytami i innymi formacjami skalnymi, w parku możemy jeszcze podziwiać liczne jeziora czy lodowce. To między innymi przez ten zróżnicowany górski krajobraz, Park Narodowy Torres del Paine został wpisany w 1978 roku na listę rezerwatów biosfery UNESCO. 

Park pozwala na prowadzenie zróżnicowanej aktywności fizycznej. Najpopularniejsze są trekking, jazda konna, kajakarstwo, wędkarstwo oraz wspinaczka wysokogórska. Trzeba jednak uważać na przepisy obowiązujące w parku, które w ciągu ostatnich 10 lat bardzo się zaostrzyły. Wszystko przez ogromne pożary, które dwukrotnie nawiedziły park w ostatnim dziesięcioleciu. Oba, w 2005 i 2011 roku, zostały wywołane przez nierozważnych turystów. 

4. Park Narodowy Fiordland, Nowa Zelandia

Park Narodowy Fiordland jest największym parkiem narodowym w Nowej Zelandii. Jak sama nazwa wskazuje, park ten jest miejscem, gdzie możemy podziwiać (jedyne w Nowej Zelandii) fiordy. Najsłynniejszym fiordem, a zarazem najpiękniejszym miejscem w parku, jest Milford Sound. Poza fiordami w parku możemy podziwiać piękne góry poprzecinane urokliwymi dolinami. 

Obok fiordów największą atrakcją parku jest pieszy szlak Milford (ang. Milford Track). Jest on uważany za najsławniejszy szlak turystyczny w Nowej Zelandii, natomiast sami Nowozelandczycy określają go jako jeden z najlepszych szlaków pieszych na świecie. Co ciekawe, szlak ten w sezonie letnim nie jest łatwo dostępny. Aby móc go przejść (długość wynosi ponad 53 km), należy wcześniej zarezerwować miejsce. Dziennie maksymalnie 90 turystów może pokonać tę trasę. Wszystko z dbałości o środowisko naturalne, w które w tym rejonie ludzie w najmniejszym stopniu nie ingerowali. Poza sezonem letnim ruch turystyczny nie jest już tak bardzo regulowany. 

5. Wielka Rafa Koralowa, Australia

Pierwszym skojarzeniem, jakie ma większość z nas myśląc o parku narodowym, jest  dziewiczy las lub trudno dostępne góry. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że parkami narodowymi mogą być również morza i oceany. Jednym z największych (dosłownie) jest Wielka Rafa Koralowa.

Morski Park Narodowy Wielkiej Rafy Koralowej, bo tak poprawnie nazywa się ten park, został utworzony w 1975 roku, a swoim obszarem obejmuje ponad 345 000 km kw. Zadaniem parku jest ochrona największej na świecie rafy koralowej, położonej u wybrzeży Australii, która tworzy największy naturalny ekosystem na naszej planecie. Występują tu liczne gatunki ryb (1500 gatunków), mięczaków (5000 gatunków), koralowców (400 gatunków), wodorostów (500 gatunków), ptaków (200 gatunków) oraz wiele ssaków morskich. Niestety, wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. 

Jedna z największych atrakcji turystycznych Australii, każdego roku przyciąga ponad 2 mln turystów. Swoim pięknem kusi nie tylko płetwonurków z całego świata, ale niemalże każdego turystę. Co ciekawe, każdego dnia podziwiana jest przez kosmonautów przebywających na międzynarodowej stacji kosmicznej. 

6. Park Narodowy Chitwan, Nepal

Park Narodowy Chitwan został utworzony w 1973 roku jako pierwszy park narodowy Nepalu. Znajduje się na zboczach pasma himalajskiego Siwalik, tuż przy granicy z Indiami. Teren parku jest pagórkowaty, ale występują w nim również tereny bagniste i podmokłe, zasilane przez trzy rzeki – Narayani, Rapti i Reu. Dogodne położenie, optymalna wysokość nad poziomem morza oraz występujący w nim subtropikalny klimat sprawiły, że Park Narodowy Chitwan jest porośnięty niemalże w 90% dżunglą.      

Od początku park jest siedliskiem bogatej fauny. Występuje tu ok. 450 gatunków ptaków, ponad 50 gatunków ssaków oraz 45 gatunków płazów i gadów. Wśród zwierząt żyjących w Chitwan możemy znaleźć tygrysa bengalskiego, nosorożca indyjskiego, lamparta, jelenia aksis, woła gaura, delfina słodkowodnego, krokodyla błotnego czy marabuta indyjskiego. Dzięki występowaniu tak bogatej fauny i flory Park Narodowy Chitwan został wpisany w 1984 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO.   

7. Park Narodowy Guilin and Lijiang River, Chiny

Jedyny chiński park narodowy na naszej liście znajduje się w południowo-wschodniej części kraju, w prowincji Kuangsi. Park Narodowy Guilin and Lijiang River jest stosunkowo młodym parkiem – powstał w 1982 roku. Co sprawiło, że miejsce to zostało docenione przez komunistyczne władze w Pekinie? Miedzy innymi „Trąba słonia”, „Głowa smoka” czy „Pięć palców”. Brzmi niezrozumiale? Spokojnie… nazwy te są przypisane do poszczególnych ostańców skalnych, które do dzisiaj przyciągają w to miejsce rzesze turystów z całego świata.

Najlepszym sposobem na podziwianie parku jest wzięcie udziału w spływie łodzią wzdłuż rzeki Li jang. Udział w takim spływie nie tylko pozwala na podziwianie urokliwych widoków w parku, ale również na poznanie miejscowej kultury i lokalnych zwyczajów. Najbardziej charakterystyczny widok parku został umieszczony na 20-yuanowym banknocie. 

8. Park Narodowy Cinque Terre, Włochy

Jedynym parkiem narodowym w Europie znajdujący się na naszej liście jest Park Narodowy Cinque Terre we Włoszech. Cinque Terre nie przypomina typowego parku narodowego, który jest oddalony od cywilizacji i pozostawiony naturze. W pewien sposób Park Narodowy Cinque Terre jest zupełnie inny niż wszystkie. 

Cinque Terre w dosłownym tłumaczeniu oznacza park „pięciu ziem”. Tak naprawdę chodzi o pięć urokliwych miasteczek, które stały się głównym powodem utworzenia w tym miejscu parku narodowego – Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Położone są na riwierze liguryjskiej w okolicy miasta Levanto w północno-zachodniej części Włoch. 

Przez wieki miasteczka Cinque Terre były praktycznie odcięte od pozostałej części Włoch. Sytuacja zmieniła się w XIX wieku, kiedy tuż po zjednoczeniu Włoch wybudowano kolej biegnącą wzdłuż wybrzeża Riwiery Włoskiej. Mimo to miasteczka do dzisiaj potrafią zauroczyć. Niektórzy turyści przybywający do Cinque Terre uważają to miejsce za pigułkę Italii – piękne krajobrazy, kolorowe wioski, pyszne jedzenie i niepowtarzalna atmosfera… to wszystko czeka na was w Parku Narodowym Cinque Terre.   

9. Park Narodowy Serengeti, Tanzania

Park Narodowy Serengeti jest jednym z najpopularniejszych parków narodowych na świecie. Znajduje się w północnej części Tanzanii, zaraz przy granicy z Kenią. Pierwsze formy ochrony na tym terenie datuje się na 1929 rok, ale dopiero w 1951 utworzono w tym miejscu park narodowy. Teren parku to głównie równina porośnięta trawiastą sawanną. Skaliste wzgórza i większe skupiska drzew akacjowych można spotkać jedynie w niektórych miejscach.  

Serengeti swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim sezonowym migracjom (w porze suchej, od października do maja) wielomilionowych stad zwierząt kopytnych – antylop, zebr, gazeli, bawołów i innych. Poza tym w Serengeti można spotkać typowe zwierzęta występujące w Afryce – żyrafy, słonie, nosorożce, lwy, lamparty, gepardy, hieny czy krokodyle. To właśnie dzięki różnorodnej faunie w Serengeti rozwinęło się safari. Kiedyś wyprawy te były organizowane przez żądnych trofeów myśliwych. Obecnie safari zdominowali turyści, zaopatrzeni jedynie w najnowocześniejsze aparaty fotograficzne. 

10. Park Narodowy Namib-Naukluft, Namibia

Ostatnim parkiem narodowym na naszej liście jest Park Narodowy Namib-Naukluft. Utworzony został w 1979 roku przez połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą parków: Parku Narodowego Pustyni Namib oraz Parku Narodowego Zebry Górskiej. Obecnie jego powierzchnia wynosi prawie 50 tys. km kw., przez co jest jednym z największych obszarów chronionych na świecie.

Park zajmuje nadmorską równinę, biegnącą wzdłuż południowego wybrzeża Namibii. Jego główną część stanowi pustynia Namib, która jest uznawana za najstarszą pustynię na naszym globie. Największą atrakcją parku są wysokie (niektóre dochodzące do 300 m n.p.m.!) ciemnoczerwone wydmy, ciągnące się niekiedy do 50 km. Największą wydmą w parku, która jest zarazem największą piaskową wydmą świata, jest „Dune7”. Jej rozmiary są imponujące i sięgają ponad 340 m n.p.m.

Ponieważ większość terenu parku stanowi pustynia, jego fauna i flora są bardzo ubogie. Jedynie najwytrwalsze gatunki, zarówno roślin jak i zwierząt, potrafią poradzić sobie w tym ekstremalnym ekosystemie. Niektóre części parku, wchodzące w skład pustyni Namib, należą do najsuchszych miejsc na całym świecie. Roczne opady wynoszą tam zaledwie 10-14 mm.

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!