TOP 10 najważniejszych stadionów piłkarskich w Europie

TOP 10 najważniejszych stadionów piłkarskich w Europie

W związku ze zbliżającym się piłkarskim świętem we Francji, postanowiliśmy przygotować coś specjalnie dla fanów piłki nożnej. Poniżej prezentujemy 10 najważniejszych stadionów piłkarskich w Europie, które były świadkami pięknych wydarzeń, nie tylko sportowych. 

1. Wembley (Londyn, Wielka Brytania)

Stadion Wembley jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych stadionów na świecie. Słyszał o nim praktycznie każdy kibic piłkarski. Swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza dzielnicy, w której się znajduje. Obecny stadion został wybudowany na miejscu starego w 2007 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych obiektów sportowych na świecie. Jego pojemność to 90 tys. miejsc, co czyni go największą areną piłkarską na Wyspach Brytyjskich.

Wembley jest stadionem narodowym reprezentacji Anglii w piłce nożnej. Grają tu również drużyny Premier League w finałowych spotkaniach Pucharu Anglii oraz Pucharu Ligi Angielskiej. Ponadto, na Wembley zorganizowano mecze piłkarskie Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz finały Ligi Mistrzów w 2011 i 2013 roku. Odbywają się tu także wyścigi samochodowe, mecze rugby i futbolu amerykańskiego oraz imprezy muzyczne.  

fot. wembleystadium.com

2. Old Trafford (Manchester, Wielka Brytania)

Stadion Old Trafford jest zwyczajowo nazywany Teatrem Marzeń. Jest własnością najbardziej utytułowanej drużyny piłkarskiej Premier League – Manchester United. Powstał w 1910 roku za gigantyczną w tamtych czasach kwotę 120 tysięcy funtów, stając się jednym z największych stadionów w całym Zjednoczonym Królestwie. Mieści 80 tys. widzów. Stadion był wielokrotnie przebudowywany, ostatnio w 2006 roku. Wtedy ustanowiono nową pojemności areny – 75 811 miejsc.   

Old Trafford wielokrotnie był miejscem ważnych rozgrywek w samej Anglii jak i rozgrywek  międzynarodowych. Podczas Mistrzostw Europy 1996 był gospodarzem fazy grupowej i pucharowej, z półfinałem włącznie. Natomiast w roku 2003 roku rozgrywał się tu finał Ligi Mistrzów, w którym zmierzyły się dwie włoskie drużyny: Juventus Turyn i AC Milan. Spotkanie zakończyło się wygraną w rzutach karnych drużyny z Mediolanu.

3. Camp Nou (Barcelona, Hiszpania)

Camp Nou jest największym stadionem piłkarskim w Europie i jednym z największych na świecie. Trybuny mieszczą 99 354 widzów. Na tym obiekcie swoje mecze rozgrywa tzw. Duma Katalonii, czyli FC Barcelona. Stadion został wybudowany w latach 1954-1957, na miejscu starego stadionu Camp de Les Corts. Nowo powstały stadion mógł początkowo pomieścić nawet 120 tysięcy widzów. Co ciekawe, mecz inauguracyjny odbył się 24 września 1957 roku między FC Barceloną a Legią Warszawa. Zakończył się zwycięstwem gospodarzy 4:2.

Camp Nou wielokrotnie był wykorzystywany jako arena kilku ważnych imprez, takich jak Mistrzostwa Europy w 1964 roku, Mistrzostwa Świata w 1982 roku czy arena zmagań piłkarskich w trakcie Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Poza funkcją typowo sportową, Camp Nou był miejscem licznych wydarzeń muzycznych. Na stadionie grali między innymi: Michael Jackson, U2 czy Pink Floyd. Natomiast 17 listopada 1982 roku papież Jan Paweł II odprawił tu mszę świętą dla ponad 120 tys. osób.

fot. fcbarcelona.com

4. Estadio Santiago Bernabéu (Madryt, Hiszpania)

Stadion piłkarski, na którym mecze rozgrywa Real Madryt. Powstał z inicjatywy ówczesnego prezesa, od którego przyjęto nazwę stadionu – Santiago Bernabéu. Zastąpił w 1947 roku wysłużony i mały stadion Campo De O’Donnell. Estadio Santiago Bernabéu był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w 1954 roku powiększył się do 125 tys. miejsc! Ostatnią przebudowę przeprowadzono w latach 2001-2006. Obecnie trwają przygotowania do największej modernizacji w historii obiektu.

Na Santiago Bernabéu odbywało się wiele imprez, m.in. cztery finały Pucharu Europy (1957, 1969, 1980, 2010), Mistrzostwa Świata w 1982 roku oraz Euro w 1964. Największą frekwencję Bernabéu odnotowuje podczas Wielkich Derbów Europy, kiedy to gospodarze podejmują odwiecznego rywala – FC Barcelonę.

fot. realmadrid.com

5. Olympiastadion (Berlin, Niemcy)

Stadion Olimpijski w Berlinie został zbudowany na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 1916, które z powodu I wojny światowej nie doszły do skutku. Po zakończeniu wojny stadion przebudowano i zmodernizowano z myślą o kolejnych Igrzyskach w 1936 roku. Już wtedy stadion otrzymał monumentalne rozmiary (po przebudowie w 1936 mieścił 110 tys. osób), które miały symbolizować siłę nazistów. Podczas II wojny światowej stadion prawie nie ucierpiał, a po jej zakończeniu służył jako główna kwatera brytyjskich wojsk okupacyjnych.

Oprócz typowego lekkoatletycznego zastosowania, stadion cechują silne tradycje piłkarskie. Od 1963 roku jest domem klubu Bundesligi – Herthy Berlin. Poza występami w Bundeslidze, Stadion Olimpijski był dwukrotnie gospodarzem piłkarskich Mistrzostw Świata, w 1974 i 2006 roku oraz areną Finału Ligi Mistrzów w 2015 roku. Ponadto stadion idealnie nadaje się do organizacji większych imprez masowych. Gościł między innymi koncerty Madonny, Depeche Mode oraz dwukrotnie był miejscem spotkania papieża z wiernymi (Jan Paweł II w 1996 oraz Benedykt XVI w 2011 roku).

6. Signal Iduna Park (Dortmund, Niemcy)

Stadion w Dortmundzie jest obecnie największym stadionem w Niemczech. W zależności od potrzeb i rodzaju rozgrywek, jego pojemność waha się od 65 829 do 81 359 osób. Stadion powstał tak naprawdę przez przypadek, kiedy to pierwotne miasto-organizator Mistrzostw Świata w 1974 – Kolonia, wycofało się z ich organizacji. W ten sposób pieniądze zarezerwowane na tamten obiekt trafiły do Dortmundu. W ten sposób powstał obiekt mieszczący 54 tys. osób.

W tej formie stadion w Dortmundzie przetrwał do lat 90. ubiegłego wieku. Wraz z nowymi przepisami, które zakładały spadek pojemności obiektu, władze klubowe postanowiły zmodernizować stadion i rozbudować istniejące trybuny. Obecny wygląd stadion zawdzięcza przebudowie, którą przeprowadzono przed drugim mundialem w dziejach stadionu, w 2006 roku.

Obecnie stadion jest znany przede wszystkim z najlepszych opraw meczowych w kraju. To właśnie kibice Borussi Dortmund tworzą unikalną atmosferę stadionu, którą trudno spotkać na innych arenach. Dużą rolę odgrywa przy tym Südtribüne – największa trybuna z miejscami stojącymi na świecie (24 454 miejsca).

fot. bvb.de

7. Stadio Giuseppe Meazza (Mediolan, Włochy) 

Stadion w Mediolanie jest największym stadionem we Włoszech. Jego pojemność wynosi 80 018 miejsc siedzących. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych stadionów, obiekt w Mediolanie był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Jego historia zaczyna się od budowy pierwszego stadionu w 1926 roku. Ostatnią znaczącą modernizację przeprowadzono w 1989 roku z okazji Mistrzostw Świata we Włoszech w 1990 roku. To właśnie wtedy dobudowano charakterystyczne kolumny ze spiralnymi wejściami dla kibiców, a cztery z nich stały się głównymi podporami zadaszenia.

Choć stadion nosi imię słynnego gracza Interu – Giuseppe Meazzy, większość kibiców kojarzy starą nazwę – San Siro. Jest to obiekt, na którym swoje mecze rozgrywają dwie mediolańskie drużyny – AC Milan oraz Inter Mediolan. Kibice zespołów nie pałają do siebie sympatią, przez co wielokrotnie dochodziło do starć miedzy nimi.

Popularne San Siro było miejscem wielu ważnych meczów międzynarodowych, w tym spotkań reprezentacji Włoch czy finału Ligi Mistrzów. Miedzy innymi dlatego, stadion ten jest często nazywany La Scalą futbolu. Poza meczami piłki nożnej, na stadionie San Siro odbywają się najważniejsze koncerty muzyczne we Włoszech.

fot. inter.it

8. Stadio Olimpico (Rzym, Włochy)

Stadion Olimpijski w Rzymie został zbudowany w latach 1928-1937, następnie rozbudowany na potrzeby Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku. Gruntowną przebudowę przeszedł w 1990 roku (dobudowano dach), tym razem z powodu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Dodatkowo stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną, dzięki czemu wielokrotnie był areną mistrzostw świata oraz mityngów diamentowej ligi IAAF.

Obecnie stadion Olimpijski jest wykorzystywany przez dwie rzymski drużyny: Lazio oraz Roma. Stadion w Rzymie jest również stadionem narodowym, na którym rozgrywane są najważniejsze spotkania reprezentacji Włoch w piłce nożnej i rugby. Obiekt wykorzystywany jest również jako arena koncertowa.

fot. sslazio.it

9. Stade de France (Saint-Denis, Francja)

Stade de France (Stadion Francji) jest wielofunkcyjnym stadionem sportowym, znajdującym się na przedmieściach Paryża. Podobnie, jak obiekty w Rzymie czy w Londynie, jest stadionem narodowym, na którym od 1998 swoje mecze rozgrywają pierwsze reprezentacje Francji w piłce nożnej oraz rugby. Stadion został wybudowany w latach 1995-97 z myślą o organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1998 roku. Jego pojemność wynosi ponad 81 tys. miejsc.

W 2006 roku Stade de France przeszedł pierwszą modernizację. Poza wielkimi imprezami sportowymi, narodowy stadion Francji jest miejscem wielkich koncertów muzycznych. Występowali tu chociażby: The Rolling Stones, U2, Bruce Springsteen czy Madonna. O statusie tego obiektu świadczy fakt, że jest to jedyny stadion na świecie, który gościł finały Mundialu w futbolu (1998) oraz w rugby (1999).

fot. stadefrance.com

10. Łużniki (Moskwa, Rosja)

Moskiewski stadion jest największym stadionem w Rosji. Budowę obiektu na ok. 103 tys. rozpoczęto w 1955 roku. Zakończyła się w rekordowym czasie – trwała tylko 450 dni. Prawdopodobnie ówczesna komunistyczna władza chciała pokazać całemu światu, że w Związku Radzieckim nie ma rzeczy niemożliwych. Koszt budowy tej imponującej budowli nie jest znany do dzisiaj. Są za to dowody na wstrzymanie budowy całej dzielnicy Moskwy na rzecz szybkiej realizacji właśnie tego projektu. Obecny wygląd zawdzięcza ostatniej przebudowie z roku 1999. Dzięki niej stadion uzyskał nowe krzesełka oraz pełne zadaszenie nad trybunami. Niestety, wiązało się to ze spadkiem pojemności obiektu, która wynosi dzisiaj około 80 tys. widzów.

Podobnie, jak stadiony w Rzymie i w Berlinie, Łużniki były gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Odbywały się tu również Uniwersjada (1973), Światowe Igrzyska Młodzieży (1998), Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata (2013), finał Pucharu UEFA (1999), finał Ligi Mistrzów (2008), a w 2018 roku stadion był główną areną Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji. 

fot. facebook.com/OK.Luzhniki

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!