Wakacje 2021 w Portugalii – co warto wiedzieć przed podróżą?

Wakacje 2021 w Portugalii – co warto wiedzieć przed podróżą?

Osoby planujące w tym roku lot do Portugalii kontynentalnej, na Maderę czy na Azory, powinny dobrze przygotować się do podróży tak, by mimo obecnej sytuacji, okazałą się ona wyłącznie przyjemnością. Podpowiadamy, jakie dokumenty trzeba zabrać ze sobą i co czeka turystów z Polski na miejscu.

Wakacje 2021 w Portugalii – obostrzenia COVID-19

Polacy, podobnie jak obywatele innych krajów Unii Europejskiej i strefy Schengen, mogą odbywać do Portugalii podróże zarówno niezbędne, np. służbowe i transferowe, jak i te w celach turystycznych. Warto pamiętać, że sytuacja epidemiologiczna jest zmienna, więc aby ustrzec się nieprzyjemnych sytuacji, najlepiej na kilka dni przed planowanym lotem do Portugalii, monitorować aktualną sytuację i sprawdzić najświeższe przepisy dla podróżnych chcących przekroczyć granicę Portugalii kontynentalnej i terytorium Azorów oraz Madery.

Lot do Portugalii kontynentalnej w 2021 roku – jakie dokumenty zabrać?

Lecąc do Portugalii tzw. kontynentalnej obywatele Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej oraz strefy Schengen powinni przygotować do kontroli nie tylko dowód osobisty lub paszport. Osoby dorosłe i dzieci w wieku powyżej 12. roku życia przekraczające granicę tego kraju zobowiązane są do przedstawienia albo negatywnego wyniku testu RT-PCR (lub podobnego testu NAAT) wykonanego 72 godziny przed wejściem na pokład, albo negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego wykonanego 48 godziny przed wejściem na pokład. Co ważne, wynik powinien być wydrukowany, a nie w wersji SMS-a. Zwolnione z tego obowiązku są osoby zaszczepione, posiadające ze sobą certyfikat COVID UE, a więc tzw. paszport covidowy. Podczas kontroli można pokazać go w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Dostępny jest w języku angielskim i – co ważne za granicą – offline, czyli bez konieczności dostępu do Internetu.

Urlop w Portugalii – konieczna rejestracja COVID

To nie koniec obowiązków, które czekają na osoby chcące podróżować do Portugalii. Jeśli kraj ten jest dla turysty miejscem docelowym (a nie strefą transferową, np. w drodze do Ameryki Południowej),konieczna jest także rejestracja w portugalskim systemie lokalizacyjnym. Kartę pasażera należy wypełnić on-line jeszcze w Polsce lub najpóźniej podczas lotu do Portugalii pod adresem: https://portugalcleanandsafe.pt/en/passenger-locator-card. Obowiązek ten dotyczy wszystkich podróżnych, również dzieci poniżej 12. roku życia, które mogą wjechać na terytorium Portugalii bez zaświadczenia o szczepieniu (paszportu covidowego) czy negatywnego wyniku test przeciw COVID-19. 

Lot na Azory – obostrzenia COVID-19

Azory i Madera, stanowiące terytorium Portugalii niekontynentalnej, mają własne przepisy dotyczące wymagań stawianych turystom. Oprócz dokumentów niezbędnych w Portugalii kontynentalnej (dowód osobisty lub paszport, certyfikat COVID lub negatywny wynik testu), konieczne jest w przypadku pobytu powyżej 7 dni wykonanie na miejscu dodatkowych bezpłatnych badań w kierunku COVID-19. Wykonywane są one w powiatowych placówkach państwowej służby zdrowia w 6 i 12 dobie pobytu. Co ważne, osoby lecące na Azory, mogą wykonać bezpłatnie test na lotnisku, w takiej sytuacji muszą jednak poczekać na jego wynik od 12 do 24 godzin w izolacji. Dzieci do 12. roku życia zwolnione są z obowiązku testu. Wszyscy pasażerowie zobowiązani są także do wypełnienia kwestionariusza na stronie: https://mysafeazores.com.

Lot na Maderę – przepisy COVID-19

Osoby lecące z Polski na Maderę powinny na miejscu przedstawić negatywny wynik testu RT-PCR wykonanego najwyżej 72 godziny przed wejściem na pokład samolotu. Zamiast tego dokumentu można mieć ze sobą zaświadczenie o szczepieniu wykonanym powyżej 14 dni przed lotem, oświadczenie o odporności dla ozdrowieńców lub certyfikat COVID UE. Osoby, które nie przedstawią takich dokumentów, na lotnisku na Maderze poddane zostaną darmowemu testowi, oczekując w izolacji 12-24 godziny na wynik, lub będą musiały pozostać w izolacji w pokoju hotelowym przez 14 dni. Dzieci do 12. roku życia są zwolnione z obowiązku testu. Wszyscy pasażerowie, również poniżej 12. roku życia, mają obowiązek zarejestrować się na stronie: https://madeirasafe.com.

Transport publiczny i wynajem samochodu w Portugalii – obostrzenia COVID

Specjalne przepisy covidowe wprowadzono w Portugalii również w związku z transportem publicznym i wynajmem samochodów. W pierwszym przypadku, a więc podczas podróży autobusem, metrem czy pociągiem na terytorium Portugalii, obowiązkowe jest stosowanie masek zakrywających nos i usta. Pojemność pojazdów ograniczona została do 2/3, więc niektóre miejsca siedzące wyłączone zostały z użytku. W taksówkach i przewozach prywatnych pasażerowie nie mogą siadać na przednim siedzeniu, a pozostałe siedzenia mogą być zajęte tylko w 2/3. Wynajmując samochód w Portugalii, trzeba liczyć się z tym, że z pojazdów o pojemności do 5 osób w pełni korzystać mogą tylko osoby należące do jednego gospodarstwa domowego. W pojazdach o liczbie miejsc powyżej 5 mogą jechać ze sobą osoby niemieszkające razem, ale zajętych może być tylko 2/3 siedzeń

Artykuł powstał we współpracy z Turismo de Portugal.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!