Bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczna jazda samochodem

Wyśpij się przed wyjazdem
Nie ma nic gorszego niż śpiący kierowca. Przed długą trasą spróbuj dobrze się wyspać, a gdy poczujesz senność w trakcie jazdy – zatrzymaj się. Możesz spróbować się zdrzemnąć albo chociaż przespacerować, co pomoże dotlenić Twój mózg.

Jedz, pij, żuj
Przed podróżą zjedz lekkostrawny posiłek. Zależnie od długości trasy przygotuj sobie przekąski – baton, banan czy jabłko pomogą ci odzyskać siły. Jeśli trasa jest długa, zaplanuj dłuższy postój na posiłek. Pij niegazowane napoje – najlepiej wodę mineralną lub owocowe soki. Jeśli podróżujesz zimą, przyda się termos z ciepłą herbatą. W razie nieoczekiwanego postoju będzie niezastąpiona. Żuj gumy, ssij cukierki. To pomaga w koncentracji.

Rób przerwy w podróży
Postaraj się co godzinę robić chociaż 5-10 minutowe przerwy. Jeśli podróżujesz z dziećmi lub zwierzętami, częste przerwy są koniecznością.

Wyjdź z samochodu, rozprostuj się, zrób kilka skłonów, przysiadów, przespaceruj się. Wykonaj kilka skrętów szyi, rozruszaj nadgarstki. Po kilku godzinach spędzonych w samochodzie docenisz częste postoje.

Jeśli trasa jest długa i podróżujesz również nocą, zaplanuj dłuższy postój w hotelu lub chociaż na drzemkę w samochodzie. Jeśli zwykle o określonej porze zasypiasz, nie oczekuj, że tym razem nie ogarnie Cię senność.

Poznaj samochód, który wynajmujesz
Ma cztery koła i kierownicę? Pewnie tak, ale jest jeszcze kilka elementów, których umiejscowienie warto poznać. Sprawdź, jak włącza się światła przeciwmgłowe, jak otworzyć maskę, gdzie umiejscowione są gaśnica, odblaskowe kamizelki, apteczka. Jeśli podróżujesz z dziećmi, upewnij się, że umiesz włączyć blokadę drzwi czy okien.

Sprawdź, jak dostać się do zapasowego koła i gdzie znajdują się klucze, czy poziom oleju i pozostałych płynów jest w normie. Warto również zwrócić uwagę, czy działają wszystkie światła.

Zanim wyruszysz w trasę, zrób małą rundkę testową – sprawdź, jak działają hamulce i jak samochód zachowuje się na zakrętach. To szczególnie istotne, jeśli na co dzień poruszasz się zupełnie innym pojazdem.

Zapnij pasy
Zapięte pasy to podstawa bezpieczeństwa. Pamiętaj, by zwrócić uwagę również na prawidłowe przypięcie dziecięcych fotelików.

Duże psy także mogą jeździć w specjalnych szelkach dopinanych do pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu nie tylko uchronisz zwierzę, ale również innych pasażerów. Mniejsze zwierzęta natomiast powinno przewozić się w przeznaczonych do tego klatkach.

Skoncentruj się na jeździe
Nie korzystaj z telefonu podczas jazdy. Prowadząc, nie jedz, nie pij, nie odwracaj niepotrzebnie uwagi. Dla polepszenia koncentracji możesz np. żuć gumę.

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!