Słowniczek wczasów od A do Z

Słowniczek wczasów od A do Z

Apres-ski – francuski termin określający rozrywki dostępne w danej miejscowości narciarskiej, organizowane przez biura podróży dla uczestników wyjazdów narciarskich.  Odbywają się one po jeździe na nartach i obejmują np. wizyty w muzeach, restauracjach, wyjścia do klubów i inne.

All Inclusive - oferta obejmująca pełne wyżywienie – śniadania, obiady, kolacje, przekąski, a także napoje bezalkoholowe oraz regionalne alkohole, dostępne w dowolnych ilościach.

Basic amenities – podstawowe wyposażenie pokoju hotelowego lub domku wczasowego, takie jak łazienka, toaleta czy ciepła woda. 

Bed & Breakfast  (B&B) – rodzaj zakwaterowania turystycznego w formie kwater dostępnych w prywatnym domu. W cenie za pokój wliczone jest śniadanie.

Breakfast Buffet – śniadanie w formie szwedzkiego stołu.

Bullet train – jeden z najszybszych pociągów świata; najczęściej nazwa ta stosowna jest w Japonii. Odpowiednik francuskiego TGV. 

Bungalow – jednokondygnacyjny mały domek campingowy.

Cashless cruising – system występujący na wycieczkowych statkach rejsowych, w którym klient płaci za wszelkie zakupy dokonane podczas rejsu pod koniec wycieczki.

Continental breakfast (śniadanie kontynentalne) – śniadanie składające się z pieczywa, kawy i herbaty oraz dodatków typu dżem, miód, masło. W wersji rozszerzonej na śniadanie serwowane są również wędliny, sery, jaja.    

Daily program – program rozrywek i atrakcji dostępnych danego dnia na wycieczkowym statku rejsowym lub w obiekcie hotelowym.

Day at ship – na wycieczkowym statku rejsowym, dzień podczas którego statek nie zawija do żadnego portu.

Day return – podróż lub wycieczka w obie strony, kiedy wyjazd i przyjazd występują tego samego dnia.

Destination specialist – osoba posiadająca specjalny certyfikat wydany przez odpowiednie organy, potwierdzający, że dana osoba posiada ekspercką wiedzę na temat danego miejsca turystycznego.

Drop-off charge – dodatkowa opłata pobierana przez wypożyczalnie samochodów, w sytuacji kiedy wypożyczony samochód jest oddawany w innym miejscu niż jego miejsce wypożyczenia.

Downtown – centrum miasta; określenie stosowane głównie w USA i Kanadzie.

English breakfast (śniadanie angielskie) – typowe dla Wielkiej Brytanii śniadanie składające się z jaj smażonych na bekonie, z dodatkiem czerwonej fasoli w sosie pomidorowym, pieczarek oraz smażonej kiełbaski i grzanek.

Eurailpass – specjalny bilet kolejowy, który upoważnia do nielimitowanych przejazdów pociągami, na terenie różnych krajów w Europie.

Expedition cruise – wycieczka lub wyprawa, zazwyczaj w egzotyczne miejsca, podczas której kładziony jest nacisk na odpowiedzialną turystykę oraz środowisko naturalne.

Full-board - zakwaterowanie obejmujące pełne wyżywienie; w cenie zawarte jest śniadanie, obiad (lunch) i kolacja.

Full breakfast – pełne śniadanie oferowane w hotelach, składa się z wielu potraw serwowanych zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Gaijin – japoński termin stosowany na określenie obcokrajowców przebywających w Japonii.

Gringo – hiszpański termin stosowany na określenie obcokrajowców przebywających w krajach Ameryki Południowej oraz Hiszpanii.

Gwailo- chiński termin stosowany na określenie obcokrajowców przebywających w Chinach.

Half-board - zakwaterowanie ze śniadaniem i kolacją.

Leisure travel - zazwyczaj oznacza podróż dla relaksu, aby odpocząć lub spotkać się z rodziną i przyjaciółmi.

LDW - loss damage waiver – ubezpieczenie, które zabezpiecza wypożyczającego samochód przed poniesieniem jakichkolwiek kosztów związanych z jego naprawą.

Megaship – ogromny statek wycieczkowy mogący pomieścić  więcej niż 2,000 pasażerów. 

Outback – australijski termin określający bardzo odległe, pustynne tereny znajdujące się w głębi kontynentu.

Personal effects coverage – ubezpieczenie, które pokrywa kradzież lub zniszczenie rzeczy pozostawionych w samochodzie.

Provisioned charter – czarter, np., łódź czy jacht, który posiada prowiant na całą podróż i inne, konieczne do odbycia podróży wyposażenie , ale wynajmowany jest bez załogi obsługującej.

Sail 'n' stay program – program oferujący uczestnikom wczasy łączące rejs oraz tygodniowy lub dwutygodniowy pobyt w miejscu przeznaczenia.

SC (self catering) – oferta wczasowa z wyżywieniem we własnym zakresie.

Shoulder season - sezon pośredni, pomiędzy szczytowym sezonem a okresem poza sezonem.

Revolving restaurants – restauracja znajdująca się na obrotowej platformie, która powoli obracając się, może zaoferować  gościom stale zmieniający się widok. Na świecie jest około 200 takich restauracji.

Theme cruise – wycieczka, rejs, ukierunkowany na dany temat, np. rejsy kulinarne czy kładące nacisk na uprawianie sportów.

Ultra All Inclusive – pełna oferta obejmująca śniadania, obiady, kolacje, przekąski, wszelkiego rodzaju napoje i alkohole (także eksportowane). W tym pakiecie dostępne są również wszelkie udogodnienia oferowane przez hotele – masaże, sauny, spa i inne.

Zero-entry pool – basen, który posiada wejście przypominające naturalną plażę. Dno takiego basenu stopniowo staje się głębsze, podobnie jak w naturalnych zbiornikach. 

 

Wskazówki i sugestie zawarte w niniejszym artykule oraz w artykułach powiązanych mają charakter wyłącznie informacyjny i pomocniczy i nie mogą stanowić podstawy jakichkolwiek roszczeń wobec fly.pl.

Czy artykuł zawierał poszukiwane przez Ciebie informacje? Tak | Nie
Moim zdaniem ten artykuł:
Dziękujemy za Twoją opinię!