Wizz Air loty do Aalesund

Pokaż filtry

Aalesund

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: norweski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Korona norweska (NOK)

 • Pożar miasta

  W 1904 roku miasto, zbudowane w większej części z drewna, niemal doszczętnie spłonęło. Choć był to jeden z największych pożarów w historii Norwegii, zginęła w nim tylko jedna osoba.

 • Alesund w kulturze popularnej

  Artysta Mark Kozelek, wokalista zespołu Sun Kil Moon, napisał piosenkę, dla której Alesund było inspiracją. Utwór ten znalazł się na płycie "Admiral Fell Promises".

 • Natura Alesund wśród wyjątkowo docenionych

  Wśród fiordów znajdujących się w okolicy Alesund, wymienić trzeba prawdziwą perłę - fiord Geirangerfjord, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Co warto zobaczyć w Alesund?

Alesund jest miastem portowym, znajdującym się na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Położone jest na wyspach i półwyspie, u ujścia kilku fiordów. Na początku XIX wieku miasto liczyło około 300 osób, pod koniec wieku natomiast już ponad 8 tysięcy. Tak szybki rozwój był możliwy za sprawą dogodnego położenia, pozwalającego na rozkwit rybołówstwa, skupiającego się głównie na dorszu.

Dziś nadal pozostaje w czołówce norweskiego połowu i przetwórstwa rybnego. Jest niewielkim ośrodkiem, zamieszkuje je nieco ponad 40 tysięcy osób, a mimo to pozostaje bardzo interesującym kierunkiem dla turystów.

Miasto zbudowane jest w bardzo spójnym stylu, a wynika to z faktu, iż niemal wszystkie budynki zostały wzniesione na przełomie kilku lat na początku XX wieku, po wielkim pożarze. Jego secesyjna architektura (Art Nouveau) ściąga w te strony wielu entuzjastów tego stylu. Alesund jest zrzeszone w związku miast secesyjnych "Réseau Art Nouveau Network" obok takich miejsc, jak Barcelona czy Budapeszt. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat charakteru architektury miasta i samego stylu Art Nouveau, warto wybrać się do Centrum Secesji - Jugendstilsenteret.

Alesund jest miastem, w którym każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie, piękne góry spotykają się tu bowiem z bezkresnymi wodami Morza Norweskiego. Jest to zatem świetne miejsce na aktywny wypoczynek, jeżdżenie na nartach, czy piesze zdobywanie zapierających dech w piersiach szczytów.

Najstarsza część miasta usytuowana jest na końcu wyspy, jej położenie sprawia, że możemy cieszyć się niesamowitym połączeniem morskiego krajobrazu z secesyjną architekturą. W okolicy znajduje się Atlanterhavsparken - jedno z największych akwariów słonowodnych w Skandynawii, które stanowi wiodącą atrakcję turystyczną tego regionu. Alesund nie jest typowym, norweskim miasteczkiem, dlatego właśnie odwiedzenie go może być tak interesujące.

Przydatne informacje o lotniskach w Aalesund

Popularne linie latające do Aalesund