Wizz Air loty do Groningen

Groningen

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: niderlandzki, fryzyjski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Na rower!

  W 200-tysięcznym Groningen jest aż 300 tys. rowerów. Jeżeli chcesz poczuć się jak Holender, wypożycz żółto-niebieski rower miejski.

 • Zakupy na rynku

  Trzy razy w tygodniu na Grote Markt oraz Vismarkt (Rynek Rybny) odbywa się targowisko. Wybierz się tam koniecznie i skosztuj lokalnych specjałów, np. solonego śledzia z cebulką.

 • Nad morze

  Z Groningen warto udać się nad płytkie Morze Wattowe. Holendrzy lubią spacerować po jego dnie w czasie odpływu. Możesz również udać się w rejs 130-letnim statkiem Willem Jacob.

Co warto zobaczyć w Groningen?

W liczącym ok. 200 tys. mieszkańców Groningen niemal jedną czwartą stanowią studenci, a średnia wieku wynosi tu tylko 36 lat! To studenckie miasto nigdy nie śpi, gdyż większość barów czynnych jest 24 godziny na dobę. Co warto tu zobaczyć i jak spędzić czas? 

Zwiedzanie warto rozpocząć od zamkniętego dla ruchu samochodowego głównego placu Grote Markt, przy którym mieści się zabytkowy kościół Martinitoren z wieżą, z której można zobaczyć panoramę okolicy. Miłośnicy historii powinni udać się także do gotyckich kościołów św. Marcina, św. Józefa oraz Aa-kerk, w którym odbywają się imprezy kulturalne. Wielbiciele nowoczesnej architektury i sztuki nie pożałują wizyty w Groninger Museum, które zostało zaprojektowane przez Alessandro Mendiniego. To niezwykle klimatyczne miasto o niskiej, ceglanej zabudowie i klimatycznych uliczkach najlepiej podziwiać na rowerze lub… z pokładu statku. Godzinne rejsy po głównym kanale miasta rozpoczynają się naprzeciwko przystani przy muzeum.

Jeżeli chcesz poimprezować, wybierz się na Vismarkt, Poelestraat lub Peperstraat, gdzie skupionych jest najwięcej barów i klubów. Przy Grote Markt 36-39 znajduje się natomiast największy pub w Europie, tj. Drie Gezusters, czyli Trzy Siostry. Skupia on ponad 20 różnych miejsc imprezowych! Koniecznie zapytaj o lokalne piwo Bax. Jak na Holandię przystało, w mieście działa ok. 30 coffeshopów, a także… ulica czerwonych latarni przy Nieuwstad. Po imprezie w ciągu dnia warto odpocząć w cieniu drzew w parku Noorderplantsoen, które jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców w każdym wieku.

Gdy zgłodniejesz, skuś się street food. Popularne są tu m.in. naleśniki, które możesz skosztować np. w uznawanym za najlepszy w mieście lokalu Pannenkoekschip czy też… na łodzi w Pancake boat. Na straganach przy Grote Markt skuś się na gorące wafle przekładane karmelem (stroopwafel), a także bułki ze śledziami, makrelami i krewetkami oraz belgijskie frytki, które są tu uwielbiane. W centrum znajdziesz również wiele naprawdę smacznych knajpek serwujących dania z całego świata, np. azjatyckie. Gdzie się wybrać? Polecamy lokale Pigalle, Weeva oraz Bistro 't Gerecht. Nie zapomnij też spróbować holenderskich serów edam oraz gouda.

Przydatne informacje o lotniskach w Groningen

Popularne linie latające do Groningen