Ryanair loty z Granadilla de Abona do Cardiff

Cardiff

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: angielski
  Strefa czasowa: UTC+1 (lato), UTC+0 (zima)
  Waluta: Funt szterling (GBP)

 • Rzymski fort

  W pobliżu zamku znajdziesz fragmenty rzymskiego muru. Są to pozostałości po którymś z czterech rzymskich fortów, jakie w tym miejscu wybudowano. Wiadomo, że pierwszy powstało w połowie I wieku.

 • Gdzie jeść?

  Polecamy Charlestons przy Caroline Street, gdzie serwują legendarne steki. Knajpa otwarta jest do późna. Najlepsze sushi zjesz natomiast w Yakitori#1 w pobliżu Mount Stuart Graving Docks.

 • White Water

  W Międzynarodowej Wiosce Sportowej czeka na ciebie mnóstwo wodnych atrakcji. Szczególnie polecamy rafting. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, wybierz się w niedzielę rano lub w środę wieczorem, gdy prędkość wody jest zmniejszana.

Co warto zobaczyć w Cardiff?

Stolica Walii, miasto położone nad rzeką Taff. Powstało w I-II wieku jako rzymskie osiedle, następnie osiedlili się tu Normanowie. Największy rozwój miasta przypada na XIX wiek, gdy zaczęto na wielką skalę eksportować wydobywany tu węgiel kamienny. Tutejszy port, nazywany Tiger Bay, przez lata uchodził za jeden z największych portów na świecie. Gdy pod koniec XX wieku większość kopalń została zamknięta, miasto, wraz z portem, zaczęło otwierać się na turystykę. Dziś w Cardiff mieszka ok. 400 tys. ludzi.

Symbole miasta jest normandzki zamek, którego budowa trwała nieprzerwanie od XI do XX wieku. Budowla łączy w sobie niemal wszystkie style architektoniczne, jakie przez lata były modne. Dzięki takiemu eklektyzmowi oraz doskonale zachowanym wnętrzom z epoki wiktoriańskiej, w 1952 roku zamek w Cardiff został wpisany na listę Zabytków Walii najwyższej, I klasy. Zamek pełen jest bogato zdobionych pomieszczeń. Najciekawsze z nich to przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn Zimowy oraz Letni Pokój Palaczy oraz dostępny tylko dla kobiet Pokój Arabski. Przepiękne są również Sala Bankietowa i Biblioteka. Pierwsza znajduje się w średniowiecznych wnętrzach z bogato zdobionymi sklepieniami. Biblioteka z kolei to wiktoriańskie dzieło sztuki, wyposażenie jest w całości oryginalne.

Co roku w czerwcu w Cardiff organizowany jest Open Air Theatre Festival, podczas którego do miasta zjeżdża kilkanaście tysięcy fanów teatru. Na początku lipca z kolei odbywa się International Food and Drink Festival, impreza dla prawdziwych smakoszy. Na straganach sprzedawane są najlepsze lokalne wyroby, nie brakuje również degustacji. Ulicznej uczcie towarzyszą koncerty lokalnych zespołów.  

Jeśli natomiast pasjonują cię wyścigi żaglówek, powinieneś odwiedzić Cardiff w sierpniu, gdy odbywa się tu Extreme Sailing, podczas którego w szranki stają zespoły żeglarskie z całego świata. Na widzów czekają oczywiście stoiska z jedzeniem, bary, muzyka na żywo i atrakcje dla najmłodszych.

Przydatne informacje o lotniskach

Granadilla de Abona Cardiff