Ryanair loty z Ankonu do Trapani

Trapani

 • Informacje ogólne

  Język urzędowy: włoski
  Strefa czasowa: UTC+2 (lato), UTC+1 (zima)
  Waluta: Euro (EUR)

 • Najlepsza sól

  Od starożytności Trapani słynie z produkcji soli. W XIX wieku eksportowano ją nawet do Norwegii. Białe góry soli oraz nieruchoma płytka woda z brodzącym w niej ptactwem to charakterystyczny obraz wybrzeża.

 • Jedź na wycieczkę

  Ok. 50 km na wschód od Trapani znajduje się starożytne miasto Segesta, zburzone przez Kartagińczyków. Do dzisiaj zachowały się nigdy nieukończona świątynia wśród gór oraz teatr.

 • Święto jedzenia

  StraGusto, czyli święto jedzenia ulicznego, odbywa się pod koniec lipca na placu Mercato del Pesce. Można skosztować smakołyków nie tylko z Trapani, ale również z sąsiednich Pantellerii, Katanii czy Palermo.

Co ciekawego zobaczyć w Trapani?

Starożytne miasto portowe na zachodnim wybrzeżu Sycylii. Przez wieki utrzymywało pozycję jednego z najważniejszych miast handlowych Morza Śródziemnego. Najciekawsza część miasta zaczyna się za Piazza Vittorio Emanuele i ciągnie w stronę końca przylądka, gdzie znajdują się portowa dzielnica oraz Stare Miasto.

W dzielnicy portowej koniecznie odwiedź targ rybny, gdzie lokalni rybacy sprzedają poranny połów. Jeśli poprosisz, wytłumaczą, jak przygotować konkretny gatunek ryby i z czym ją najlepiej podawać. Jest również duży wybór owoców morza. Na niektórych straganach sprzedawane są pieczone na miejscu ryby - nic, tylko kupować i jeść.

Zajrzyj też do portowej winiarni przy Via Ammiraglio Staiti. Zanim kupisz, skosztujesz tu najlepszych regionalnych win, wyrobów z tuńczyka, wędlin z oślego mięsa, a nawet z czarnej wieprzowiny, serów, sałatek czy innych lokalnych produktów.

Najważniejszą imprezą w mieście są obchody Wielkiego Tygodnia. Kulminacja następuje w Wielki Piątek, gdy z kościoła wynoszonych jest 20 platform z grupami figur świętych z XVII wieku, przyozdobionych kwiatami oraz złotymi i srebrnymi ozdobami. Za tragarzami, którzy niosą figury, przez całe Stare Miasto maszeruje procesja. Pochód trwa cały dzień i noc, figury wnoszone są do kościoła dopiero w sobotę rano.

Gdy zgłodniejesz, Trapani ma również wiele do zaoferowania. Zacznijmy od przystawek - w Capricci in Tavola przy Corso italia skosztujesz najlepszych zagryzek z lokalnych produktów. W tej knajpce - sklepie jest również ogromny wybór lokalnych win. Na większy głód polecamy Trattoria La Golosa przy Via Salemi. Dostaniesz tu wyśmienite owoce morza, makarony przyrządzone na wszystkie możliwe sposoby oraz lokalny specjał - tatar z tuńczyka. A gdy w trakcie nocnego spaceru po portowej dzielnicy zgłodniejesz, zajrzyj do Mareee przy Via Seisso po najlepsze jedzenie na wynos - pieczone sardynki czy ośmiorniczki z papierowej torby smakują najlepiej, gdy zajada się je, patrząc na morze.

Przydatne informacje o lotniskach

Ankona Trapani