Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Wśród wartych odwiedzenia festiwali znajdziemy: Music Festival i Juicy Beats (oba odbywają się w czerwcu). W sierpniu warto zajrzeć na Afro Ruhr, a we wrześniu Creole Festival i Noc Cudów. W październiku koniecznie wpadnijcie na festiwal literatury LesArt.
Dortmund to duży ośrodek handlowy i idealne miejsce na okazyjne zakupy. Centra i domy handlowe są oblegane zwłaszcza w okresie pod koniec roku, kiedy okolicę ogarnia przedświąteczne szaleństwo.
Szukacie kultury? Dortmund was nie zawiedzie! Znajdziecie tu teatry, sale koncertowe, operę i wiele innych miejsc, w których kwitnie życie artystyczne. Warto odwiedzić także liczne muzea: muzeum piwa, muzeum Hoesch, Ostwalt czy Adlerturm.
Dortmund położony jest w zachodnich Niemczech w wielkim aglomeracji Zagłębia Ruhry. Chociaż miasto znane jest głównie dzięki piłkarskiej drużynie Borusii, to faktycznie jest to największy ośrodek przemysłu metalowego w kraju. Jest to siódme pod względem liczby mieszkańców miasto Niemiec, a jego populacja wynosi około 580 tysięcy osób. Dortmund nosi przydomek „Zielonej metropolii” ze względu na liczne akweny, ogrody i tereny zielone.
Co robić w Dortmundzie?
Kluczowym punktem wycieczki po mieście jest wieża telewizyjna Florianturm, z której rozlega się fantastyczny widok na okolicę. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Niemieckiej Piłki Nożnej, co nie dziwi w mieście doskonale znanym ze swoich futbolowych tradycji.
Miejsca do odwiedzenia w Dortmundzie
Koniecznie udaj się na Alter Markt, czyli dortmundzki stary rynek. Otoczony zarówno historycznymi kamienicami, jak i nowoczesnymi budynkami zawsze jest pełen ludzi.
Oczywiście nie można ominąć stadionu Signal Iduna Park, dla wielu najważniejszego punktu tej wycieczki. Siedziba Borussi Dortmund to jeden z największych i najliczniej odwiedzanych przez kibiców stadionów w Niemczech, a także kluczowe miejsce dla historii niemieckiego futbolu.
Nie możemy też zapomnieć o okazji do nawiązania kontaktu z przyrodą – w dortmundzkim ZOO znajdziemy okazy ponad 250 rdzennych i egzotycznych gatunków zwierząt, a ogród botaniczny Rombergpark olśniewa swym pięknem i wyjątkowością.
Czego spróbować w Dortmundzie?
Frytki – niezwykle popularna w Niemczech przekąska, której grzech nie spróbować.
Ciasto czekoladowe – Niemcy uwielbiają ciasta, więc wokół nich powstała cała kulinarna kultura. Dlatego spróbowanie ciasta czekoladowego jest obowiązkowym punktem wizyty w Dortmundzie.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
W Kolonii odbywa się największe w Niemczech, a równocześnie jedno z największych na świecie, święto obchodzone przez społeczność LGBT - Christopher Street Day.
Produkcję tej wyjątkowej wody toaletowej rozpoczęto w XVIII wieku. Specjalna receptura do dziś pozostaje tajemnicą, a jej produkcją wciąż zajmuje się rodzina autora oryginalnej formuły.
W Kolonii znajduje się około 3000 pubów. Zajmuje ona zatem pierwsze miejsce w Niemczech pod względem liczby pubów przypadających na jednego mieszkańca.
Kolonia jest czwartym pod względem liczby ludności miastem w Niemczech oraz centrum kulturalnym i gospodarczym Nadrenii. Jest jednym z najstarszych miast niemieckich, została założona około 50 roku n.e. przez cesarzową Agrypinę, pełniła ważną rolę w Imperium Rzymskim. Przez 20 lat, na przełomie XVIII i XIX wieku, znajdowała się w granicach Francji.
W 1815 przyłączono ją do Prus, wtedy też, podczas rewolucji przemysłowej, stała się ważnym ośrodkiem transportowym i przemysłowym. Kolonia bardzo ucierpiała podczas II wojny światowej, szacuje się, że została zbombardowana około 260 razy. Odbudowa miasta trwała do końca XX wieku, w tym czasie znacznie wzrosła także liczba ludności. W mieście znajduje się jeden z ważniejszych konsulatów generalnych Polski.
Jej sportową wizytówką jest klub piłkarski FC Köln, który swoje mecze rozgrywa na stadionie Rhein Energie, mieszczącym do 50 tysięcy widzów. Charakterystyczną atmosferę miasta zapewniają małe, przytulne knajpki oraz liczne browary, rozlokowane wokół rynku. Najbardziej znanym regionalnym piwem jest Kölsch. Bardzo miłym zaskoczeniem są obowiązujące tu ceny - stosunkowo niskie, jak na tak duże miasto.
W Kolonii każdego roku organizowany jest karnawał, a mieszkańcy okres, w którym się odbywa, nazywają piątą porą roku. Kolorowe kostiumy, muzyka, barwne parady doskonale oddają uosobienie mieszkańców tego rejonu. Obchody święta co roku przyciągają nie tylko mieszkańców, lecz także tłumy turystów. Zabawa kończy się w nocy przed Środą Popielcową spaleniem kukły Nubbela, co ma symbolizować oczyszczenie uczestników karnawału z grzechów.
Miłośnicy sztuki z pewnością powinni zdecydować się na wizytę w Muzeum Ludwig, w którym podziwiać można dzieła mistrzów, takich jak Pablo Picasso czy Andy Warhol. Warto także udać się do kolońskiego muzeum czekolady. Spragnieni pięknych widoków powinni wspiąć się na szczyt wieżowca „Köln-Triangle”, skąd podziwiać można panoramę całego miasta, a nawet dostrzec Düsseldorf.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Jeżeli w wielkim mieście szukasz zieleni, udaj się do Wilhelmy, będącej zespołem pałacowo-parkowym, w którym zlokalizowany jest jeden z ciekawszych europejskich ogrodów zoologicznych ze znaną hodowlą małp człekokształtnych.
Region słynie z produkcji win. Sam Stuttgart posiada aż 17,5 hektara winnic oraz wiele winiarni (Besenwirtschaften) rozrzuconych po mieście. Od maja do października możesz wziąć udział w wycieczce Stuttgart-Marketing GmbH's Viniculture Tour.
Przy Dorotheenstraße 4 w budynku w stylu art noveau znajduje się Markthalle Stuttgart, czyli targ z wysokiej jakości produktami spożywczymi. Na pierwszym piętrze znajduje się restauracja, skąd doskonale widać cały plac targowy i czuć oszałamiające zapachy towarów.
Stuttgart to mekka dla fanów motoryzacji, zwłaszcza tej spod znaku gwiazdy Mercedesa i luksusowych modeli Porsche. To położone w Szwabii miasto ma jednak znacznie więcej do zaproponowania. Co warto zobaczyć, gdzie pójść, co zjeść?
Najbardziej znanymi atrakcjami Stuttgartu są spektakularne muzea Mercedesa oraz Porsche. W pierwszym z nich, położonym przy Mercedesstraße 100, na dziewięciu poziomach zajmujących łącznie 16,5 tys. m2 powierzchni, możesz podziwiać 160 pojazdów. W drugim, zlokalizowanym przy Porscheplatz 1, nasycisz nie tylko oczy, ale także poczujesz adrenalinę, rezerwując przejażdżkę jednym ze sportowych modeli w cenie od 99 euro za godzinę. Warto wiedzieć, że jeżeli posiadasz bilet do jednego z tych miejsc, na drugą wejściówkę otrzymasz 25 proc. zniżki. Połowę ceny (4 euro) zapłacisz natomiast, wybierając się tam godzinę przed zamknięciem, czyli o godz. 17.
Podczas zwiedzania nie sposób pominąć centrum Stuttgartu. W okolicy Königsstrasse, stanowiącej najważniejszą ulicę spacerową oraz handlową miasta, znajduje się wiele zabytkowych kamienic, a także wąskich, klimatycznych uliczek, przy których działają najlepsze kawiarnie oraz restauracje. Położony w cieniu zamku Schlossplatz to malownicze miejsce idealne na popołudniowy piknik na trawniku czy przy fontannie. Warto wybrać się także do Höhenpark Killesberg w dzielnicy Stuttgart-Nord. W parku tym nie tylko pospacerujesz zadbanymi alejkami, ale także przejdziesz się kolejką wąskotorową (tylko latem) albo zobaczysz najpiękniejszą panoramę miasta z udostępnionej w 2000 roku ponad 40-metrowej wieży widokowej wybudowanej w technologii mostów wiszących. Dojedziesz tam kolejką U5 lub autobusem linii 43, 44 i 50.
Stuttgart to również miasto, które przypadnie do gustu osobom preferującym podróże kulinarne. Kuchnia szwabska nie jest może dietetyczna, ale za to niezwykle smaczna. Co warto skosztować? Na pewno szpecle, czyli tradycyjne kluski z ciasta makaronowego podawane na wiele sposobów, np. z serem (Käsespätzle), z mięsem wołowym i ziemniakami (Gaisburger Marsch) czy z soczewicą i parówkami (Linsen mit Spätzle und Wienerle). Warto wiedzieć, że krótszą odmianą szpecli są Knöpfle. Ciekawe dania to także: Maultaschen, czyli pierogi z nadzieniem mięsno-warzywnym, Saure Kutteln, czyli flaki z octem i owocami jałowca, a także Wurstsalat – sałatka z paskami wędlin w zalewie octowo-olejowej. Tego typu kuchnię regionalną serwują restauracje takie jak Weinstube Am Stadtgraben, Zum Ackerbuerger, Der Rote Hirsch czy Restaurant Ochs-n Willi.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Właśnie w tym miesiącu przez dwa tygodnie co roku na Theresienwiese w Monachium odbywa się tradycyjny Oktoberfest. Festyn piwny czy też dożynki chmielne to nie tylko picie piwa, ale także tańce, śpiewy, doskonałe jedzenie i najlepsza zabawa na licznych karuzelach.
W Monachium znajduje się muzeum BMW. Imponującą wystawę aut i motocykli tej marki zobaczyć można od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Bilety kosztują ok. 9 euro od osoby.
W Monachium znajduje się jedno z największych na świecie muzeów naukowo-technicznych. W olbrzymich halach Deutsches Museum zobaczysz wystawy dotyczące samolotów, samochodów, komputerów, mikroskopów itp. Uwaga – poświęć na tę atrakcję co najmniej cały dzień.
Słyszysz Monachium, myślisz Oktoberfest. Sporo w tym racji, ale warto wiedzieć, że miasto ma do zaproponowania więcej niż tylko uwielbienie do złotego trunku. Co warto zobaczyć, gdzie być i co zjeść w stolicy Bawarii?
Zwiedzanie zacznij od zabytkowej i najpiękniejszej części miasta, czyli Marienplatzu. Na zdjęciu koniecznie umieść także Neues Rathaus, czyli wybudowany w stylu neogotyckim Nowy Ratusz z elewacją, na której pokazana jest historia landu. Na wieży tego budynku znajduje się zegar z ruchomymi figurami, a na wysokości 85 metrów taras widokowy, na który w sezonie można wejść codziennie w godzinach 11, 12 oraz 17, a w okresie od października do lutego tylko o 11 i 12.Wrażenie robią także olbrzymia, wybudowana z cegły piętnastowieczna katedra Najświętszej Maryi Panny, czyli Frauenkirche, oraz mniejszy, ale starszy, bo dwunastowieczny, kościół św. Piotra (Peterskirche).
Niedaleko centrum, wzdłuż brzegu rzeki Izary, zlokalizowany jest, będący olbrzymią atrakcją nie tylko dla turystów, ale także mieszkańców Monachium, Ogród Angielski, czyli Englischer Garten. Jest to największy w Europie, liczący ponad 370 hektarów park śródmiejski, na terenie którego znajduje się m.in. jezioro Kleinhesseloher See z plażą naturystów, las, a także największy w mieście ogródek piwny Biergarten zlokalizowany wokół Wieży Chińskiej (Chinesischen Turm).
W miejscu tym o każdej porze słychać nie tylko gwar i śmiech, ale także muzykę na żywo. By poczuć się jak prawdziwy monachijczyk, musisz spędzić tutaj chociaż chwilę, najlepiej z preclem i kuflem w ręku. Gdy przyjdzie Ci ochota na nocne imprezowanie, wybierz się na Grafinger Straße 6 do Kultfabrik. Tam w jednym miejscu znajdziesz ponad 20 klubów, restauracji, barów i kilka scen koncertowych.
Jeżeli jesteś miłośnikiem klimatycznych piwiarni z tradycjami, nie możesz pominąć Hofbräuhaus Am Platzl. Miejsce to funkcjonuje nieprzerwanie od 1589 roku i jest w stanie obsłużyć jednocześnie ok. czterech tysięcy osób. Serwują tutaj lokalne trunki i dania bawarskiej kuchni, a w każdą niedzielę gra bawarska muzyka na żywo. Nie zawiodą Cię również dania przygotowywane w Schuhbeck’s in den Südtiroler Stuben przy Platzl 6 oraz w Augustiner przy Neuhauserstrasse 27, Ludwigs przy Heiliggeiststrasse 6, a także Brenner przy Maximilianstrasse 15. Chociaż bawarska kuchnia jest raczej tłusta, nie odmawiaj sobie przyjemności skosztowania jej flagowych potraw. Na pewno zamów Krustebraten, czyli pieczeń wieprzową ze skórą, Haxe (golonkę), Sauerlunge, tj. płucka na kwaśno czy Weißwürste, czyli bawarskie kiełbaski serwowane z ziemniakami oraz zasmażaną kapustą.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Pogoda w Berlinie jest kapryśna i nie rozpieszcza odwiedzających. Z tego powodu najlepiej wybrać się do stolicy Niemiec w okresie czerwiec-wrzesień, kiedy temperatura w dzień często przekracza 25OC.
Stolica Niemiec to nie tylko centra handlowe, to także świetne pchle targi na świeżym powietrzu. Polecamy niedzielne wizyty w Mauerpark (między 8 a 18) albo na Boxhanger Platz (od 10 do 16), gdzie można tanio kupić antyki i oryginalne ciuchy z drugiej ręki!
Komunikacja zbiorowa i system kolei miejskiej w Berlinie należą do najlepszych na świecie. Linie metra są ze sobą świetnie skomunikowane, a do każdego zakątku miasta można dotrzeć pubklicznym transportem.
Berlin to stolica i największe miasto Niemiec. Miasto o długiej i burzliwej historii, nierozerwalnie związanej z historią całego kraju. Zlokalizowany na północnym-wschodzie Niemiec, w sercu Brandenburgii, liczy około 3,5 miliona mieszkańców.
Co robić w Berlinie?
Warto wybrać się na jedyną w swoim rodzaju wycieczkę po mieście – przejażdżkę trabantem po ulicach Berlina. Ta sentymentalna podróż, wszakże trabant to symbol NRD i powojennej historii Niemiec przyniesie także dużo zabawy i przybliży nam codzienne życie mieszkańców tego nieistniejącego już państwa.
Chcesz doznać czegoś niespotykanego? Przejdź się nad brzeg Szprewy i popływaj w wyjątkowym… pływającym na rzece basenie Badeschiff! To świetna okazja zarówno, by poznać kreatywność Niemców, jak i podziwiać widoki miasta z perspektywy rzeki.
Co zobaczyć w Berlinie?
Symbolem Berlina, jego historii oraz czasów Zimnej Wojny jest Mur Berliński. Zburzony przez zwykłych obywateli Niemiec w 1989 roku zachował się we fragmentach, które dziś stanowią prawdziwy pomnik tamtych czasów. Warto wybrać się i zobaczyć to świadectwo dawnych lat.
Fani muzealnych wystaw nie mogą ominąć Wyspy Muzeów, położonej w samym centrum miasta. Swą nazwę zawdzięcza temu, że na terenie pomiędzy Szprewą a jej kanałem znajdują się najbardziej uznane i najważniejsze muzea miasta. Wśród nich znajdziemy unikalne Muzeum Pergamońskie, gromadzące starożytną sztukę grecką oraz sztukę Bliskiego Wschodu i krajów islamskich. Przez wspomnianą wyspę przechodzi szeroka aleja zakończona kolejnym ikonicznym budynkiem – Bramą Brandenburską. Wybudowano ją w 1791 roku i dziś jest symbolem zarówno Berlina, jak i całych Niemiec.
Co zjeść w Berlinie?
Jeśli zadamy berlińczykom pytanie, co jest najpopularniejszą uliczna przekąską w ich mieście, każdy odpowie: currywursty! Kiełbaski przyprawione curry można kupić niemal na każdym rogu.
Ze względu na liczną mniejszość turecką, popularną potrawą jest również kebab. Największą estymą cieszą się kebaby podawane w zlokalizowanej w dzielnicy Kreuzberg budce Mustafa Gemüse Kebap. Niepozorne stoisko łatwo rozpoznać na ulicy – jest zawsze oblegane przez… setki ludzi, a na zamówienie czeka się godzinami!
Co zjeść w Berlinie o poranku? Zajrzyj do jednego z lokali Einstein Cafe. Oprócz skosztowania wyśmienitej kawy, zjesz tu pyszne śniadanie! Później możesz delektować się świetnymi lokalnymi pączkami – berlinkami.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
Każdego roku w sierpniu we Frankfurcie odbywa się tygodniowy festiwal wina jabłkowego, czyli Frankfurter Apfelweinfestival. W tygodniu w godzinach od 11 do 23, a w weekend od 11 do 24 na Roßmarkt możecie za niewielką opłatą kosztować go do woli – stoisk jest naprawdę wiele.
Tuż obok Mainhattanu, w okolicy ulic Kaiserstraße oraz Taunus, zlokalizowana jest Dzielnica Czerwonych Latarń. To prawdziwe erotyczne centrum miasta z wielką liczbą legalnie działających domów publicznych. Nieśmiałym nie polecamy.
Chcesz zaimponować ukochanej osobie? Zabierz ją na zamknięty dla ruchu samochodowego żelazny most Eiserner Steg i powieście na nim kłódkę z waszymi imionami. Całus gwarantowany.
Frankfurt nad Menem to miasto o dwóch twarzach. Jedną stanowią stare dzielnice z budynkami zabytkowymi lub odbudowanymi w tradycyjnym stylu. Drugą jest natomiast dzielnica finansjery z rekordowo wysokimi drapaczami chmur, w których swoje siedziby mają największe światowe instytucje finansowe. Miejsce to określa się mianem Mainhattanu, czyli Manhattanu położonego nad rzeką Men (niem. Main). Będąc tam, wypatruj najwyższego budynku w Niemczech, czyli mierzącej 256 metrów Commerzbank Tower, a także Main Tower, gdzie za 6,5 euro możesz wjechać na taras widokowy i podziwiać panoramę całego miasta. Musisz też zrobić sobie zdjęcie z pomnikiem europejskiej waluty – szukaj go przy Willy Brandt Platz.
Miłośnicy tradycji powinni kierować się na starówkę, czyli Altstadt. Mimo że niemal 70 proc. jej zabudowań zostało zburzone podczas nalotów w czasie drugiej wojny światowej, dziś – dzięki doskonałej rekonstrukcji - wygląda równie olśniewająco jak przed laty. Co warto tutaj zobaczyć? Na pewno czternastowieczną katedrę św. Bartłomieja, dom Goethego (Goethehaus), a także jeden z najbardziej urokliwych placów Europy, czyli Römerberg. Znajdują się przy nim ratusz, kamieniczki z niezwykle ozdobnymi ścianami z tzw. muru pruskiego, a także wiele restauracji i barów, w których można skosztować lokalnych specjałów i piwa. Na północ od tego miejsca zlokalizowana jest Zeil Straße, która jest obecnie największą handlową ulicą Niemiec. To także kulturalne centrum miasta z niezliczoną rzeszą artystów i muzyków na ulicach.
Gdy poczujesz głód, skuś się na heskie dania tradycyjne. Pierwszym punktem na liście jest zielony sos ze zmiksowanych ziół (szczypiorku, natki pietruszki, szczawiu, rzeżuchy, ogórecznika i trybuli) oraz śmietany lub jogurtu, czyli Grüne Soße, który podaje się z ziemniakami, szparagami, jajkiem lub mięsem. Inne pozycje to Lumpen und Flöhe, czyli danie z kiszonej kapusty z kminkiem i boczkiem, Kartoffelklöße, tj. pyza ziemniaczana nadziewana mięsem, a także Handkäse - marynowany ser z krążkami cebuli. Do tego koniecznie wino jabłkowe (Apfel Wein), które jest ulubionym napojem regionu, lub piwo. Godne polecenia są restauracje w dzielnicy Sachsenhausen, np. Daheim im Lorsbacher Thal czy Apfelwein Wagner, natomiast w okolicach Berger Straße (dzielnica Bornheim) wysoki poziom trzyma lokal Solzer.
Język urzędowy: niemiecki
Strefa czasowa: UTC+2
(lato),
UTC+1
(zima)
Waluta: Euro (EUR)
W okresie przedświątecznym na rynku głównym w Norymbedze odbywa się Nurnberger Christkindlesmarkt, czyli jarmark bożonarodzeniowy. Każdego roku odwiedzają go ponad dwa miliony gości.
Miasto słynie z pięknej architektury, którą doskonale można sfotografować z mostów w centrum. Szczególnie oblegany jest ten w okolicach dawnego szpitala Heilig-Geist-Spital.
Jeżeli uwielbiasz wysokość i piękne widoki, wybierz się na położoną na wzgórzu zamkowym wieżę Sinnwell Turm. W tym budynku z drugiej połowu XIII wieku znajdziesz również ciekawą wystawę dotyczącą historii tego miejsca.
Norymberga, ze względu na swoją przedwojenną historię, przez lata owiana była złą sławą. Obecnie miasto wyrasta na ciekawe turystyczne miejsce, które nie tylko warto, ale wręcz trzeba zobaczyć, będąc w Bawarii.
Pełna uroku, zabytkowych budynków oraz klimatycznych mostów Norymberga jest drugim największym miastem w regionie. Jej zwiedzanie warto rozpocząć od Nürnberg-Mitte - tętniącego życiem centrum miasta. Chociaż w okresie II wojny światowej zabudowania starówki zostały zniszczone w 90 proc., współcześnie miejsce to pieczołowicie odbudowano. Na starym mieście uwagę przykuwają także piękne romańsko-gotyckie i gotyckie kościoły św. Wawrzyńca (Lorenzkirche), św. Sebalda (Sebalduskirche) oraz imponujący, XIV-wieczny Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche). Stamtąd warto skierować się na widoczne w oddali wzgórze zamkowe, czyli Kaiserburg, gdzie można poczuć atmosferę średniowiecznego grodu i zobaczyć piękną panoramę miasta.
Jeżeli lubisz rękodzieło, koniecznie udaj się na Handwerkerhof przy Königstraße. Tam, w cieniu potężnej wieży, w małych tradycyjnych domkach kupisz m.in. biżuterię, ceramikę, bombki choinkowe, drewniane zabawki. Norymberga to także duży wybór muzeów. Znawcy i miłośnicy historii zacząć powinni od Ehemaliges Reichsparteitagsgelände, czyli byłych obiektów partii nazistowskiej oraz Centrum Dokumentacji Trzeciej Rzeszy. Wielbiciele nowoczesnej architektury i sztuki nie mogą natomiast pominąć wizyty w Neues Museum. Przy Albrecht-Dürer-Straße 39 znajduje się natomiast, pełniący funkcję muzeum, dom Albrechta Dürera, najwybitniejszego niemieckiego artysty renesansowego. W okolicy tej można podziwiać także typowe, niezwykle malownicze budownictwo pruskie, np. przy Weissgerbergasse.
Dla zaspokojenia głodu spróbuj regionalnego street foodu. Drei im Weckla, tj. trzy białe kiełbaski na ciepło serwowane w bułce z musztardą kupisz w wielu budkach w mieście, ale także w regionalnych restauracjach. W porze obiadu skuś się na tradycyjne dania, np. golonkę, frankońską zupę ziemniaczaną (Frankische Kartoffelsuppe) czy Nürnberger Rostbratwürste, czyli przypieczone na ruszcie 9-centymetrowe cienkie kiełbaski z kiszoną kapustą, chrzanem lub sałatką ziemniaczaną (Kartoffel Salat). Najlepsze miejsca do degustacji to lokale Zum Gulden Stern, czyli miejsce serwujące kiełbaski od 1419 r., Behringer Bratwursthäusle leżące na starym mieście, a także Albrecht Durer Stube czy Altstadthof Braeustueberl.